Vaclík vynuloval hvězdy Manchesteru United, PSG deklasovalo Celtic a slaví gólový rekord

22. 11. 2017 19:59
Český brankář Tomáš Vaclík zastavil všechny pokusy hráčů Manchesteru United a přispěl k výhře své Basileje 1:0. Francouzské PSG smetlo Celtic 7:1 a slaví rekordní počet nastřílených branek v základní skupině Ligy mistrů. V dalších zápasech vyhráli fotbalisté Chelsea 4:0 v Karabachu a kolo před koncem základní skupiny si zajistili postup do jarního osmifinále Ligy mistrů. V dalším mači hraném od 18:00 zvítězili hráči CSKA Moskva nad Benficou 2:0. Své místo v dalších kláních má jisté i Barcelona po bezbrankové remíze v Turíně. Vyhrál také Bayern (2:1 na půdě Anderlechtu Brusel), Sporting Lisabon (3:1 doma s Olympiakosem) a Atlético Madrid (2:0 doma s AS Řím).
LM: Basilej-Porto: Tomáš Vaclík dostává gól z penalty
LM: Basilej-Porto: Tomáš Vaclík dostává gól z penalty | Foto: Reuters

Praha - Až poslední kolo naopak rozhodne o případném postupu Basileje, kde působí čeští reprezentanti Tomáš Vaclík s Markem Suchým. Švýcarský celek doma díky gólu Michaela Langa z 89. minuty porazil 1:0 Manchester United a připravil ho o předčasný postup. Švýcarský celek má stejně jako CSKA Moskva na kontě devět bodů a na vedoucí United ztrácí tři body.

Chelsea se ujala vedení v Ázerbájdžánu ve 21. minutě, kdy Hazard proměnil penaltu za Sadygovův faul. Hráč Karabachu byl navíc vyloučen a usnadnil tak hostům cestu k vítězství. Willian ještě do přestávky zvýšil na 2:0 a po faulu na brazilského záložníka proměnil další pokutový kop Fábregas, kterého nerozhodilo ani nařízené opakování. Pět minut před koncem se Willian prosadil podruhé.

Důvod k oslavě byl i v utkání CSKA Moskva s Benficou. Ruský celek vyhrál doma 2:0 a brankář Igor Akinfejev udržel v základní skupině poprvé od listopadu 2006 čisté konto. Na vychytanou nulu čekal dlouhých 43 zápasů. O případném postupu CSKA rozhodne až poslední kolo.

Fotbalisté Barcelony remizovali 0:0 s Juventusem a kolo před koncem základní části si zajistili místo v osmifinále Ligy mistrů. Oba celky nabídly fanouškům spíše taktickou podívanou, Barceloně nepomohl ani střídající Argentinec Lionel Messi. Zatímco Barcelona oslavila postup do další fáze milionářské soutěže, Juventus se o druhé místo porve se Sportingem Lisabon.

Šanci na předčasný postup promarnilo AS Řím, které prohrálo 0:2 na hřišti Atlética Madrid. Italský celek však před posledním zápasem stále drží výhodnější pozici, protože na druhém místě má před španělským soupeřem náskok dvou bodů. V závěrečném kole navíc hraje s posledním Karabachem.

Už jistý postupující Paris St. Germain deklasoval 7:1 Celtic Glasgow a s 24 vstřelenými góly se postaral o nový rekord základních skupin. Celtic se sice v Paříži ujal rychle vedení, ale šlo o pověstné škádlení hada bosou nohou. Ještě v první půli totiž domácí otočili skóre díky dvěma gólům Neymara a zásahům Cavaniho s Mbappém. Po pauze debakl zvýšili opět Cavani s Verrattim a Alvesem.

Hráči Paris St. Germain tak v dosavadních pěti kolech dali 24 branek a o tři překonali rekord základních skupin, který loni 21 zásahy stanovila Borussia Dortmund. Francouzský celek navíc na cestě za suverénním postupem zatím v Lize mistrů inkasoval jediný gól.

5. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Karabach - Chelsea 0:4 (0:2)

Branky: 37. a 85. Willian, 21. Hazard z pen., 73. Fábregas z pen. ČK: 19. Sadygov (Karabach). Rozhodčí: De Sousa - Mesquita, Santos (všichni Portug.).

CSKA Moskva - Benfica Lisabon 2:0 (1:0)

Branky: 13. Šennikov, 56. vlastní Jardel. Rozhodčí: Aytekin - Foltyn, Häcker (všichni Něm.).

Basilej - Manchester United 1:0 (0:0)

Branka: 89. Lang. Rozhodčí: Orsato - Di Fiore, Manganelli (všichni It.).

Paris St. Germain - Celtic Glasgow 7:1 (4:1)

Branky: 9. a 22. Neymar, 28. a 79. Cavani, 35. Mbappé, 75. Verratti, 81. Alves - 2. Dembélé. Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řec.).

Anderlecht - Bayern Mnichov 1:2 (0:0)

Branky: 63. Hanni - 51. Lewandowski, 77. Tolisso. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn (všichni Angl.).

Atlético Madrid - AS Řím 2:0 (0:0)

Branky: 69. Griezmann, 85. Gameiro. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ČK: 83. Peres (Řím).

Sporting Lisabon - Olympiakos Pireus 3:1 (2:0)

Branky: 40. a 66. Dost, 43. Bruno César - 86. Odjidja. Rozhodčí: Zwayer - Schiffner, Achmüller (všichni Něm.).

Juventus Turín - FC Barcelona 0:0

Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.).