reklama

Liga může přijít o Bosáka. Smlouva s ČT končí už v létě

Koho v příštím ročníku uslyšíme komentovat zápasy Synot ligy? Je možné, že Jaromíra Bosáka už nikoli Koho v příštím ročníku uslyšíme komentovat zápasy Synot ligy? Je možné, že Jaromíra Bosáka už nikoli autor: archiv
Česká televize i Slovak Sport TV mají smlouvy na vysílání fotbalové Synot ligy jen do konce ročníku.

Praha - Pustíte televizi a slyšíte: "Protáhl se mezi dvěma obránci, jako by tam byli namalovaní."

Nebo: "A toto mělo s fotbalem asi tolik společného jako čabajka s racionální výživou." Případně: "Jééé, ten tam byl sám jak mužik na Sibiři!"

A hned je vám jasné, že jste na ČT Sport a do ucha vám padají hlášky Jaromíra Bosáka. Jenže pozor! Z přenosů fotbalové Synot ligy od léta jeho fórky možná zmizí.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, platí jak pro Českou televizi, tak pro Slovak Sport TV, že práva na vysílání fotbalové Synot ligy mají smluvně zajištěna jen do léta.

Přičemž je navýsost pravděpodobné, že do hry vstoupí chystaný nový kanál O2 Sport a pokusí se po Lize mistrů získat pro svou platící klientelu i zápasy tuzemské nejvyšší soutěže.

ČT už jedná, Slováci se nevzrušují

Od STES, dceřiné společnosti Fotbalové asociace ČR, koupil televizní práva na vysílání Synot ligy bývalý místopředseda českého fotbalu Jaroslav Vacek, přesněji jeho společnost Pragosport.

Až do léta 2018 za to garantuje českému fotbalu orientačně 120 milionů korun za sezonu. Jenže kterému vysílateli práva na televizní šíření zápasů Synot ligy přeprodá on, to už je čistě jeho byznys.

V probíhajícím ročníku 2014/15 soutěž vysílá Česká televize, která přináší dva až tři přenosy z kola plus nedělní magazín Dohráno. A spolu s ní Slovak Sport TV, jehož přenosy nevalné technické kvality bývají k vidění v pátek večer.

Jenže to všechno se od příštího ročníku může změnit. Jednoduše proto, že aktuální stav byl smluvně podchycen jen na jedinou sezonu.

"Práva na Synot ligu máme do konce tohoto soutěžního ročníku. A co dál? Už jsme se o tom začali bavit," naznačuje Jiří Ponikelský, šéf ČT Sport, předběžné zahájení rozhovorů s Pragosportem.

To ze Slovenska zazněl zcela nevzrušený komentář. "Ano, máme Synot ligu do konce sezony. Nicméně je teprve začátek jara, na případná jednání je spousta času," řekl Róbert Greguš, šéf Slovak Sport TV.

Zákulisní zdroje se shodnou, že Jaroslav Vacek prodal oběma televizím vysílací práva jen na jedinou sezonu z toho důvodu, že se s nimi v časové tísni minule sice dohodl, jenže na ceně, která ho zcela neuspokojuje. Nyní tedy dostane příležitost svůj byznysový profit vylepšit. Zejména pokud do hry vstoupí nový hráč. Což je navýsost pravděpodobné.

Zkompletuje Kellnerova televize skládačku?

V srpnu totiž digitální televizní platforma O2 TV rozjede vlastní sportovní kanál O2 Sport (více zde) a rozhodla se lákat nové platící klienty zejména na exkluzivní fotbalovou nabídku.

Kromě jednoho středečního utkání, jež si udržela Česká televize, poběží na O2 Sport kompletní program Ligy mistrů. Šéfové Kellnerovy televize navíc garantují, že přinejmenším na platformě O2 TV poběží i v příštím ročníku stoprocentně anglická Premier League.

Tuzemská Synot liga by tedy do takové skládačky logicky zapadala. Co na to Marek Kindernay, šéf chystaného kanálu O2 Sport? Zajímá jeho televizi příští ročník Synot ligy? "Když dovolíte, nechám to teď bez komentáře," odmítá zatím své plány prozrazovat.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama