reklama

Kauza cinklých sázek: Policie obvinila dalších jedenáct lidí

autor: Aktuálně.cz
Podle zprávy protikorupční policie se mělo uplácet ve druhé lize, ČFL a juniorské lize.

Praha - Korupční kauza kolem sázkařskými gangy zmanipulovaných zápasů v českém a slovenském fotbale se rozrůstá.

Protikorupční policie totiž v úterý oznámila, že obvinila z korupčního jednání dalších jedenáct lidí, další je pak viněn z legalizace výnosů trestné činnosti. Celkem je tak kvůli "cinklým sázkám" stíháno už sedmadvacet osob.

Nová obvinění se týkají jedenácti zápasů ve druhé lize, juniorské lize a ČFL.

Někteří oslovení hráči nabídku odmítli

Podle kriminalistů mělo v období od května do srpna předloňského roku docházet k pokusům o ovlivnění zápasů ze strany obviněných osob, které hráčům nabízely řádově desítky až stovky tisíc korun za to, že svým výkonem na hřišti ovlivní průběh fotbalových utkání dle daných instrukcí.

Dohoda měla spočívat v počtu vstřelených branek jedním mužstvem během zápasu či v počtu branek jedním mužstvem ve stanoveném časovém rozmezí. Ne všichni hráči ale tyto nabídky přijali, podle policie se našli tací, kteří je odmítli. 

V několika případech z uzavřené dohody navíc sešlo, protože na dané utkání bookmakeři sázkových kanceláří kurzy nevypsali, nebo byly nevýhodné.

První tresty už padly

Za účast v této sázkařské aféře udělila loni na jaře disciplinární komise Fotbalové asociace ČR první trest. David Placák, který naposledy působil v královéhradeckém krajském přeboru, dostal zákaz činnosti ve fotbale na pět let a pokutu 50 000 korun za to, že se pokusil ovlivnit dvě utkání třetí ligy.

Disciplinárka pak na jaře vyslechla další údajné aktéry případu Davida Jablonského z Teplic, Jana Halamu z tehdejších druholigových Bohemians Praha a také Michala Macháčka a Vítězslava Brožíka z nižších soutěží. Žádné další sankce však nevynesla.

V případě prokázání viny může civilní soud za přijetí úplatku uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody, za podplácení až šest let vězení.

Na Slovensku už se přiznal Hodúr

Vyšetřování probíhá ve spolupráci se slovenskými policisty v rámci společného vyšetřovacího týmu, neboť k ovlivňování zápasů týmiž osobami docházelo i na Slovensku.

Na Slovensku přitom už padly za korupci mnohem vyšší tresty. Šestice fotbalistů, mezi které patří i bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr a český obránce Tomáš Huber, byla za ovlivňování výsledků ve slovenské lize kvůli sázkám potrestána zákazem činnosti na 14 až 25 let.

reklama