Hotovo: Newcastle sestupuje. Čech s Chelsea končí třetí

24. 5. 2009 18:29
Aston Villa - Newcastle 1:0
Petr Čech
Petr Čech | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Londýn - Fotbalisté Newcastlu a Middlesbrough sestupují spolu s West Bromwichem Albion z anglické Premier League.  Sestupovou hádanku definitivně rozluštil nedělní program posledního kola anglické nejvyšší soutěže.

A poslední dějství sezony Premier League už žádný zásadní zvrat nepřineslo. Oba kluby (Newcastle, Middlesbrough) v sestupové zóně se šancí na záchranu prohrály a jen si zpečetily svůj osud.

O mistrovském titulu pro Manchesteru United se už rozhodlo dříve. Velmi blízko ke druhé příčce měl také Liverpool, který pozici vicemistra potvrdil nedělní výhrou nad Tottenhamem 3:1.

Anglie na nohou. Mistr je znám, ale kdo sestoupí?
Manchester potřetí v řadě vládne Anglii. WBA sestupuje

Chelsea s Petrem Čechem, která ztrácela tři body, nepomohla k posunu ani výhra nad sestupem ohroženým Sunderlandem 3:2 a v lize končí třetí.

Newcatle srazila Duffova teč

V Anglii hodně pozornosti poutal osud Newcastlu, který s jednobodovou ztrátou na záchranu mířil na hřiště Aston Villy.

O setrvání v nejvyšší soutěži se pral na dálku s Hullem, který měl jen jednobodový náskok na Newcastle a na svém hřišti hostil Manchester United.

Kouč a klubová legenda Newcastlu Alan Shearer nechal v klíčovém souboji jen na lavičce útočníka Michaela Owena.

Bývalý reprezentant se dostal na hřiště až v 66. minutě.  Jenže to už Shearerovi svěřenci prohrávali 0:1, když v závěru první půle otevřel skóre šťastným gólem útočník Barry.

Jeho střelu z pětadvaceti metrů mířící mimo branku nešťastně tečoval Duff a míč skončil až v brance Strak.

Tou dobou už prohrával i Hull po brance Gibsona s Manchesterem United. Takže Strakám stále stačil k záchraně jediný gól.

Prohrál i Middlebrough

Teoretickou šanci měli i fotbalisté Middlesbrough, kteří však potřebovali vysoko vyhrát ve West Hamu.

Kladiváři s Radoslavem Kováčem v sestavě však vedli po půlhodině hry po brance uzdraveného Carltona Colea.  O´Neil sice po přestávce srovnal, ale hosty definitivně poslal do druhé ligy o deset minut později útočník Stanislas.

Mezitím vrcholila snaha Newcastlu, který se však k ohrožení branky nedostával a jeho marnost vrcholila červenou kartou pro Edgara v nastavení.

Porážku neodvrátili ani hráči Hullu, ale díky zaváhání soupeřů se v první lize udrželi.

V ligové derniéře brankář Chelsea Petr Čech sice dvakrát kapituloval, ale přestřelku v Sunderlandu nakonec tým kouče Hiddinka vyhrál zásluhou tref Anelky, Kaloua a Colea 3:2. Anelka zaznamenal devatenáctou trefu sezony, která mu zajistila korunu krále střelců.

Liverpool si však pojistil druhé místo výhrou nad Tottenhamem 3:1, po níž Spurs přišli o šance na pohárovou Evropu. Sedmé místo totiž udržel i přes porážku s Evertonem  0:2 tým Fulhamu.