reklama

Sen o přímém startu českého mistra v Lize mistrů ohrožen. UEFA dala další 4 místa nejsilnějším zemím

Tomáš Paclík, majitel Viktorie Plzeň, by měl stejně jako Daniel Křetínský či Jaroslav Tvrdík zpozornět. Vize o přímém startu českého mistra v Lize mistrů se rozplývá Tomáš Paclík, majitel Viktorie Plzeň, by měl stejně jako Daniel Křetínský či Jaroslav Tvrdík zpozornět. Vize o přímém startu českého mistra v Lize mistrů se rozplývá autor: Zlata Vostrá
UEFA oznámila, že od ročníku 2018/19 budou mít 4 nejsilnější země garantovaný start 4 týmů ve skupinách Ligy mistrů. Takový postup by mohl vytěsnit českého šampiona, pro něhož se přímý start v soutěži rýsoval.

Monako/Praha – Šéfové evropského fotbalu ustoupili tlaku nejsilnějších asociací a připravili reformu Ligy mistrů. Zatím ji nepředstavili celou, nicméně její nedůležitější krok, který už schválila exekutiva UEFA, ohrožuje český sen o přímé účasti českého fotbalového šampiona v Lize mistrů v ročníku 2018/19. I v letech následujících.

Pokud se potvrdí tato chmurná prognóza, může jeden z českých klubů, potažmo celý český fotbal přijít přinejmenším o jistotu 12 milionů eur (324 milionů korun), což je současná úroveň startovného v Lize mistrů. A ta se bude, jak UEFA avizovala, ještě zvyšovat.

Co se tedy chystá? UEFA informovala, že čtyři nejlepší evropské fotbalové soutěže budou mít od sezony 2018/19 v hlavní fázi Ligy mistrů každá automaticky po čtyřech zástupcích. Podle aktuálního pořadí by se navýšení kvóty týkalo španělské, německé, anglické a italské ligy.

Nyní platilo, že první tři země takzvaného koeficientového žebříčku, průběžně aktualizovaného podle výsledků odehraných v Lize mistrů a Evropské lize, měly nárok na přímý start tří svých nejlepších klubů ve skupinové fázi Ligy mistrů, čtvrtý hrál kvalifikaci.

Země číslo 4 na žebříčku měla v hlavní soutěži jistá dokonce jen dvě místa, další dva její zástupci hráli předkola.

Potíž pro Čechy spočívá v tom, že v dosavadním, starém sytému platilo, že všechny země, které se vešly na prvních 12 příček žebříčku, měly garantovanou přímou účast svého mistra v Champions League. A vítěze národní pohárové soutěže přímo ve skupině Evropské ligy.

Národní koeficienty k 26. 8.:

10. Turecko 32,200
11. ČR 29,775
12. Švýcarsko 29,475
13. Chorvatsko 25,250
14. Řecko 24,100
15. Nizozemsko 24,063

Podle aktuálního vývoje rankingu se zdálo takřka jisté, že se Česká republika bude v této pozici, tedy mezi první dvanáctkou, nacházet na konci právě probíhajícího soutěžního ročníku 2016/17.

Přidělování účastnických míst jednotlivým zemím do herního plánu Ligy mistrů a Evropské ligy odráží pohyb na žebříčku koeficientů vždy s ročním zpožděním. To znamená, že český mistr měl mít garantovaný start v Lize mistrů v ročníku 2018/19. Jenže právě od této sezony hodlá UEFA rozjet svou reformu, kterou jsme si právě představili.

Jsou to celkem jednoduché počty: UEFA přidělila nejsilnějším zemím 4 účastnická místa navíc, tudíž je patrně bude muset někomu sebrat. A tím, komu zůstanou oči pro pláč, respektive start opět pouze v kvalifikaci, může být právě český mistr.

Existují, pravda, i další teoretické varianty. Že by se nesáhlo na mistrovskou větev kvalifikace Ligy mistrů, ale na tu "nemistrovskou", ve které kupříkladu letos startovala Sparta jako druhý tým minulého ročníku české ligy. Možná že Češi tedy přijdou "jen" o tuto pozici  Ale to je pouze teorie. Víc UEFA prozradí 5. či 6. září.

Existuje teoretická šance pro českého mistra aktuální sezony

Manchester United? AS Řím? V osudí tři české kluby. Ani sparťanské ucho od džbánu se zatím neutrhlo Manchester United? AS Řím? V osudí tři české kluby. Ani sparťanské ucho od džbánu se zatím neutrhlo Čtěte zde

Zatím posledním českým klubem, který se hlavní soutěže Ligy mistrů zúčastnil, byla v roce 2013 Viktoria Plzeň. Od té doby končí české snahy neúspěšně v kvalifikaci, letos neuspěla Sparta už ve 3. předkole se Steaou Bukurešť, Plzeňští se dostali o kolo dál, ale těsně před zlatou bránou Ligy mistrů zůstali na štítě bulharského šampiona, tedy klubu Ludogorec Razgrad.

Místo Ligy mistrů budou hrát Plzeň i Sparta, podobně jako Slovan Liberec, jen Evropskou ligu, která je honorována výrazně méně štědře. Start v hlavní soutěži garantuje příjem 2,5 milionu eur, tedy 67,5 milionu korun.

Pro úplnost dodejme, že přímý start v Lize mistrů může český šampion teoreticky zvládnout dřív, než UEFA svou novou reformu uvede v praxi. Na konci minulého soutěžního ročníku totiž Česká republika obsadila v koeficientovém žebříčku 13. příčku.

A pro ni existuje následující naděje: Český mistr právě probíhající sezony 2016/17 se přímo do příštího ročníku Ligy mistrů 2017/18 kvalifikuje tehdy, když se v květnu příštího roku protknou tyto skutečnosti: Je potřeba, aby vítěz aktuální Ligy mistrů a zároveň vítěz Evropské ligy obsadili ve svých národních soutěžích takové umístění, aby se díky němu přímo kvalifikovali do Ligy mistrů 2017/18. Tím pádem by se uvolnilo jedno účastnické místo i pro šampiona ze země číslo 13, kterým by byla Česká republika.

Garantovaný start pro Manchester United a spol. UEFA odmítla

Živě: Los základních skupin Evropské ligy, všechny české týmy čekají prvotřídní soupeři z Itálie Živě: Los základních skupin Evropské ligy, všechny české týmy čekají prvotřídní soupeři z Itálie Čtěte zde

Reforma je reakcí na snahu velkoklubů, jejichž zástupci už několikrát jednali o možnosti vytvořit vlastní soutěž, která by nebyla závislá na UEFA. Vedení evropského fotbalu nicméně odmítlo garanci míst pro některý z klubů, aby se z Ligy mistrů nestala uzavřená soutěž pro evropskou smetánku.

I tak ale Asociace evropských klubů (ECA) rozhodnutí UEFA jednoznačně podpořila. "Vítám rozhodnutí UEFA. Jde o spravedlivé řešení pro evropský klubový fotbal. A jsem především rád, že evropská fotbalová komunita zůstává sjednocená," řekl předseda ECA Karl-Heinz Rummenigge.

V letošním ročníku Ligy mistrů scházejí například Manchester United, FC Liverpool či oba milánské celky.

Reforma se má týkat také dalšího navýšení finančních prémií pro Ligu mistrů a Evropskou ligu. Nově budou odměny stát na čtyřech pilířích (startovné, výkony, koeficient a televizní práva). UEFA slibuje výrazné navýšení. Dosud byla fixní částka 725 milionů eur (asi 19,5 miliardy korun), dalších 482 milionů eur bylo z práv.

Kompletní nové schéma má být klubům představeno 5. a 6. září na setkání zástupců ECA v Ženevě.

UEFA ještě reformu, kterou spustí od sezony 2018/19, nepředstavila kompletní, nelze vyloučit, že ještě uplatní nějaký jiný trik, který od Čechů hrozbu této ztráty odvrátí, ale to by se nejspíš musel počet účastníků Ligy mistrů, která se nyní hraje o 32 týmech, rozšiřovat. A to se nejeví jako pravděpodobné.

reklama