reklama

Na Euru zatím nejvíc pálil Schick, Souček naběhal 58 kilometrů, ale nejlepší není

Tomáš Souček v osmifinále Nizozemsko - Česko na ME 2020 Tomáš Souček v osmifinále Nizozemsko - Česko na ME 2020 autor: Reuters
Český útočník Patrik Schick na probíhajícím mistrovství Evropy ve fotbale dal nejen stejně branek jako lídr tabulky kanonýrů Portugalec Cristiano Ronaldo, ale také vyslal nejvíce střeleckých pokusů mezi tyče ze všech hráčů. Záložníkovi Tomáši Součkovi zase patří druhé místo v počtu naběhaných kilometrů.

Schick dal pět ze šesti gólů českého týmu, který se s turnajem rozloučil po sobotní porážce 1:2 ve čtvrtfinále s Dánskem. Pětadvacetiletý kanonýr Leverkusenu už střeleckou tabulku ovládnout nemůže, protože Ronaldo si na rozdíl od něj připsal ještě jednu asistenci, což je v případě rovnosti branek další kritérium.

"Proč pořád já?" Anglie se baví tím, jak Součkův parťák odnáší gólové oslavy Albionu "Proč pořád já?" Anglie se baví tím, jak Součkův parťák odnáší gólové oslavy Albionu Čtěte zde

Schick v pěti zápasech na turnaji vyslal celkem 16 střel společně s Ronaldem a italským útočníkem Cirem Immobilem. Statistice pokusů mezi tyče pak český útočník vévodí s devíti ranami osamoceně, stejně jako počtu gólů levou nohou, které dal jako jediný tři. Mimo tyče z českých hráčů nejčastěji, sedmkrát, vypálil Souček.

Defenzivní záložník West Hamu je vysoko především mezi běžci. Za pět utkání zdolal 57,8 kilometru, což je druhá nejdelší vzdálenost. Statistice kraluje Španěl Pedri. Páté místo drží český obránce Vladimír Coufal.

Součkův spoluhráč patřil k nejaktivnějším hráčům výběru trenéra Jaroslava Šilhavého na šampionátu. Jako jediný z národního celku si připsal dvě asistence a coby pravý bek měl také na kontě nejvíce přihrávek z celého týmu.

Nejrychlejším českým reprezentantem na turnaji byl překvapivě stoper Tomáš Kalas, který vyvinul rychlost 33,1 km/h, což ho řadí na dělené 11. místo. Statistice i po čtvrtfinále společně vévodí maďarský obránce Loic Négo a italský bek Leonardo Spinazzola, jimž naměřili 33,8 km/h.

Nejvíce zákroků si zatím připsal švýcarský gólman Yann Sommer, jenž úspěšně zasáhl v 21 případech. Český gólman zlikvidoval 14 střeleckých pokusů. Obránce Jan Bořil dostal jako jediný z národního celku dvě žluté karty a spolu se Součkem si připsali nejvíce faulů - osm.

"Zlými muži" turnaje jsou s 11 nedovolenými zákroky Belgičan Thorgan Hazard a Rakušan Konrad Laimer. Nejvíc faulů si z českého týmu vynutil končící kapitán Vladimír Darida, byť z posledních dvou zápasů odehrál jen 12 minut.

V týmových statistikách si zatím Šilhavého svěřenci připsali čtvrtý nejvyšší počet rohových kopů, naopak měli pátou nejnižší úspěšnost přihrávek (77,4 procenta). Český celek také spolu s Nizozemskem a Švédskem inkasoval pátý nejnižší počet gólů.

Anglie i po čtvrtfinále na šampionátu jako jediná ještě nedostala ani jednu branku. Nejvíce gólů zatím dalo Španělsko (12), naopak Ukrajina jako jediná desetkrát inkasovala.

Nejvíce střeleckých pokusů vyslala Itálie (101), mezi tyče se zatím nejvíc trefovalo Španělsko (39). Českému přemožiteli Dánsku patří s 37 pokusy na branku druhé místo. Francouzi a Poláci čtyřikrát mířili do tyče či břevna.

Nejčastěji faulovaným týmem je tradičně dominantně hrající Španělsko, nejvíce nedovolených zákroků mají na kontě Belgie a Švýcarsko, které jako jediné posbíralo už 11 žlutých karet. Češi byli napomínáni sedmkrát.

I ve čtvrtfinále bylo k vidění hodně branek. V dosavadních 48 zápasech padlo 135 gólů, což je v průměru 2,81 na utkání. Střelci už po osmifinále překonali minulé Euro v roce 2016, které se poprvé hrálo ve stávajícím formátu s 24 účastníky. Před pěti lety za celý šampionát padlo jen 108 gólů.

reklama