reklama

Rasismus? Sparta mlčí. Klíčový sponzor chce ale od vedení slyšet vysvětlení

3. předkolo Ligy mistrů 2021/22, Sparta - Monako: Benoit Badiashile (5) si stěžuje na rasistické projevy fanoušků Sparty. 3. předkolo Ligy mistrů 2021/22, Sparta - Monako: Benoit Badiashile (5) si stěžuje na rasistické projevy fanoušků Sparty. autor: Milan Kammermayer
Mobilní operátor T-Mobile si kvůli rasistickému chování části fanoušků fotbalové Sparty v úterním úvodním duelu 3. předkola Ligy mistrů s Monakem (0:2) pozve vedení klubu na schůzku.

Generální partner Pražanů pro soutěže UEFA a domácí pohár požaduje prošetření incidentu a navíc chce znát konkrétní opatření proti takovým projevům. T-Mobile o tom informoval na twitteru. Sparta oficiální prohlášení nevydala, k událostem během zápasu se nevyjádřila.

Hráči Monaka včetně trenéra Nika Kovače si stěžovali u rozhodčího na chování diváků vůči střelci první branky Aurélienu Tchouaménimu z 37. minuty. Hlasatel domácí příznivce upozornil, že v případě opakování rasistických urážek hrozí ukončení zápasu.

Po zhruba tříminutové pauze se pokračovalo ve hře, ale po závěrečném hvizdu se opět z "kotle" ozvaly skřeky. Sparťanští hráči se rozloučili pouze s fanoušky na hlavní tribuně, ke "kotli" na děkovačku se nevydali. K němu po chvíli zamířil pouze kapitán Bořek Dočkal, který se zřejmě snažil na diváky apelovat.

"Chování některých fanoušků Sparty je nám cizí a naprosto proti našim hodnotám. Pozveme vedení klubu na schůzku. Budeme chtít nejen prošetření rasistického incidentu, ale slyšet, jaká opatření chce klub udělat," uvedl v prohlášení T-Mobile.

Problémy s rasismem se na Spartě objevily už úvodním ligovém kole vůči olomouckému defenzivnímu univerzálovi Florentu Poulolovi, po kterém disciplinární komise Ligové fotbalové asociace zahájila s klubem řízení. Čtyřiadvacetiletý rodák z Martiniku chtěl odejít ze hřiště, ale po podpoře od spoluhráčů nakonec zápas dohrál.

Letenští v minulosti na chování svých příznivců už několikrát doplatili. Při domácím duelu Evropské ligy s Interem Milán v sezoně 2016/17 byla klubu kvůli rasistickým projevům uzavřena část stadionu pro zápas s Beer Ševou.

Kvůli nepokojům v odvetném utkání v Miláně zase Pražané nemohli mít fanoušky v úvodním únorovém zápase druhého kola vyřazovací části v Rostově.

V létě 2018 se sparťanští fanoušci dopustili nepřístojností v obou zápasech 2. předkola Evropské ligy se srbským klubem Spartak Subotica. O rok později museli odehrát domácí duel 3. předkola Evropské ligy s Trabzonsporem bez diváků. Disciplinární komise UEFA navíc Spartě udělila dvě pokuty 50 tisíc eur (dohromady přes 2,5 milionu korun).

reklama