Liberec dostal v Braze čtyřgólový příděl

ČTK
2. 11. 2006 23:24
Braga - Se čtyřbrankovým debaklem odjeli liberečtí fotbalisté po svém druhém vystoupení v základní skupině Poháru UEFA z Bragy. Uvnitř: Galerie

Úřadující čeští šampioni v Portugalsku podlehli 0:4. O naději na úspěšný výsledek přišli po půlhodině hry, kdy během tří minut dvakrát inkasovali po trefách Ricarda Chavese a Marcela.

Osm minut po poločase zvýšil z penalty Césinha a v poslední minutě hosty pokořil i střídající Gama. K dalšímu utkání Liberec nastoupí 23. listopadu na domácí půdě proti Grasshoppers Curych.

Kouč Vítězslav Lavička nakonec musel oželet start zkušeného beka Tomáše Janů, kterého do hry nepustil zraněný kotník. Na jeho místo v defenzivní linii se postavil Pudil a právě z jeho prostoru Braga vedla první dva náznaky ofenzivních akcí, které ještě Severočeši dokázali na poslední chvíli zažehnat.

Liberečtí, kteří v prvním utkání dokázali s obhájcem trofeje Sevillou vybojovat bezbrankovou remízu, pak sice dokázali hrát s domácím souborem v poli rovnocennou partii, ale vůbec nebyli nebezpeční pro jeho branku.

Slovan se vůbec nedostal ke své typické nátlakové hře a rychlým akcím po křídelních prostorech, jako by na něm byl znát nepříliš povedený minulý týden, kdy vypadl z domácího poháru a pak jen remizoval na půdě průměrného Zlína. Naopak Braga začala na třicetitisícovém stadionu Estadio Municipal postupně zvyšovat svůj tlak.

Hlavička Marcela a ostrá rána Maciela byly jen prvním varováním, po půlhodině záložník Frejlach špatně rozehrál míč, Marcel se okamžitě dostal za liberecké beky a po jeho přesné zpětné přihrávce úplně volný Ricardo Chaves trefil horní kout Čechovy brány.

Za tři minuty bylo otřesným hostům ještě hůř: kapitán Zápotočný na pravé straně neuhlídal hbitého Césinhu a Marcel ve skluzu překonal libereckého gólmana podruhé. Braga tak byla na nejlepší cestě odčinit tříbrankovou prohru z úvodu poháru v Alkmaaru.

S Libercem takový vývoj zle zamával, slepené góly úplně hostující tým srazily. Kouč Lavička po přestávce zkusil oživit hru nasazením kostarického útočníka Parkse, ale za osm minut to se Slovanem vypadalo ještě hůř.

Střídající Mattheus hladce prošel po levé straně, v pokutovém území jej srazil smolař utkání Zápotočný a Césinha z penalty Braze zajistil už tříbrankový náskok. Nazlobený liberecký gólman Čech, který penaltu vystihl, tak po roce inkasoval v jednom utkání tři branky.

Liberci pak už nebylo nic platné, že jeho hráči měli mírnou územní převahu a míč drželi častěji na svých kopačkách. Hosté vsadili na hru s větším rizikem, kapitán Zápotočný se vysunul do zálohy a hru jistila jen tříčlenná obrana. Braga ovšem ve čtvrtek vyvrátila pověst lehkovážného týmu, který dokáže hrubkami v defenzivě pokazit dobře rozehrané zápasy.

Ve čtvrtek byli domácí v obraně precizní, v 72. minutě je v ojedinělé šanci vystrašil jen Parks střelou těsně vedle. To domácí ukázali mnohem větší produktivitu: v poslední minutě se ke střele z 20 metrů dostal střídající Joao Pinto, jeho pokus Čech vytáhl jen na břevno a další nový muž z lavičky Gama pohodlně doklepl míč do prázdné brány. Zlý liberecký večer tak byl dokonán.

Trenér Lavička: Vyhořeli jsme

Za velkou lekci označil trenér Liberce Vítězslav Lavička prohru 0:4 ve čtvrtečním duelu základní skupiny Poháru UEFA v Braze. Lavička po debaklu nehledal výmluvy, podle něj portugalský tým vyhrál po zásluze. Zároveň věřil, že se Severočeši z prohry rychle oklepou a v pondělí v ligovém utkání se Spartou, v němž půjde o vedení v tabulce, předvedou lepší výkon.

"Vyhořeli jsme. Domácí vyhráli naprosto zaslouženě," uvedl na tiskové konferenci liberecký kouč. "Jediné pozitivum z dnešního zápasu je asi to, že jsme dostali velkou lekci, jak se hraje evropský fotbal. Za domácími jsme zaostávali naprosto ve všem," pokračoval Lavička.

Podle něj Liberec doplatil na zbytečnou pasivitu a hrubky v obraně, které Braze otevřely cestu k prvním dvěma gólům. "Dvě chyby v defenzivě posadily domácí do sedla, měli dvougólové vedení do poločasu. Snažili jsme se něco udělat, ale brzká třetí branka nás srazila do kolen," uvedl.

Ve čtvrtek prý zažíval na lavičce těžké chvíle. "Bylo mi asi nejhůř od doby, co v Liberci trénuju. Ale i to je velká zkušenost," řekl Lavička.

Věřil nicméně, že na jeho týmu dnešní krach nezanechá větší stopy. "Bude potřeba, abychom se dostali zpět rychle na nohy. Doma v lize v pondělí nás totiž čeká další důležitý zápas se Spartou," připomněl.

Brankář Marek Čech označil za klíčové okamžiky utkání dvě slepené branky Bragy po půlhodině hry. "Udělali jsme hrubky, tvrdě za ně zaplatili a to dalo jednoznačně ráz dalšímu vývoji utkání. Třetí gól z penalty nás dorazil," uvedl.

Zažil smolný zápas, než si stačil pořádně sáhnout na míč, dvakrát inkasoval. "Byl to divný zápas. Na druhou stranu mě trochu uklidňuje to, že jsem s těmi góly vůbec nic nemohl dělat," dodal.

Braga podle Čecha ukázala velkou sílu. "V Lize mistrů jsou velmi nebezpečné i další portugalské týmy, Benfica s Portem. Braga to dnes potvrdila. Na druhou stranu jsme jí to dnes svými velkými chybami usnadnili," uznal.

Výsledek:
Sporting Club Braga - FC Slovan Liberec 4:0 (2:0)
Branky: 30. Ricardo Chaves, 33. Marcel, 53. Césinha z pen., 90. Gama. Rozhodčí: Styles - Bryan, Sharp (všichni Angl.). ŽK: Vandinho (Braga). Diváci: 10.000.
Braga: Santos - Luis Filipe, Irineu, Nem, Pedro Costa - Maciel, Vandinho, Madrid, Césinha (76. Joao Pinto), Ricardo Chaves (86. Gama) - Marcel (46. Mattheus). Trenér: Carvalhal.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Pudil - Papoušek, Bílek, Hodúr (63. Ančic), Frejlach (84. Hochmeister) - Holenda, Pospěch (46. Parks). Trenér: Lavička.