reklama

Souboj trpaslíka s obrem. Pro Francii by byla prohra s námi národní tragédií, tvrdí kouč Islandu

Islandští fotbalisté se radují po gólu do sítě Anglie Islandští fotbalisté se radují po gólu do sítě Anglie autor: Reuters
Islanďané dál žijí svoji pohádku. Vůbec první účast na závěrečném turnaji typu mistrovství Evropy nebo mistrovství světa proměnili už ve čtvrtfinále. V něm je čeká hvězdami nabitá Francie, která si na domácím turnaji dělá zálusk na zlaté medaile. Dokáže si ostrovní stát poradit i s touto překážkou?

Paříž - Jen málokdo čekal, že by se Islanďané mohli na závěrečný turnaj vůbec dostat. V konkurenci Turecka, České republiky a hlavně Holandska rozhodně nebyli pasováni do role kandidátů na postup. Nebojácnými výkony však dokázali skončit v těžké skupině na druhém místě, a nemuseli tak ani nevyzpytatelné baráže.

Ten kdo si myslel, že základní skupina již bude pro svěřence Heimira Hallgrímssona a Larse Lagerbacka konečnou, zmýlil se znovu. V osmifinále si pak Islaďané poradili i s ambiciózní Anglií, což bylo zatím největší překvapení na jejich turnajové cestě.

Hallgrímson: Na turnaji se neustále zlepšujeme

"Myslím, že se mnou budete souhlasit v tom, že jak postupujeme šampionátem a přidáváme další zápasy, náš výkon se neustále zlepšuje. Hrajeme lépe a lépe. Osobně ale doufám, že to nejlepší teprve předvedeme," uvedl Hallgrímson v rozhovoru pro Sky Sport.

Dobrou zprávou pro příznivce Islandu je i to, že k utkání by měl být připraven i záložník Cardiffu Aron Gunnarson, který kvůli problémům se zády vynechal páteční trénink. Nejedná se však o nic vážného a proti Francii by měl nastoupit.

Po šokující výhře nad Anglií přispěchal s velmi odvážným tvrzením francouzský plavec Yannick Agnel, který je držitelem dvou zlatých olympijských medailí. "Pokud Island celý turnaj vyhraje, tak ho obeplavu." Čekalo by ho tak přes dva tisíce kilometrů ve velmi studené vodě, která i v letních měsících nepřesahuje deset stupňů celsia.

Islanďané ale rozhodně mezi favority na zlato nepatří, o to víc ale můžou hrát v klidu. To si uvědomuje i jeden ze dvou islandských trenérů Hallgrímson.

Tajemství islandského zázraku. Ani elfové, ani síla vulkánů, ale tvrdá dřina a investice do hal Tajemství islandského zázraku. Ani elfové, ani síla vulkánů, ale tvrdá dřina a investice do hal Čtěte zde

"Samozřejmě je tu hodně velký rozdíl mezi oběma týmy, určitě pak na papíře. A na domácí je vytvářen mnohem větší tlak než na nás. Pro francouzský národ by to byla tragédie, kdyby se domácím nepovedlo vyhrát. My můžeme hrát v klidu, protože od nás se nikdy nic nečekalo. Chceme ukázat to nejlepší. Samozřejmě jsme ale realisté. Taky můžeme odehrát skvělé utkání a prohrát."

Evra: Čeká nás velmi náročné utkání

Na Francouze jsou kladena velká očekávání, kdy se od nich v domácím prostředí očekává, že vyhrají zlato. Při posledních dvou pokusech to zvládli na výbornou. Mistrovství Evropy v roce 1984 a mistrovství světa v roce 1998, které pořádali, dokázali vyhrát.

Chtěl přelstít Neuera, ale udělal ze sebe hlupáka. Internet se směje penaltě Itala Zazy Chtěl přelstít Neuera, ale udělal ze sebe hlupáka. Internet se směje penaltě Itala Zazy Čtěte zde

"Naším největším nepřítelem jsme my sami. Pořád se strašíme a děsíme té odpovědnosti. Pokud v tom budeme pokračovat, nemusíme vůbec postoupit. Lidé hodně mluví o dlouhých autech Islandu, ale ten tým je nebezpečný ve všem. Má skvělé a oddané hráče, takže nás čeká hodně náročné utkání," je si před utkáním vědom obránce Patrice Evra.

Právě obránce Juventusu však bude možná proti Islandu chybět, protože si na tréninku poranil ruku. Nejedná se ale prý o nic vážného. Do utkání určitě nezasáhnou ani obránce Adil Rami a záložník N´Golo Kante, kteří se vykartovali v minulém zápase proti Irsku. V sestavě by je měli nahradit Samuel Umtiti a Yohan Cabaye.

Zápas vám nabídneme v online přenosu ZDE.

reklama