reklama

Hašek mě šokoval, pustil se Čech do bývalého šéfa fotbalu

Petr Čech je hvězdou současnosti českého fotbalu. Bude znamenat i jeho budoucnost? Petr Čech je hvězdou současnosti českého fotbalu. Bude znamenat i jeho budoucnost? autor: Eduard Erben
Petr Čech připouští, že by ho v budoucnu mohla zajímat role šéfa českého fotbalu. V rozhovoru pro Aktuálně.cz ostře kritizuje svého předchůdce Ivana Haška

Praha - Jeden slavný reprezentant už v nedávné době český fotbal vedl. Do Ivana Haška se však jeho možný následovník Petr Čech v exkluzivním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz opřel až nečekaně ostře.

Čech nechápe, proč poté, co Hašek neuspěl ve svém pokusu český fotbal nějak změnit, podepisuje nyní petiční archy, které právě takovou změnu požadují.

Pro dalšího muže s iniciálami IH má však Petr Čech větší pochopení. Ivan Horník si podle brankáře Chelsea svůj trest za korupci odpykal - a teď prý není důvod k tomu, aby v českém fotbale nepracoval dál.

Horník byl hlavní postavou aféry ze začátku tisíciletí. Policejní odposlechy mu prokázaly, že skrze úplatky sudím či delegátům pravidelně ovlivňoval ligová utkání Viktorie Žižkov. Desetiletý zákaz práce ve fotbale mu soud po jeho žádosti zkrátil na půlku, pak Horník pracoval v třetiligovém Chomutově, krátce v druholigovém střížkovském klubu Bohemians Praha. Nyní bývá nejčastěji vidět v Jirnách.

Horník má nárok na druhou šanci

V první části obsáhlého rozhovoru pro Aktuálně.cz Petr Čech připustil, že do budoucna by za jistých podmínek mohl uvažovat o pozici předsedy Fotbalové asociace ČR, a vytknul šéfovi Sparty Danielu Křetínskému, že pokud měl důkazy o nepravostech v lize, měl je předložit. První část rozhovoru čtěte zde.

Petře, od svých dvaceti let působíte v zahraničí, po francouzském Rennes přišla Chelsea. Ale začátek kariéry jste strávil v Česku, znáte poměry. Jakou vzpomínku na ně si držíte v hlavě?

"Řečí jsem vždycky vnímal spoustu, ale ve skutečnosti jsem nic negativního nezaznamenal. Třeba když jsem byl v Blšanech, tak jsme měli jistotu záchrany už tři kola před koncem - a hráli jsme s týmy, co o ni ještě bojovaly. A nikdy se nic nestalo. Když přišla ta horníkovská aféra na Žižkově, tak jsem zrovna působil ve Spartě. A taky jsem tam nikdy neslyšel: Kluci, klid, dneska to máme domluvený. Nic takového."

Zmínil jste Ivana Horníka. Jeho odposlechy se dostaly na veřejnost, vznikla podle nich i divadelní hra...

(usměje se)"... zajímavá hra!"

Epizodní, nicméně nikoli nepřehlédnutelné role v těch odposleších hrají i Miroslav Pelta a Roman Berbr, kteří nyní český fotbal oficiálně řídí, vedou fotbalovou asociaci. Je to od fotbalu správný vzkaz veřejnosti?

"Důležité je tohle: V té kauze byly prošetřované mnohé týmy a provinění se prokázalo jen Žižkovu a Synotu, tam také byli potrestáni. (Pro doplnění: aféra "lízla" i Liberec, Opavu a Vítkovice - pozn. red.) Mnohé další týmy ale z vyšetřování vyšly jako čisté, a bylo by proto špatné házet všechny do jednoho pytle. Jestli má někdo důkazy o tom, že se proti zákonům nebo fotbalovým normám provinili i další, ať je položí na stůl. Nemá smysl, aby se vyprávělo, že někdo něco někde slyšel - a pak neměl nic."

Mnohé zaujalo, že Miroslav Pelta v roli prvního muže českého fotbalu Ivana Horníka po skončení jeho trestu otevřeně a hlasitě uvítal zpět ve fotbalové rodině. To bylo také správné gesto?

"I tresty třeba pro vrahy jsou od toho, aby si je viník odpykal a pak se vrátil do života poučený. Ivan Horník nikoho nezabil, trest si odbyl, a pokud ho ve fotbale někdo zaměstná, není důvod, aby druhou šanci nedostal."

Haškův úprk chápu, petici ne

Pojďme k jinému Ivanovi. Funkci šéfa českého fotbalu už zastával Ivan Hašek. Prezentoval zprvu své odhodlání, jak ho obrodí, ale v praxi se mnoho nezměnilo a Hašek už po dvou letech funkci opustil, dá se říci, že z ní utekl. Měl jste možnost s ním někdy o těchto věcech hovořit?

"Ne, neměl. Ale přiznám se, že mě naprosto šokovalo, když právě Ivan Hašek podepsal tu petici (má na mysli výzvu deníku Sport Dejte kmotrům červenou, před červnovou volební VH FAČR byla zaměřena proti Peltovi a Berbrovi - pozn. red.). Ivan byl předsedou svazu, měl možnost věci změnit a utekl za nejasných... no, spíš jasných okolností - a pak rok a půl nato podepíše petici "Změňte fotbal!". On, který byl tím prvním, kdo ho změnit mohl! To pro mě bylo obrovské zklamání. To se může stát, že někdo změní názor a rozhodne se odejít, ale..."

Počkejte... Takže pro vás nebylo zklamáním, že opustil funkci předsedy, ale fakt, že podepsal tu petici?

"Ano. Že odešel z funkce, to překvapilo nás všechny, ale dokážu pochopit, že se stanou věci, které člověka přivedou k tomu, že změní názor a řekne si, že je lepší, aby u některých věcí nebyl. Ale že pak on, který ty změny mohl provést, podepisuje zakrátko petici za provedení změn, to mě tedy šokovalo a zklamalo."

Je to pro vás výzva? Být druhým, kdo něco změnit může a tentokrát to i dokáže?

"Všechno je to o komunikaci... Asi vždycky budou nějaké vlivy, tak jako v politice nebo v jiných oborech ve společnosti. Ale ve fotbale je problém, když si kluby mezi sebou dělají zbytečné naschvály. Kdyby se to nedělo, tak by liga lákala i víc sponzorů. Ale někdo asi ještě v Česku nedomyslel, že ty naschvály mezi kluby vytvářejí prostředí, které sponzory zrovna nepřitahuje."

Psychologie? Už jsem zlenivěl

Obraťme list. Máte maturitu z gymnázia, svého času jste uvažoval o studiu psychologie. Ještě to platí?

"Už asi ne, bohužel jsem na to nikdy neměl čas. Už je mi přes třicet, nevím, kdy kariéru zakončím - ale v tomhle ohledu jsem asi trochu zlenivěl. Vracet se ještě do školy... No, nemyslím, že bych to ještě dokázal."

A co plánujete do budoucna? Chcete se stát hybatelem věcí, využívat svého slavného jména - anebo být prostě rentiérem a chodit na golf?

"Určitě bych chtěl být hybatelem věcí. Myslím si, že dokud mám tu možnost něco udělat, byla by škoda toho nevyužít. Ještě uvidím, co všechno přijde, jakým směrem se uberu a z jakých možností budu vybírat."

Něco už jste zkusil i v byznysu. Jste spolumajitelem firmy, která u Chomutova provozuje solární elektrárnu. Máte takových aktivit víc?

"Člověk vydělává nadprůměrné množství peněz a ty nemůžou ležet v bance. Musí se s nimi pracovat, investovat je. Bylo by krásné jenom koukat do banky, jak to tam leží, ale takhle ty věci nefungují. Mám na to v Anglii i v Česku finančníky, kterým důvěřuji, mají ode mě instrukce, jak ty peníze spravovat. Jsem v těch věcech dost konzervativní. A řeknu vám:  že by mě tyhle byznysové věci nějak zvlášť bavily a přitahovaly, to zrovna ne."

Mluvíte o investicích. Takže prozradíte, co ještě máte ve svém portfoliu? Nebo je to tajné?

(kroutí hlavou a směje se) "Je to moje!"

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama