reklama

Finále jako peklo. Webb: Nejtěžší dvě hodiny v kariéře

Bert van Marwijk a Howard Webb Bert van Marwijk a Howard Webb autor: Sport
13 žlutých a 1 červená karta? Mohlo jich být víc

Johannesburg - Neměl před sebou vůbec lehký úkol, rozhodovat o titulu mistra světa ve fotbale je nepochybně velká zodpovědnost. A samotní hráči to na hřišti anglickému sudímu Howardu Webbovi příliš neulehčovali.

Bylo to tak trochu zvláštní finále. V důležitém utkání se mezi Nizozemském a Španělskem ani žádná ofenzivní smršť nečekala. To pak potvrdil i fakt, že jediná (a vítězná) branka přišla z kopačky Andrese Iniesty až ve 116. minutě prodloužení, čtyři minuty před penaltovým rozstřelem.

Čtěte také:
Smutný Cruijff: Nizozemci ve finále? Sprostý antifotbal
Blatter zkritizoval finalisty: Kam se podělo fair play?
MS: Španělé získali v bláznivém zápase premiérový titul

Vedle oslav nového světového šampióna se však ve světě přetřásá i herní projev. A nutno říci, pozitivní slova příliš nepadají. Spousta fanoušků se přiznalo, že je velké a dlouho očekávané finále spíše znechutilo. Na vině pak byla především tvrdost, která mnohdy hraničila s brutalitou.

Celkem čtrnáctkát musel sudí Webb vytahovat ze své kapsy kartu. Jednou dokonce zalovil i pro červenou. Nepočítáme navíc, kolikrát musel vždy k hráčům doběhnout a ostře je varovat.

Španělé slaví. Poprvé v historii jsou fotbalovými mistry světa Španělé slaví. Poprvé v historii jsou fotbalovými mistry světa Prohlédněte zde

"Měli jsme hrát v devíti," přiznala nizozemská fotbalová legenda Johan Cruijff.

"Nehrálo se zrovna v duchu fair play, " přidal se i šéf FIFA Josep Blatter.  

De Jong: Štěstí, že jsem dostal jen žlutou

První žlutá karta padla sice v patnácté minutě, kdy si ji zblízka prohlédl Robin van Persie, pak se ale s nimi roztrhl pytel. Tradičně ostře hrál Mark van Bommel, hrůzu však na stadionu (i mimo něj) ale nahnal brutální zákrok Nigela de Jonga, který div neprokopl hrudník Xabimu Alonsovi.

"Ještě mě to pořád bolí. Byl to jeden z nejbolestivějších momentů v mém životě," uvedl pak Alonso.

"Dal mi jen žlutou kartu, měl jsem opravdu štěstí," přiznal se na stránkách deníku Daily Mail i hříšník de Jong. Dobře věděl, jaký zákrok předvedl.

I Španělé však měli své momenty. Okopávání od van Bommela později neustál ani Andres Iniesta, který se po soupeři zbytečně ohnal. V tu chvíli vyvázl bez karetního trestu, ačkoliv oplácení bývá většinou trestáno rovnou udělením červeného kartonku. Autor zlatého gólu tak za určitých okolností už nemusel ani na hřišti být.

Nejtěžší dvě hodiny v kariéře

"V neděli večer jsem zažil nejtěžší dvě hodiny v kariéře. Jsem psychicky zcela vyčerpán. FIFA mě ale naštěstí v průběhu celého mistrovství a finále podpořila," ulevilo se Webbovi, na jehož hlavu se zejména z nizozemského tábora snesla po zápase kritika.

V prodloužení totiž přehlédl po přímém kopu Sneijdera evidentní teč ve zdi, i u brankáře Casillase. Místo nizozemského rohu tak přišel španělský odkop od brány a za pár vteřin i rozhodujcí gól.

"Rozhodčí nadržoval Španělům," zlobil se například Dirk Kuijt.

To Nizozemský trenér Bert van Marwijk tlumil vášně. "Nemyslím, že by rozhodčí měl sice nad zápasem kontrolu, ale dovolte mi říct, že vyhrál lepší tým," dodal sportovně.

Musela mu však zhořknout jeho předchozí tvrzení, o tom, že se jeho tým naučil větší disciplíně. Vedle vyloučeného Heitingy totiž Nizozemci dostali ještě dalších osm žlutých karet. Někteří tak mohli opět vzpomenout na osmifinále MS 2006, kdy Holanďané nezvládli psychicky duel s Portugalkem. I tehdy pak odcházeli jako poražení. 

reklama