reklama

Sedm neproměněných penalt. Nic podobného jsem nezažil, smál se německý hrdina Neuer

Penaltový horor o devíti dějstvích ukončil sen Squadry Azzurry o evropském titulu Prohlédněte si fotografie z třetího čtvrtfinále fotbalového Eura, v němž penalty rozhodly o postupu Německa a smutnému konci bojovných Italů. Foto: Reuters
Hned sedm střelců ze značky pokutového kopu selhalo. Penaltové drámo čitající 18 kopů vyrovnalo rekord z roku 1980 v počtu rozstřelových pokusů. "Bylo to něco neuvěřitelného, nic podobného jsem nikdy nezažil," radoval se po německém vítězsví brankář Manuel Neuer.

Bordeaux – Byl to zápas, který pravděpodobně vejde do dějin. Ve čtvrtfinálovém utkání mezi Německem a Itálií byly oba týmy krůček od postupu do bojů o medaile. Jak to tak ale bývá, logicky se mohl radovat jen jeden. Penaltové drámo čitající 18 kopů vyrovnalo rekord z roku 1980 v počtu rozstřelových pokusů.

"Bylo to něco neuvěřitelného, nic podobného jsem nikdy nezažil. Ani nevím, kolik penalt se vlastně kopalo. Byl jsem úplně v tranzu. Naštěstí jsme tuhle hru nervů zvládli a jdeme dál," radoval se po německém vítězsví Manuel Neuer, který v duelu dvou aktuálně asi nejlepších gólmanů planety předčil Gianluigiho Buffona.

Takhle se bude možná Neuer Italům zjevovat ve snech...

Hned sedm střelců ze značky pokutového kopu selhalo. Napětí se dalo krájet, a ne každý si v tak důležitou chvíli věřil. "Já hráče nevybíral, tohle rozhodnutí musí každý učinit sám. První pětka se přihlásila rychle, byli to naši tradiční střelci. Někteří ale nedali. Já jsem moc rád, že se prosadili mladíci jako Kimmich a Hector," řekl po zápase vítězný kouč Joachim Löw.

Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Šampionát ovládlo Portugalsko. Program, výsledky, statistiky. Vše o Euru 2016 Prohlédněte zde

Neuer litoval, že Němci nezvítězili už po základní hrací době. "Měli jsme trochu smůly, je škoda, že jsme to nezvládli po 90 minutách. Nakonec ale postupujeme a myslím, že zaslouženě. Byli jsme lepší," zdůraznil gólman, jenž Italům čapnul dvě penalty. Další dvě pak letěly mimo jeho bránu.

Po desíti penaltách byl stav 2:2

Z úvodních deseti penalt fotbalisté proměnili pouhé čtyři, dalších šest buď na rukavicích gólmanů, nebo úplně mimo bránu. Nakonec Mattea Darmiana vychytal Neuer a postup Němců zpečetil osmnáctý střelec Jonas Hector. Byl to jeden ze dvou nejdelších rozstřelů v historii Eura, v roce 1980 zvítězil československý tým 9:8 shodou okolností také nad Italy v zápase o třetí místo.

"Věděl jsem, že v jedné chvíli budu muset jít. Měl jsem srdce v kalhotách. Ale když míč přešel čáru, byl jsem radostí bez sebe. Už nezbylo moc hráčů, kteří ještě nekopali," uvedl obránce Hector.

Němci si o finále zahrají ve čtvrtek buď proti domácí Francii, nebo proti Islandu, které čeká závěrečné čtvrtfinále dnes večer. "Francouzi budou jiným soupeřem, musím počkat, jak zvládnou své utkání. Samozřejmě může postoupit i Island," podotkl šestapadesátiletý kouč, kterému kvůli trestům za karty bude v semifinále chybět stoper Mats Hummels.

reklama