reklama

Darida, Jankto a spol. se Němců nebáli, český fotbal se za ně stydět nemusel. Za fronty u Edenu ano

Vladimír Darida (v červeném dresu) bojuje s Mesutem Özilem Vladimír Darida (v červeném dresu) bojuje s Mesutem Özilem autor: Milan Kammermayer
Český fotbalový tým Německu podlehl 1:2, ale podal nadějný výkon. Minimálně z perspektivy příští kvalifikace o Euro 2020

Glosář - Z červnového kvalifikačního zápasu v Norsku si čeští fotbalisté přivezli bod za remízu - a jejich fanoušci těžkou depresi. Protože výkon Jarolímova ve druhé půli duelu v Oslo byl děsivě odevzdaný a prázdný.

Program, výsledky, tabulky. Vše o kvalifikaci na MS 2018 v Rusku Program, výsledky, tabulky. Vše o kvalifikaci na MS 2018 v Rusku Prohlédněte zde

Oproti tomu sice páteční utkání s favorizovaným Německem přineslo porážku 1:2, ale zase v sobě neslo i jistou naději. Postupu na MS 2018 do Ruska je teď Jarolímův tým opět o něco vzdálenější, ale naskytla se tu možnost světlé vyhlídky, že přinejmenším v kvalifikaci další, o Euro 2020, by to z české strany zase až tak prázdná šeď jako v Norsku být nemusela.

Omlazený český film se německých šampionů nebál a za své úsilí byl v 78. minutě odměněn Daridovým výstavním vyrovnávacím gólem na 1:1. Bohužel, na kýžený bod do tabulky to nakonec nestačilo, protože Němci ještě stačili strhnout vítězství na svou stranu.

Ale zkušenost, kterou si mladí Češi z přímé konfrontace s hráči světové extratřídy, s nimiž se jinak moc nepotkají, tentokrát mohli odnést, prostě jinde neseženou. Tak věřme, že ji jednou zúročí.

VÝCHOZÍ SITUACE PŘED ZÁPASEM. Mizerná, čtyřbodová ztráta na Severní Irsko velela ku snaze získat nějaký ten bod. A navíc mít v hlavě i to, že se v pondělí hraje klíčový zápas kvalifikace právě v Belfastu, který Češi potřebují vyhrát za každou cenu. .

SESTAVA A ROZESTAVENÍ. I kvůli karetnímu ohrožení několika borců (Kadeřábek, Krejčí, Dočkal, Hořava) postavil Karel Jarolím pro někoho možná trochu překvapivá jména. Zejména měl ale na paměti loňskou ostudu v Hamburku (0:3). "Tam nám Němci unikali po stranách, proto jsme se pokusili tyto prostory utěsnit," říká trenér.

Postavil proto pětičlennou obrannou řadu Gebre Selassie, Kalas, Suchý, Novák, Bořil, což byl experiment jak z taktického, tak i personálního hlediska. Z toho druhého vynucený, protože Sivok už má po svém výkonu v Norsku z hlediska reprezentace asi tak trochu "po sezóně" a Brabce ze zdravotních důvodů nakonec neuvolnil  Genk, takže bylo nutno hledat nová řešení. A třeba krajní obránce Novák si vyzkoušel roli jednoho z členů vnitřní stoperské trojice.

Češi proti profesorsky hrajícím Němcům zkoušeli brejky

Naděje svitla jen na chvíli. Prořídlé ochozy, Pastrňák i premiér viděli porážku s Němci Naděje svitla jen na chvíli. Prořídlé ochozy, Pastrňák i premiér viděli porážku s Němci Prohlédněte zde

Na hrotu operoval Krmenčík, kterého měli v ofenzivní fázi podporovat křídelníci Kopic s Janktem, ale vypomáhali tu i krajní halvbeci a na solidním zlepšení přechodové fáze se samozřejmě výrazně podílel Darida, a to spolu se Součkem, který se podobně jako mnohé další mladé tváře v reprezentaci a v kvalifikačních bojích teprve rozhlíží. A se vztyčenou hlavou, což je dobře.

PRVNÍ INKASOVANÝ GÓL. To vše platilo na hřišti i navzdory tomu, že šli Němci do vedení už ve 4. minutě, když na půlící čáře v souboji s Hummelsem neudržel Krmenčík míč. balon rychle putoval k Özilovi, který měl v tu chvíli zcela volné pole působnosti - a využil toho k fenomenální přihrávce na skórujícího Wernera. Můžeme spekulovat o tom, jestli Vaclík nemohl rychlejším pohybem z branky docílit toho, aby měl Werner méně prostoru ke koncovce, ale to už ten gól zpátky nevrátí.

NĚMCI UBRALI, ČEŠI DŘELI. Rychle vstřelená branka Němce uklidnila a vedla je k tomu, že velmi výrazně stáhli nohu z plynu. Drželi sice míč častěji na kopačkách, ale Čechům se dařilo je vytlačovat, elastickými přesuny náležitě vykrývat potřebné prostory - a v případě zisku míče zkoušet startovat do brejkových situací..

Přechodová fáze byla v těch momentech celkem svižná, co haprovalo, byla koncovka. Bohužel, Kopic či v závěru poločasu Gebre Selassie slušné střelecké příležitosti nevyužili. Jankto mohl jít prakticky sám na bránu, ale zastavil ho - možná chybně zdvižený - ofsajdový praporek. Škoda, jinak ta akce vypadala parádně.

Správně drzý Jankto, do skládačky nezapadal Kopic

Živě: Češi proti Německu sahali po bodu, po brance Hummelse ze závěru zápasu ale prohráli 1:2 Živě: Češi proti Německu sahali po bodu, po brance Hummelse ze závěru zápasu ale prohráli 1:2 Čtěte zde

PLUSY, MÍNUSY. Právě Jakub Jankto patřil k nejsvětlejším zjevům v českém představení, ve svých 21 letech si na hřišti na Němce dovoloval opravdu správně drzé věci. Dokázal je zaskočit nejednou elegantní kličkou a ve svém věku se opravdu jeví jako velký příslib. Pokud ve čtvrtek proskakovaly v italském tisku spekulace, že se o tohoto hráče Udine zajímá i AC Milán, potvrzuje to skutečnost, že nešlo o výkon nijak náhodný.

Krapet slabším článkem sestavy se jevil Jan Kopic, který nedostupoval Němce včas, nevycházel mu úplně odhad, kudy se balon bude posouvat dál - a jak už bylo zmíněno, ani při zakončení neměl tentokrát svůj den. Úplně pak neexceloval ani jeho náhradník Krejčí, který se zřejmě v nové sezoně potřebuje teprve rozjet. A přeci jen se na pravé straně zřejmě stále necítí zcela komfortně.

DRUHÝ POLOČAS. Přesto Češi dokázali ve druhé půli ještě stupňovat své úsilí a německý trenér Löw na to musel reagovat. Jankta na jeho stranu místo jeho vrstevníka Brandta přišel krotit Rüdiger, na placu se objevil i Draxler.

Ale gól - a parádní - vstřelil Darida. Využil toho, že za svojí šestnáctkou nechávali Němci českým fotbalistům až nečekaně mnoho prostoru.

A NAKONEC PROHRA. Uhraný bod by Čechům pomohl jak v souboji se Severním Irskem o druhou příčku ve skupině, tak i ve srovnání se skupinami ostatními. Protože jak víme, jen 8 z 9 celků, jež skončí na druhých místech ve skupině, půjde nakonec do baráže.

Jenže onen bod Čechům nakonec dopřán nebyl. Suchý trochu zbytečně fauloval, jen několik metrů za šestnáctkou. Zrodila se tak nebezpečná standardní situace, jíž Hummels v náběhu dokázal gólově využít. Vypadalo to, že tak trochu "zneužil" i sudími chybně puštěného ofsajdového postavení, navíc patrně došlo k neodpískanému faulu na Jankta. Bohužel, německý gól platil, na českém bodovém kontě po tomto utkání nic nepřibylo.

Kandidát na předsedu Malík se přišel omluvit

Střelec Darida: V poločase jsme cítili, že dneska je ten den, kdy i proti Němcům můžeme něco uhrát Střelec Darida: V poločase jsme cítili, že dneska je ten den, kdy i proti Němcům můžeme něco uhrát Čtěte zde

VSTUPENKY A ORGANIZACE. A ostuda, slušelo by se dodat.V prvních minutách zápasu to vypadalo na strašnou ostudu, řada sedaček v pražském Edenu zívala prázdnotou.

Posléze se vyjevilo, že šlo o důsledek totálně nezvládnuté situace u vstupních bran a turniketů, kde se tvořily fronty, ve kterých fanoušci čekali 40 minut i déle.

"Nastal tam souběh tří věcí. Jednak kvůli teroristickým útokům v Evropě probíhaly zevrubnější kontroly než obyčejně. Jednak došlo k poruchám zařízení stadionu Eden, když některé turnikety z neznámých důvodů v jednu chvíli umožňovaly vstup i osobám, které měly lístky jinam. A za třetí všichni chodíme na takové akce na poslední chvíli, a budeme se muset naučit to změnit," konstatoval Martin Malík, ředitel STES, který po utkání přišel za novináři, aby se jejiich prostřednictvím fanouškům za fronty před turnikety omluvil. Mimochodem, to je právě ten Martin Malík, který v červnu neúspěšně kandidoval na pozici předsedy FAČR.

Druhá věc je, že i když se před stadionem čekající fanoušci dostali dovnitř, stejně se kapacita stadionu, snížená pro toto utkání na 18 500 osob, zcela nenaplnila. Což je na utkání s úřadujícími mistry světa ostuda.

Strašná palba, říká fanoušek o vstupenkách. Do Prahy přijeli Němci, tribuny ale vyprodané nebyly Strašná palba, říká fanoušek o vstupenkách. Do Prahy přijeli Němci, tribuny ale vyprodané nebyly Čtěte zde

Ohlášeno bylo 18 093 diváků. A řekněme si na rovinu, že český tým mohli podpořit i víc. Svoji roli jistě hrálo, že značnou část publika tvořili Němci. Ale Eden začal podporou českých hrdel burácet až ve chvíli, kdy Darida vyrovnal. Najednou to šlo. Předtím asi ne. Bohužel.

V těchto momentech se nejspíš projevuje fakt, že lístky za takřka tři tisícovky korun si spíš pořídí lépe situovaní fanoušci, co na fotbal chodí tak třikrát do roka. Tady se pak trochu tluče koncepce "exkluzivní soupeř za exkluzivní cenu" s ideou fotbalu jako lidové zábavy. A můžeme jen spekulovat, jestli by levnější lístky nepřivábily i publikum, které by českému celku v pátek v Edenu pomohlo svými hlasivkami víc. A po celý zápas, tedy nikoli pouze na pár minut po vstřelené brance.

CO DÁL. V pondělí se hraje v Severním Irsku, když Češi v Belfastu nevyhrají, budou mít z hlediska právě probíhající kvalifikace o MS 2018 v Rusku definitivně "po ptákách".

Proti Německu toho čeští hráči spoustu naběhali, dali do zápasu opravdu hodně sil. Je otázkou, jak trenér Jarolím prolne fakt, že Jankto a spol. celkem zaváleli, s tím, že tu bude možnost síly občerstvit a použít i hráče, co v pátek jen "náhradničili".

Tým Severního Irska dával včera na dálku Čechům naději jen 70 minut, pak v San Marinu bezgólové skóre protrhnul a vyhrál podle očekávání 3:0. Alespoň že Norové sebrali výhrou 2:0 vítr z ázerbájdžánských plachet.

Maličká česká naděje na baráž trvá, ale co si budeme povídat, její zásadní část byla poztrácena domácími remízami se Severním Irskem, Ázerbájdžánem a v Norsku. Do Ruska asi Češi nepojedou, ale výkon proti Německu naznačil, že do budoucna by to snad až tak temné být nemuselo.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Fotbalový kolotoč milionů: Na poslední chvíli přestoupili Mbappé, Oxlade-Chamberlain či Llorente Fotbalový kolotoč milionů: Na poslední chvíli přestoupili Mbappé, Oxlade-Chamberlain či Llorente Prohlédněte zde
reklama