reklama

Do Lužánek míří hvězdy i davy fanoušků. Loučí se Švancara

Obnova stadionu Za Lužánkami finišuje, Švancara má vyprodáno Přesně týden před rozlučkou Petra Švancary se na fotbalovém stadionu Za Lužánkami konala poslední veřejná brigáda. Již v sobotu 27. června přivítá legendární stadion pětadvacet tisíc fanoušků. Foto: Lukáš Caha
Již dnes se tribuny brněnského fotbalového stadionu Za Lužánkami zaplní tisícovkami fanoušků. Čtrnáct let symbol českého fotbalu chátral, nyní se na něm rozloučí s bohatou kariérou Petr Švancara.

Brno – Již dnes se tribuny brněnského fotbalového stadionu Za Lužánkami zaplní tisícovkami fanoušků. Čtrnáct let symbol českého fotbalu chátral, nyní se na něm rozloučí s bohatou kariérou Petr Švancara.

„Už to není jen Petr Švancara a jeho rozlučka. Z větší části to je o tom stadionu,“ přiznal hrdě sám hráč na páteční tiskové konferenci v brněnském pivovaru. Té se zúčastnili i jeho kolegové Luděk Zelenka, Jiří Štajner či hokejisté Jakub Voráček, Ondřej Pavelec a Radek Smoleňák.

I tato jména vstoupí v 15:30 hodin na zelený pažit Lužánek. „Je to super počin. Když jsem viděl stadion v době, kdy byl zarostlý, tak jsem nevěřil tomu, že si tu koncem června zahrajeme,“ obdivoval práce Smoleňák, který se postaví do branky.

„Jsme rádi, že jsme tady. Je to pro dobrou věc a pro dobrého člověka, pro Švanciho. Věřím, že to bude suprový zážitek,“ dodal Voráček, hokejový útočník Philadelphie.

Kapitán české reprezentace přijel spolu se Smoleňákem do Brna již v pátek dopoledne, aby si prohlédli stadion. „Kluci až tady zjistili, že se fotbal hraje v kopačkách,“ směje se Švancara. „Tak jsme jim zašli nějaké koupit. Vybrali si ty nejnovější, takže budou svítit všemi barvami.“

Přijede i nemocný Čišovský

A na koho se fanoušci mohou dále těšit? Účast potvrdili mimo jiné herci Vojtěch Dyk, Tomáš Matonoha, Václav Svoboda, otazník visí nad Ondřejem Vetchým. Fotbalisty bude reprezentovat kromě třech zmiňovaných i Pavel Horváth, Milan Pacanda, hráči Zbrojovky a další. Hokejisty pak právě Voráček, Pavelec, Smoleňák, ale také Radim Bičánek a někteří hráči Komety Brno.

„Překvapením je, že přijede i Marián Čišovský,“ prozradil Švancara jméno plzeňského fotbalisty, jenž bojuje s těžkou nemocí. Do zápasu sice nebude moci zasáhnout, ale bude mít své čestné místo na střídačce a o přestávce mu bude předán šek. „Jsme součástí jeho příběhu.“

Exhibici bude přihlížet třiadvacet tisíc fanoušků, kteří si koupili lístek za pouhých 99,- Kč, a na dvě tisícovky VIP hostů. „Mrzí mě, že jsme nevyužili montovaných tribun. Přesto, že jsme vstupenky nenabízeli přes internet a jen na jednom místě, vyprodali jsme je za pouhých sedm pracovních dnů. Prodali bychom jich i padesát tisíc,“ myslí si Švancara.

Náklady? Přes milion

Vše by se však nemohlo uskutečnit bez desítek dobrovolníků, kteří stadion od konce února zvelebovali. „Ti lidé se nedívali na čas ani na peníze a šli nám pomoct,“ děkuje. „Náklady na obnovu jsme nepočítali, ale bylo by to jistě přes milion korun.“

Bývalý hráč Zbrojovky, Příbrami, Viktorie Žižkov a dalších klubů doufá, že stadion najde své využití i po sobotním zápase. „Nabízí se tu například lednový zápas hokejové Komety pod širým nebem. Příští týden by si tu měli zahrát proti sobě i fanoušci.“

Co s Lužánkami bude doopravdy, však zatím nikdo neví. Zbrojovka se na něj pravděpodobně již nikdy nevrátí. „Byl jsem dopoledne u primátora. Můžu prozradit, že nový stadion je hodně blízko,“ řekl na závěr Švancara.

reklama