reklama

Poslat na Anglii béčko? Reprezentace už to zažila, duel s Německem skončil šokem

MS 1962 v Chile - Československo, Španělsko, Brazílie, Mexiko Foto: ČTK

MS 1962 v Chile - Československo, Španělsko, Brazílie, Mexiko

Sestavy
Španělsko (konečný výsledek 1:0): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Jelínek.

Brazílie (0:0): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Jelínek.

Mexiko (1:3): Schrojf - Lála, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Štibrányi, Scherer, Adamec, Mašek.
Poznámka: tehdy se nemohlo střídat

Škodolibí fanoušci partě trenéra Rudolfa Vytlačila doporučovali, aby ani na jihoamerickém kontinentu nevybalovala zavazadla, hned prý pojede domů. Ale Čechoslováci porazili Španěly s hvězdami Realu Madrid v sestavě, remizovali s obhájcem titulu a už před závěrečným duelem postupovali.

"Trenér Vytlačil tento fakt vůbec nezdůrazňoval, ani nikdo jiný, nehledělo se na něj," vzpomíná kanonýr Václav Mašek, jenž byl jedinou změnou v sestavě. Vlétl na hřiště plný elánu, hned v první minutě skóroval. Ale nakonec vyhrálo překvapivě Mexiko, které už nemělo žádnou šanci na postup.

Objevovaly se spekulace, že prohra nebyla marná: Brazilci ve čtvrtfinále šli na Anglii, Čechoslováci na průchodnější Maďarsko. "Tak vůbec nikdo neuvažoval, navíc jsme se museli přesunout z Viña del Mar do města Rancagua, což nebylo příjemné," upozorňuje Mašek.

Porážka s Mexikem měla jiné příčiny. "I když se mužstvo téměř nezměnilo, zvolili jsme jinou taktiku," přiznává. "Dobré předchozí výsledky jsme uhráli poctivou až urputnou defenzívou, teď jsme chtěli dokázat, že umíme soupeře i převálcovat útokem, ale nevyšlo to," rozebírá sparťanská střelecká legenda.

Následovníkům na letošním Euru v souboji s Anglií doporučuje jít odhodlaně za výhrou a neohlížet se na jakékoli jiné okolnosti. "Uspět ve Wembley by bylo přece úžasné," zasní se Mašek.

Strana 1/3
reklama