reklama

Jarolím o Slovanu: Za zády Boleslavi se s nikým nedomlouvám

Karel Jarolím. Karel Jarolím. autor: Ondřej Besperát
Mladoboleslavský trenér Karel Jarolím odmítá spekulace, že by nyní vedl jednání se Slovanem Bratislava.

Mladá Boleslav - U Dunaje to má rád, vždyť se Slovanem Bratislava získal v roce 2011 double. Když mu však kolem ucha letí spekulace, že se tam teď chystá vrátit, reaguje Karel Jarolím slovy pronesenými vskutku s velmi říznou intonací: "Za zády Mladé Boleslavi rozhodně s nikým nevyjednávám!"

Bavit se o tématu, který otevřela spekulace na iDnes.cz, pro něj zjevně není dvakrát příjemná kratochvíle. "Jak říkáte, jsou to jen spekulace. Já mám v Mladé Boleslavi platnou smlouvu. A kdyby mě snad někdo v takovém duchu oslovil, rozhodně bych to zaměstnavateli sdělil, to mi můžete věřit."

Na druhou stranu Jarolím kontakt se Slovanem Bratislava bez mučení přiznává. "Já jsem s Petrem Kašparem (viceprezidentem Slovanu) v kontaktu dlouhodobě a průběžně. Ale to i se spoustou dalších lidí. A žádná jednání o mém návratu do Slovanu s ním rozhodně nevedu, za zády Mladé Boleslavi bych opravdu nic takového nedělal," zdůrazňuje ještě jednou a velmi hlasitě.

V Mladé Boleslavi se teď přímo předhánějí v tom, kdo teze o Karlu Jarolímovi a Slovanu popře razantněji. "Absolutní nesmysl," říká například David Jarolím, koučův syn a sportovní ředitel klubu.

"Smlouva s trenérem je postavená tak, že ji nelze jednostranně vypovědět. A my teď nemyslíme na nic jiného než na finiš sezony, nenecháme se ničím rozptylovat," přidává se šéf klubu Josef Dufek.

Spekulace o tom, že by Jarolím mohl odejít, totiž podle informací Aktuálně.cz velmi znepokojily generálního partnera klubu, kterým je Škoda Auto. Za desítky milionů korun, které odtud do klubu putují, automobilka vyžaduje garanci sportovní kvality. A tu má v rámci celého projektu, rozvíjeného společně s fotbalovým klubem, personálně přímo propojenou s tváří a hlavně schopnostmi Karla Jarolíma.

Na Lyon nestačili. Co přijde teď?

Ten získal dva tituly se Slavií a jako první (a zatím i poslední) ji dovedl až do Ligy mistrů. V asijské verzi Champions League se pak s klubem Al-Ahlí ze Saúdské Arábie dostal dokonce až do finále. Několikrát odmítl nabídku vést českou reprezentaci.

V Mladé Boleslavi se objevil v lednu 2014 a první půlsezona skončila ligovým bronzem. Následovala velká obměna kádru a v předkolech Evropské ligy úspěch s bosenským Širokim Brijegem a dvoudílný výprask (1:4, 1:2) od Olympique Lyon.

Letos si Boleslavští prakticky po celou sezonu drží čtvrtou příčku, která opět garantuje pohárovou Evropu, ale jistého zatím přesto nemá nic, Příbram se totiž dotáhla už na rozdíl pouhých dvou bodů. I kvůli tomu, že na jaře Boleslav zrovna neexceluje. V součtu s domácím pohárem 7x vyhrála - 5x remizovala - a 6x soupeři podlehla.

"Ty výkony a výsledky jsou nevyrovnané, ale přičítáme to i hodně velké vlně zranění, která nás postihla. Navíc pak třeba proti Spartě nemohli nastoupit hráči, které od ní máme na hostování," zdůrazňuje šéf klubu Josef Dufek. I v Plzni chyběli Boleslavským ze stejného důvodu na hřišti Wágner, Ďuriš a Končal, ale tam se houfu hráčů, který Jarolímovi zbyl, přesto zvítězit podařilo. Nad Spartou pak o týden později Boleslav doma vedla, ale z duelu odešla poražena.

"Teď nás každopádně ještě čekají zápasy na Slovácku a proti Jihlavě, a ty vůbec nebudou snadné. Třeba Jihlava hrává na hřištích soupeře velmi dobře," varuje Dufek.

Diváci v Mladé Boleslavi uvidí příští týden i bonbonek, na zdejším stadionu se totiž bude hrát finále Poháru FAČR. Pokud by v něm Jablonec porazil svého libereckého rivala, stačila by na Evropskou ligu i pátá příčka, což by mohlo Boleslavské ve finiši zklidnit. "Ano, i ten pohárový výsledek ještě v závěru sezony může sehrát jistou roli," je si Dufek dobře vědom situace. (Detaily variant postupu do pohárové Evropy najdete zde.)

Zmar Slovanu. I fanoušci na něj zanevřeli

Skutečnost, že na Slovensku tým Trenčína letos vyhrál ligu i pohár, posouvá do pohárové Evropy i čtvrtý celek tamní Fortuna ligy. A tím je dvě kola před koncem Slovan Bratislava.

Klub, který se pyšní slavnou minulostí, si tuhle sezonu protrpěl. Předkola Ligy  mistrů s New Saints, Šerifem Tiraspol a BATE Borisov úzký kádr úplně vyšťavila. V Bratislavě zprvu slavili, že se tým díky účasti v play off Ligy mistrů, byť v něm byl v duelech s běloruským šampionem neúspěšný, dostal přímo do Evropské ligy. Jenže tam už přišla ostuda. V duelech s Neapolí, Bernem a Spartou neuhrál Slovan ani bod a skončil ve skupině samozřejmě poslední, s trapným skóre 1:20.

Za očekáváním svých příznivců výrazně zaostával i v lize. Ani výměna Františka Straky za Jozefa Chovance žádný kouzelný výkonnostní vzestup nepřinesla. A tak se zkraje dubna poroučela dvojice Chovanec - Siegl jakbysmet.

Mužstvo Slovanu teď trenérsky v reálu vede generální ředitel klubu Dušan Tittel. A protože k tomu nemá potřebnou licenci, uvádí se "papírově" v rubrice trenér Ján Švehlík. Což je člen slavné zlaté generace, která vyhrála ME 1976 v Bělehradu.

Slovenská vláda sice rozhodla, že nakonec sama zafinancuje stavbu Národního stadionu na Tehelném poli, kde pak bude Slovan hrávat. Ale stánek za 45 milionů eur (1,2 miliardy korun) nevyroste dřív než za dva roky.

Do té doby musí hrát Slovan Na Pasienkoch, kde v minulosti působil jeho tradiční rival, tedy Inter. A neoblíbené místo "belasých", spolu s výsledky a hrou, jež neodpovídá představám fanoušků, se projevují v opravdu trapných návštěvách na ligových duelech Slovanu. Na Ružomberok přišlo 1119 diváků, na Senici 895, na duel s Banskou Bystricí 868 příznivců. Na klub formátu Slovanu Bratislava opravdu bída.

V klubu samozřejmě panuje napjatá atmosféra a různé frakce prosazují rozličné cesty k řešení sportovní krize. A je velmi pravděpodobné, že v těchto diskusích i jméno Karla Jarolíma skutečně padá.

Kmotrík zmínil Jarolíma a Ševelu

Hlavní slovo bude mít nakonec majitel klubu, slovenský magnát Ivan Kmotrík. A ten navzdory nedávným loučením se Strakou i Chovancem na trenéry z Prahy stále nezanevřel. "Poohlížíme se po lidech, za které mluví dobrá práce," řekl Kmotrík začátkem dubna právě po Chovancově vyhazovu. "V hlavě mám i Karla Jarolíma anebo toho mladého chlapce z Trenčína," dodal tehdy Kmotrík.

Tím mladým chlapcem je 39letý Martin Ševela, který letos FK AS Trenčín dovedl ke slovenskému "double". Ale protože profilicenci UEFA zatím jen studuje, vedl tým k jeho premiérovému mistrovskému titulu také tak trochu na zapřenou. V zápisech o utkání byl v kolonce hlavní trenér uveden Ivan Vrabec.

Ať už Slovan povede do příští sezony kdokoli, čeká ho pěkná honička. Všichni slovenští zástupci totiž v Evropské lize začínají v I. předkole této soutěže. A to se rozehraje už 2. července.

reklama