reklama

Češi na Rumuny neumí. Je to náhoda, myslí si Uhrin. Astra je průměrná, její hvězdu chtěl do Slavie

Ve Štruncových sadech se radovala Astra Giurgiu po výhře 2:1, skóre otevřel nebezpečný snajpr Denis Alibec. Ve Štruncových sadech se radovala Astra Giurgiu po výhře 2:1, skóre otevřel nebezpečný snajpr Denis Alibec. autor: Tomáš Liška
Největším rozdílem mezi českými a rumunskými mužstvy je podle trenéra Dušana Uhrina mladšího schopnost hledat a uplatňovat zahraniční hráče.

Praha/Bukurešť - Český pohárový koeficient sice krůček po krůčku stoupá a měl by reálně zajistit přímý postup domácího mistra do Ligy mistrů (pokud UEFA nezmění její formát, jak slíbila), radost ovšem Plzeň, Sparta a Liberec letos rozdávají spíše střídmě. A pokud by se ve svých taženích za dalšími body měly střetávat s rumunskými mužstvy, moc šancí na úspěch statisticky nemají.

Bilance českých celků s těmi z Balkánského poloostrovu je totiž tristní. V paměti nejen libereckých fanoušků určitě zůstává blamáž proti Dinamu Bukurešť z roku 2009, kdy ani kontumace 3:0 ve prospěch Slovanu po výtržnostech v prvním zápase nestačila na postup. 

Sparta si pak ještě na podzim té samé sezony v základní skupině Evropské ligy poradila s Kluží, od té doby ovšem Liberec nepochodil proti Rumunům dvakrát, Letenští nepřešli přes Vaslui a Steauu a Plzeň si vylámala zuby na Ploješti.

České trápení proti rumunským mužstvům

Srpen 2009: Liberec vs. Dinamo Bukurešť, předkolo EL - 3:0, 0:3, na penalty postoupilo Dinamo

Podzim 2009: Sparta vs. Kluž, základní skupina EL - 2:0, 3:2

Srpen 2011: Sparta vs. Vaslui, předkolo EL - 0:2, 1:0, postoupila Vaslui

Srpen 2012: Liberec vs. Kluž, předkolo LM - 0:1, 1:2, postoupila Kluž

Srpen 2014: Liberec vs. Astra Giurgiu, předkolo EL - 0:3, 2:3, postoupila Astra

Srpen 2014: Plzeň vs. Petrolul Ploješť, předkolo EL - 1:1, 1:4, postoupila Ploješť

Srpen 2016: Sparta vs. Steaua Bukurešť, předkolo LM - 1:1, 0:2, postoupila Steaua

Říjen 2016: Plzeň vs. Astra Giurgiu, skupina EL - 1:2

Napravit reputaci mohla Viktoria před dvěma týdny v domácím prostředí proti Astře Giurgiu, jenže prohrou 1:2 si pořádně zavařila v boji o postup do jarní vyřazovací části Evropské ligy.

Možná že se tedy už u břehů Černého moře radují, když jim osudí losu přisoudí českého soupeře. Dnes od 19:00 dostane Viktoria Plzeň v Bukurešti, kde podruhé narazí na Astru, další šanci.

Živě: Astra - Plzeň 1:1, Viktoria nevyhrála v evropských pohárech ani potřinácté v řadě Živě: Astra - Plzeň 1:1, Viktoria nevyhrála v evropských pohárech ani potřinácté v řadě Čtěte zde

Dušan Uhrin mladší, naposledy trenér pražské Slavie, který má za sebou dvě štace v Temešváru a jednu v Kluži, ovšem negativní sérii nepřeceňuje. "Myslím, že je to zcela náhodné," uvedl kouč, který dění v rumunském fotbale stále zběžně sleduje.

Ještě jako lodivod Plzně byl u dvojutkání s Ploještí, které se mu po domácí prohře 1:4 a vypadnutí nakonec stalo osudným. "Ploješť tehdy zrovna nabrala hráče jako Mutu, kteří měli vysoké platy, a potřebovali postoupit, aby měli zajištěné peníze na sezonu," vybavuje si a podobné okolnosti shledal rovněž u sparťanského vypadnutí s Vasluií.

Ještě čerstvější "zážitek" má Sparta z letošního léta, kdy jí bránu do vysněné Champions League zavřela Steaua Bukurešť. I zde vidí Uhrin objektivní příčinu. "Steaua je o krůček dál ve vyhledávání hráčů, kteří jsou většinou ofenzivní. Už od doby, kdy jsem tam působil, všechna rumunská mužstva hledají hráče v cizině, pokud ho na daný post nemají v domácí lize. To my tady ještě neumíme," myslí si.

Rumuni se lépe adaptují. Když koupíte hráče ze Zlína, trvá to

Podle Uhrina se navíc tamější hráči dovedou lépe vypořádat s tíhou evropských utkání. "Kvalita hráčů v českých mužstvech teď nedosahuje toho, co chceme, a musí se lépe připravit na to, že musí každý zápas vyhrávat. Když uděláte hráče z Jihlavy nebo ze Zlína, chvilku trvá, než se adaptuje. V Rumunsku to takhle není," dodal.

Musíme vyhrát, burcuje Kopic. I před prázdným stadionem Musíme vyhrát, burcuje Kopic. I před prázdným stadionem Čtěte zde

Díky dobrému skautingu tak Steaua, která podobně jako dříve Sparta skupuje ty nejlepší z rumunské ligy, a její konkurenti disponují technicky vybavenými hráči. "I Rumuni si myslí, že jejich liga je o krůček vepředu z hlediska techniky. Nám v Česku se doteď nepovedlo vybírat takové hráče z ciziny. Všechna východní mužstva, s nimiž Plzeň hrála, měla cizince, kteří udávali rytmus utkání," všiml si Uhrin.

Alibeca chtěl Uhrin do Slavie, cena však byla příliš vysoká

Z technických hráčů se Plzeň obávala především útočníka Denise Alibeca, který se ovšem nakonec kvůli zranění na hřiště nepodívá. Síla Astry by tak měla být výrazně omezena. "Je to průměrné mužstvo, má jen dva dobré hráče," postřehl devětačtyřicetiletý trenér.

V Plzni řádil a rozhodl o vítěství Astry, podruhé ale Viktorii nesestřelí. Alibec si poranil koleno V Plzni řádil a rozhodl o vítěství Astry, podruhé ale Viktorii nesestřelí. Alibec si poranil koleno Čtěte zde

"Útočníka Alibeca jsme shodou okolností chtěli v létě do Slavie, ale cena byla příliš vysoká," odhalil přestupový cíl červenobílých, který Dušan Uhrin plánoval, ještě než ho kvůli neuspokojivým výsledkům a hernímu projevu vedení nahradilo Jaroslavem Šilhavým. Alibec nakonec i díky zákulisním dohodám majitelů od 1. ledna zamíří za nižší cenu do Steauy.

Jediným nebezpečným hráčem by tak měl být s desítkou hrající Constantin Budescu, kmenový hráč čínského klubu z Dalianu, který v Astře hostuje. Ofenzivní dvojice by ovšem podle Uhrina neměla českému mistrovi zavařit tak jako v prvním utkání. "Plzeň má na to, aby Astru porazila, protože to mužstvo nemá zas tak špičkové hráče," věří Uhrin, že Viktoria prolomí takřka ostudnou bilanci českých pohárových zástupců.

reklama