reklama

Jižní Afrika ukázala maskota. Seznamte se s leopardem

Maskot světového šampionátu 2010 - leopard Zakumi Maskot světového šampionátu 2010 - leopard Zakumi autor: Reuters
Nový maskot se narodil v den ukončení apartheidu

Johannesburg - Světový šampionát ve fotbale, který se uskuteční za další dva roky v Jižní Africe, již zná svého oficiálního maskota. V pondělí večer se jím stal v Johannesburgu plyšový leopard Zakumi.

"Zakumi reprezentuje místní lid, geografickou polohu a také ducha země. Jsme si jisti, že si s ním užijeme na Poháru konfederací a mistrovství světa spoustu zábavy," uvedl na stránkách BBC tajemník fotbalové organizace FIFA Jerome Valcke.

Čtěte také: Šéf FIFA chce dát šanci Africe. Změní kvóty pro MS

Nový maskot má vedle určitých charakteristik i svůj vlastní životopis. Podle něj se narodil 16.6 1994, což je také den ukončení neblaze proslulého apartheidu v Jihoafrické republice.

Jméno "Zakumi" je pak úspěšnou složeninou dalších dvou výrazů. První dvě písmena znamenají iniciály země v afrikánštině, která je jedním z jedenácti oficiálních jazyků.

Plyšový leopard Zakumi se stal maskotem MS 2010 Plyšový leopard Zakumi se stal maskotem MS 2010 Prohlédněte zde

Dodatek „Kumi" nakonec v překladu vysvětluje číslici "deset". Ta má zase symbolizovat rok pořádání šampionátu.

Design nového maskota vymyslel Andries Odendaal z Kapského Města. Podle něj má leopard dávat jasně najevo, že je fotbalovým fanouškem.

S použitím plyšových maskotů na vrcholových turnajích přišla jako první Anglie, která v roce 1966 představila jako první lvíčka Willieho.

Přečtěte si také: Trapas Švýcarů: Styďte se, volají na hráče i Hitzfelda

reklama