reklama

Galásek: Jsem rád, že se můžu loučit doma, na Moravě

Tomáš Galásek Tomáš Galásek autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Bývalý kapitán reprezentace se definitivně loučil

Olomouc (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Přestože vzpomínka na poslední start v národním týmu není pro bývalého kapitána reprezentace Tomáše Galáska příjemná (prohra na Euru 2008 proti Turecku), je rád, že mohl být sedm let stavebním kamenem úspěšného týmu pod taktovkou Karla Brücknera.

Před kvalifikačním zápasem proti Litvě, na němž ho čekala oficiální rozlučka, se představil spolu s dalším bývalým reprezentačním záložníkem Radkem Bejblem jako patron reprezentačních výběrů dorosteneckých výběrů.

„Jsem rád, že kontakt se mnou vznikl. Po dohodě jsem volil začátek nové kvalifikace, je to na Moravě, proto se tady cítím jako doma. Jsem rád, že se loučím před plným stadionem. I když já si na nějakou velkou slávu nepotrpím," řekl 37letý odchovanec ostravského Baníku.

Čtěte také:
´Lvíčata´ na závěr kvalifikace porazila Island
Česká spořitelna podepsala smlouvu s fotbalem do 2012
Oceněný Brückner: Ceny si vážím, trénovat ale už nebudu

Tomáši, co obnáší vaše funkce patrona u mládežnické reprezentace?
Budu dělat pomocnou ruku trenérovi Hřebíkovi u reprezentace do 18 a 19 let. („Budeme vykonávat funkci vedoucího týmu a působit jako druhý asistent. Můžeme hráčům předat zkušenosti, které jsme sami nabrali," připomněl Bejbl, který stejnou funkci bude vykonávat u trenéra Csaplára ve výběrech do 16 a 17 let.)

Takže jako fotbalista jste definitivně ukončil kariéru?
"Chci dodělat UEFA Profi licenci, mám ambice stejně jako hráč - tzn. chci tomu dát všechno, co umím. Už jsem zvládnul přechod z hřiště na gauč, k počítači. Teď se chci plně věnovat profilicenci. Už jsem dokonce dostal první domácí úkoly, měl jsem za úkol sledovat na MS Nigérii. V Německu v páté lize už moc zápasů hrát nebudu, působím tam budu hlavně jako asistent."

Norimberk: Galásek Tomáš Galásek je oporou záložní řady. Dokonce dává i góly, jako v pohárovém zápase proti Frankfurtu Foto: Reuters

Chápu to tak, že jste se v Německu definitivně usadil?
"Rozhodli jsme se pro pobyt v Německu poblíž Norimberku. Vyloučen však není ani návrat do Nizozemska, nebo Česka."

Z metod kterého trenéra budete čerpat?  
"Nejvíc jsem si vzal z trenéra Co Adrianseho, který mě vedl v Tilburgu, a Karla Brücknera, který mě nechal sedm let nahlížet do jeho kuchyně."

Pojďme zpět k reprezentaci. Na který zápas v reprezentaci vzpomínáte nejraději a na který byste nejraději zapomněl?
"Nejraději vzpomínám na všechny tři postupy z kvalifikací na závěrečné turnaje. Nejhorší byl zápas s Tureckem, nejenže jsme nepostoupili ze skupiny, ale byl to i můj poslední zápas za reprezentaci. Byla to smutná tečka."

A jaké šance na postup dáváte současnému týmu?
"Je jasné, že Za vším je tlustá čára. Mužstvo trenéra Bílka je před novou výzvou."

reklama