reklama

Pro pochybení Čermáka není omluvy. Přišel o Euro, snad se z toho poučí nejen on, říká Lavička

Vítězslav Lavička během tréninku jednadvacítky v Karviné na jaře letošního roku. Vítězslav Lavička během tréninku jednadvacítky v Karviné na jaře letošního roku. autor: Dalibor Sosna
Kouče reprezentační jednadvacítky Vítězslava Lavičku čeká v průběhu června na mistrovství Evropy jeden z dalších vrcholů jeho trenérské kariéry. Na turnaji v Polsku se ale bude muset obejít bez kapitána Aleše Čermáka, který přijde o turnaj vlastní chybou, když po posledním kole havaroval se svým autem pod vlivem alkoholu. "U Aleše došlo k vážnému pochybení, pro které není omluvy," říká Lavička pro Aktuálně.cz.

Praha - Českou fotbalovou reprezentaci do jednadvaceti let čeká od poloviny června vyvrcholení dvouletého cyklu. Na "malém" Euru v Polsku se ale budou muset čeští mladíci obejít bez kapitána Aleše Čermáka

Opilý fotbalista Sparty Čermák vážně boural. Záchranáři jej vytahovali z hořícího auta Opilý fotbalista Sparty Čermák vážně boural. Záchranáři jej vytahovali z hořícího auta Čtěte zde

Záložník Sparty po zápase posledního ligového kola na Slovácku havaroval pod vlivem alkoholu. Z hořícího vraku automobilu ho vytáhli až záchranáři.

Výsledek? Dvaadvacetiletého hráče nepustí do Polska poraněný hrudník. Navíc si může Čermáka fotbalová veřejnost natrvalo zařadit do škatulky k Davidu Limberskému a dalším problémovým hráčům. 

"U Aleše došlo k vážnému pochybení, pro které není omluvy! Aleš na toto osobní selhání doplatil, přijde o mistrovství Evropy, na kterém měl plnit jednu z vůdčích rolí. Rozhodně to je pro něj, ale i pro spoluhráče velké ponaučení," sdělil Aktuálně.cz kouč lvíčat Vítězslav Lavička.

Čtyřiapadesátiletý úspěšný trenér dovedl během své kariéry k titulu Liberec, Spartu, ale třeba i australské Sydney. Postup na mistrovství Evropy jednadvacetiletých však Lavička řadí podobně vysoko jako své trenérské úspěchy v klubovém fotbale. 

Těžký postupový klíč

Lavička tedy dle svých slov může na nadcházejícím turnaji v Polsku uhrát nejlepší trenérský výsledek kariéry. "Pravidelně sledujeme, co se děje v táborech našich soupeřů, máme jejich aktuální širší nominace. Vyplývá z nich, že je tam hodně hráčů, kteří hrají bundesligu nebo patří do klubů ze Serie A. Zdá se, že jak Němci, tak Italové budou mít silné kádry," vysvětlil kouč nelehkou výchozí pozici ve skupině. 

V nominaci jednadvacítky zatím chybí opory Schick a Jankto V nominaci jednadvacítky zatím chybí opory Schick a Jankto Čtěte zde

Ze čtyřčlenné skupiny totiž postoupí přímo do semifinále pouze nejlepší tým. Nejlepší druhý tým tří skupin poté doplní tři semifinalisty.

V současné české širší nominaci chybí čtveřice lvíčat, která odcestuje s reprezentačním A-týmem do Belgie a Norska k přátelskému, respektive kvalifikačnímu utkání o mistrovství světa.

Abecedně se tak přípravy na Euro jednadvacetiletých nezúčastní Antonín Barák, Jakub Jankto, Patrik Schick a Tomáš Souček. Na samotném turnaji by se ale tito hráči představit měli.

Volba mezi jednadvacítkou a zahraničím

"Máme nastaveny jasné priority, tou nejvyšší je vždy seniorská reprezentace. Je už ale asi všeobecně známo, že při tvorbě nominací velmi úzce spolupracujeme jednak s áčkem, ale také s trenéry dvacítky, a vždy se vše velmi pečlivě zvažuje a spolupráce funguje," objasnil situaci okolo mladíků, kteří už patří také do českého A-týmu.

Lavička se už s fotbalovou asociací dohodl na prodloužení smlouvy a jednadvacítku povede i do dalšího kvalifikačního cyklu. "Měl jsem na vybranou, zda pokračovat u jednadvacítky i v dalším kvalifikačním cyklu, nebo zvolit zahraniční angažmá. Jsem rád, že jsem se dohodl na pokračování u reprezentace. O klubovém angažmá v Česku jsem vůbec neuvažoval."

Není úplně neobvyklé, že se z úspěšného trenéra jednadvacítky stane postupem času kouč reprezentačního A-týmu. Jako třeba v případě Karla Brücknera. "Fotbal není odvětví, ve kterém by se dalo plánovat, natož s dlouhodobějším výhledem. Uvidíme, kam mě osud zanese," vyhnul se na závěr Lavička dotazu, zda by se někdy v budoucnu viděl na pozici trenéra reprezentačního A-týmu.

Na galavečer dorazili fotbalisté i s manželkami a partnerkami. Slávista Škoda své ceny ani neunesl Na galavečer dorazili fotbalisté i s manželkami a partnerkami. Slávista Škoda své ceny ani neunesl Prohlédněte zde
reklama