Krutá prohra ve Walesu. Vyloučení Schicka Češi přežili, skvostný centr Balea už ne

Nepoklekli ani nebodovali. Tak Češi v deseti nestačili na stejně oslabený Wales
Hosté se před duelem nepřipojili k pokleknutí, boj s rasismem vyjádřili tak, že ukázali na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect.
Velkou ranou pro ně bylo, když v 49. minutě dostal červenou kartu Patrik Schick.
Zápas nakonec rozhodl v 81. minutě jediným gólem křídelník Manchesteru United Daniel James.
Gareth Bale v utkání kvalifikace MS 2022 Wales - Česko
30. 3. 2021 22:34
Čeští fotbalisté v kvalifikaci na světový šampionát poprvé prohráli. Ve svém třetím duelu skupiny E nedokázali vyzrát v Cardiffu na Wales a po brance Daniela Jamese ze závěru utkání padli 0:1.

Prakticky celý druhý poločas výběr Jaroslava Šilhavého odehrál bez vyloučeného útočníka Patrika Schicka. Ten dostal červenou kartu poté, co se v pokutovém území soupeře po vzájemném držení ohnal po Connoru Robertsovi.

V 77. minutě se síly vyrovnali, právě Roberts obdržel druhou žlutou kartu. O pět minut později ale o výhře Walesu rozhodla trefa po skvělém centru Garetha Balea.

V rohu hřiště hvězdu Tottenhamu nedokázal ubránit Vladimír Coufal, v pokutovém území zase zaváhal Jan Bořil, který podskočil míč před hlavičkujícím Jamesem.

Český tým prohrál po čtyřech zápasech a nenavázal na středeční úvodní vítězství ve skupině 6:2 nad Estonskem a sobotní remízu 1:1 s favorizovanou Belgií. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého mají na kontě čtyři body a v tabulce z druhého místa ztrácejí tři body na vedoucí Belgii.

Na šampionát v Kataru v příštím roce postoupí přímo pouze vítěz skupiny, týmy z druhých míst čeká play off. V něm se představí ještě dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikaci neuspějí. Češi si dosud na světovém šampionátu zahráli v samostatné historii jen v roce 2006. Kvalifikace vyvrcholí na podzim, předtím ještě čeká reprezentanty účast na letním mistrovství Evropy.

Trenér Šilhavý udělal oproti utkání s Belgií dvě změny v základní sestavě. Do zahajovací jedenáctky se vrátili kapitán Darida a útočník Schick, kteří stejně jako další dva bundesligoví hráči scházeli ve víkendovém zápasu v Edenu kvůli cestovním koronavirovým omezením. V sestavě překvapivě zůstal Holeš a jen na lavičce začal Barák.

Češi podle očekávání vstoupili do utkání aktivně a agilní byl především Jankto, který si za první poločas připsal několik nebezpečných střel. V 11. minutě mířil těsně vedle, za další tři minuty do boční sítě.

Největší šanci úvodního dějství ale měli Velšané, jejichž historickým maximem je semifinálová účast na Euru v roce 2016. V 36. minutě si na Jamesův centr naběhla největší hvězda ostrovního týmu Bale, hosty však proti jeho pokusu zblízka zachránil gólman Vaclík. V závěru na opačné straně vypálil kousek nad Jankto.

Čtyři minuty po přestávce se Čechům zápas hodně zkomplikoval. Roberts v souboji přidržel Schicka, hostující útočník se po něm ohnal a rumunský rozhodčí Hategan jej vyloučil. Reprezentace šla kvůli červené kartě do deseti poprvé od zápasu s Koreou v červnu 2016.

Češi měli i v oslabení velkou šanci. Darida technickým pasem vysunul Provoda, který obešel brankáře Warda, ale vracející se Lawrence odvrátil míč. Za pět minut se hostující záložník dostal do brejku znovu a po pádu v šestnáctce se marně dožadoval penalty.

I v deseti hráli čeští fotbalisté aktivně a Velšané prakticky nehrozili. V 70. minutě vypálil pohotově Darida, ale zamířil nad. V 77. minutě trefil Roberts ve výskoku protihráče do obličeje a do deseti šli i domácí.

Paradoxně až poté začali hrozit. V 79. minutě ještě Jamese po kličce vychytal Vaclík, ale za dvě minuty už kapituloval. Na Baleův centr si naskočil James a hlavičkou zamířil přesně k tyči. V druhé minutě nastavení mohl srovnat Čelůstka, ale trefil jen bránícího protihráče.

Kvalifikace mistrovství světa ve fotbale:

Skupina E:

Wales - ČR 1:0 (0:0)

Branka: 81. James. Rozhodčí: Hategan - Ghinguleac, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: C. Roberts, J. Lawrence - Jankto, Zima (mimo hřiště). ČK: 77. C. Roberts - 49. Schick. Bez diváků.

Wales: Ward - Mepham (57. Moore), J. Lawrence, Rodon - C. Roberts, Wilson (76. J. Williams), Ampadu, Morrell, N. Williams - Bale, James. Trenér: Page.

ČR: Vaclík - Coufal (87. Vydra), Kúdela (87. Barák), Čelůstka, Bořil - Holeš (53. Krmenčík), Souček - Provod (83. Kadeřábek), Darida, Jankto (83. Masopust) - Schick. Trenér: Šilhavý.