reklama

Kostky jsou vrženy slibně. Slavia musí ladit jemnou útočnou mechaniku, Plzeň nefaulovat před brankou

Slávista Mick van Buren bojuje s obranou BATE Borisov Slávista Mick van Buren bojuje s obranou BATE Borisov autor: Milan Kammermayer
První zápasy českých klubů v novém ročníku evropských pohárů nabídly nadějné výsledky. Ale ještě není vyhráno.

Glosář - Kostky jsou vrženy! A ne špatně, zdá se. I když slávisté samozřejmě  vědí, že z tak příhodného vývoje utkání s Borisovem měli do odvety vytěžit větší náskok než 1:0, to bezpochyby.

Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Prohlédněte zde

A Plzeň? Ta by po slibné remíze 2:2 v Bukurešti  teoreticky mohla doma vzývat i bezbrankové skóre nebo plichtu 1:1. Jenže navrátivší se trenér Pavel Vrba moc dobře ví, že jeho Viktoria asi umí všechno, jen ne hrát vzadu na nulu, takže správnou cestou pro odvetu bude spíš útok na domácí vítězství.

Obě partie jsou každopádně rozehrané nadějně. Jen je zapotřebí výkony z prvních mačů v odvetách přinejmenším zopakovat. Už příští středu.

Případný postup ze 3. předkola Ligy mistrů je totiž po všech směrech ohromně příjemná věc. Kdo se překulí přes tuhle metu, má už v ruce jistotu, že si tak jako tak zahraje pohárovou sezonu ve skupinové fázi. Další runda, zvaná play off, rozhodne, zda v Lize mistrů, nebo v Evropské lize.

To už je pak trochu ruleta. Ale dostat se nyní přes Borisov, respektive přes bývalou Steauu znamená doplnit Zlín mezi jistými pohárovými účastníky příštích měsíců. A to by bylo pro celý český fotbal samozřejmě terno.

Ve čtvrtek ještě své štěstí a kvality otestují ve 3. předkole Evropské ligy fotbalisté Mladé Boleslav proti albánskému Skenderbeu (18 hodin) a  následně i Sparta na stadionu CZ Bělehrad (20.30). Oba zápasy odvysílá Česká televize.

Slavia potřebuje k lepší souhře více času

Slavia-Borisov 1:0. Červenobílí byli na zápas natěšení jak malé děti na Ježíška. A co se týče výsledné nadílky, kráčeli nakonec ze stadionu s poněkud ambivalentními pocity. Fanoušci - a samozřejmě nejen oni - cítili, že tady se mohlo a mělo uhrát i výraznější vítězství.

Na druhou stranu: Pokud by se Slavii podařilo v Bělorusku skórovat, museli by domácí nastřílet ke svému postupu tři branky. A na to, při vší úctě, v Edenu zrovna nevypadali.

Slávistický hrdina Škoda i portréty legend. Do Edenu se vrátily boje o Ligu mistrů Slávistický hrdina Škoda i portréty legend. Do Edenu se vrátily boje o Ligu mistrů Prohlédněte zde

Zdání, samozřejmě, může klamat. Tím spíš, že tým BATE hrál od klíčového momentu, který nastal už v 19. minutě, o deseti, bez vyloučeného Jablonského. Odpískání pokutového kopu po jeho zákroku na Frydrycha bylo jasné. Osobní trest asi na hraně žluté a červené barvy - a německý sudí Dankert se rozhodl pro přísnější variantu, tedy vyloučení běloruského fotbalisty.

Díky této jediné situaci a také díky proměněné penaltě šli tedy slávisté do vedení, měli před sebou sedmdesátiminutovou přesilovku. A navíc jistotu, že stoper Jablonskij bude mít stopku i v odvetě. I když tam už samozřejmě BATE nastoupí opět v jedenácti mužích. A tentokrát bude chtít nutně vstřelit gól, aby alespoň dotáhlo slávistický náskok z Edenu. Čili běloruský mistr bude doma ladit noty útočněji a Slavia dostane příležitost hrát do otevřenějšího prostoru.

V Edenu po Jablonského vyloučení útočila pořád takzvaně do plných, do sevřeného běloruského šiku. A upřímně řečeno - bylo vidět, že si s tím neví příliš rady. Převládaly poněkud stereotypní centry. A snaha měla občas navrch nad trpělivostí, variabilnějším způsobem řešení a hlavně preciznějším provedením.

Musíme ještě zapracovat na hře do plné obrany. V lize dostanou šanci i náhradníci, prozradil Šilhavý Musíme ještě zapracovat na hře do plné obrany. V lize dostanou šanci i náhradníci, prozradil Šilhavý Čtěte zde

Pravda, kdyby slávisté místo několika nastřelených tyčí a břeven dokázali propasírovat ještě alespoň jednou balon do brány, všichni by jim nadšeně zatleskali a více by nikdo neřešil. Takhle bylo ale patrnější, že v prvním ostrém utkání sezony je ještě souhra logicky trochu syrová.

Než noví hráči budou se starousedlíky kombinovat opravdu naslepo a než se nadějné zpětné přihrávky dostanou ještě přesněji proti střelcově noze - tak, aby následovala rána, a ne promáchnutí, jako v úterý několikrát -, musí ještě tým dostat trochu času. Ve fotbale nejde všechno hned, je to běh na dlouhou trať. Ale výsledky jsou zapotřebí okamžitě. S tím se trenér Jaroslav Šilhavý a jeho svěřenci musí nějak popasovat.

Takže je zapotřebí vycházet z toho, co funguje dobře. A to byla v úterý koncentrace, nasazení, jistota v defenzivě. A výtečná organizace hry ve středu pole, která v minutách předcházejících vyloučení hráče Borisova sehrála důležitou roli.

Když se ještě hrálo jedenáct na jedenáct, spustila Slavia velmi kvalitní stroj na opětovné získání míče po jeho ztrátě. A díky tomu vytvořila masivní tlak, ze kterého situace s vyloučením a penaltou rezultovala.

Pokud si tenhle způsob hry Slavia podrží, bude jí vyhrávat zápasy. Teď ještě doladit jemnou mechaniku v předfinální a finální fázi. Výraznější výhra nad Borisovem jí k tomu mohla dát větší klid.

Jak prosté, milý Fitzele!

FCSB-Plzeň 2:2. Jestli Pavel Vrba něco umí opravdu dobře, tak kvalifikace. Opakovaně to prokazoval jak v první etapě svého plzeňského působení, tak i posléze u národního týmu. A v Bukurešti naznačil, že by tohle jeho kouzlo mohlo fungovat i teď.

Poměrně úspěšně vyřešil rébus vynucené absence stoperské dvojice Hejda-Hubník, když vedle Hájka postavil pravého beka Řezníka a na jeho pozici pak Limberského, který se po svalovém zranění dokázal dát nečekaně rychle dohromady.

Jak známo, Limberský je pravák, zvyklý ale nastupovat na levé straně a mást odtud soupeře třeba i nebezpečnou rozehrávkou šajtlí. Tentokrát se věnoval na pravé straně zejména defenzivní práci, nalevo naskočil Havel - a docela to fungovalo.

Plzeň přežila rumunské peklo. Fyzicky jsme si sáhli na dno, přiznal hrdina Kopic Plzeň přežila rumunské peklo. Fyzicky jsme si sáhli na dno, přiznal hrdina Kopic Čtěte zde

Tedy až na akci ze 61. minuty, kdy si na pravé straně pronikajícího hráče nepředali Petržela s Limberským zrovna ideálně - a Teixeira, který se v přímém souboji protlačil přes Řezníka, pak dokázal srovnat na konečných 2:2.

Před třiceti tisícovkami diváků se pod zavřenou střechou bukurešťského stadionu hrála poměrně otevřená partie, ve které měly oboustranně útočné fáze obou týmů co do kvality trochu navrch před těmi obrannými.

Viz první gól Plzeňských. Řezník po přerušení hry rozehrával ze středu hřiště, stačil nákop dopředu, tam dva vyhrané souboje a Krmenčík už jásal s rukama nad hlavou. Jak prosté, milý Fitzele, mohl Pavel Vrba utrousit na střídačce.

Výtečný výkon podal navrátilec Daniel Kolář, v Bukurešti jeho comeback vyšel opravdu na tisíc procent. A po jeho střele, kterou domácí gólman neudržel, skóroval Kopic z dorážky podruhé.

Dva góly na půdě soupeře, to se opravdu v pohárech cení. Zároveň si ale Plzeňští byli vědomi toho, že v utkání dvakrát vedli. A z toho úhlu pohledu mohli v koutku duše myslet dokonce na ještě lepší výsledek než konečných 2:2.

Doma jim teď v odvetě sice stačí remíza, pokud tedy nebude 3:3 a vyšší. Ale Vrbovým týmům šlo obvykle vždycky líp góly střílet než nedostávat.  Až obrannou linii zpevní Hejda, jemuž vyprší trest za vyloučení v minulém pohárovém ročníku, mohla by být obrana Viktorie kapku jistější, ale ani výsledky v přípravě nesignalizovaly, že by Plzeň měla mít vzadu nějakou neprostupnou hráz.

Plzeň - České Budějovice, příprava 2017 Pavel Vrba je zpět Foto: Tomáš Liška

Připomeňme, že po debaklu 1:5 s Fürthem přišly výsledky 1:2 s Wolverhamptonem a 0:1 s Watfordem. A ani v předchozích zápasech s domácími soupeři Viktoria čisté konto neudržela, tedy s výjimkou duelu s SK Petřín. Což je samozřejmě spíše statistická zajímavost, ale i tak.

Na co by si tak zkušený tým, jako je ten plzeňský, měl dát v odvetě velký pozor, jsou fauly, řekněme, v dostřelové vzdálenosti. Přímých volných kopů z velmi zajímavých pozic před šestnáctkou měl rumunský celek v úterý k dispozici až moc. A Budescu při exekuci jednoho z těchto kopů Bolkovi ukázal, že i poté, co už v týmu nepůsobí "sparťanský kat" Stanciu, mají v Bukurešti pořád k dispozici "kopáče" par excellence.

A ještě možná malý dovětek: I v předkolech se vystavuje stopka až po třetí žluté kartě, takže případný trest hrozí až pro čtvrtý zápas. Ale v Bukurešti nasbírali Plzeňští žlutých napomínání víc než dost, konkrétně Petržela, Hájek, Krmenčík, Havel a Kopic. Tak pozor na to.

Český sen o Lize mistrů se po úterku nevzdálil, naopak, přiblížil se. Ale nejdřív je zapotřebí postoupit do play off. Příští středu uvidíme, kostky jsou vrženy slibně.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Vrba se zatím může smát, Plzeň má v přípravě skóre 28:5. Takhle smetla Budějovice Vrba se zatím může smát, Plzeň má v přípravě skóre 28:5. Takhle smetla Budějovice Prohlédněte zde
reklama