Liverpool se bál o Ligu mistrů. Málem mu utekly miliony

28. 8. 2008 10:30
Liverpool zachránil nizozemský útočník Kuyt
Steven Gerrard v zápase Liverpool - Lutych
Steven Gerrard v zápase Liverpool - Lutych | Foto: Reuters

Liverpool - Pohár UEFA mohl mít letos opravdu prestižní zastoupení. Kromě AC Milán do této "druhořadé" soutěže málem spadl i Liverpool. Anglický klub se ve třetím předkole Ligy mistrů neuvěřitelně trápil.

Po losu panovala u svěřenců trenéra Beniteze spokojenost. "Reds" měli za soupeře belgický Standard Lutych a snad nikdo nepochyboval o tom, kdo postoupí.

Čtěte dále: Liga mistrů na Kypru i v Bělorusku. Senzace je dokonána

Jenže první trhlina přišla hned na hřišti Lutychu, kde Liverpool jen remizoval 0:0. Kouč před odvetou ujišťoval fanoušky, že jeho tým nebude mezi evropskou elitou chybět.

Ovšem středeční zápas tomu dlouho neodpovídal. "Věděli jsme, že to nebude snadné. Od první minuty hráli dobře," vykládal po zápase Rafael Benitez.

Belgický klub opravdu boural pravidlo o tom, že v takových případech se brání a brání. Mohl se dostat do vedení už v sedmé minutě, střelu Mbokaniho však na roh vytěsnil brankář Reina.

Defenziva domácích nefungovala ideálně, podobná situace se opakovala o deset minut později. Po několika závěrech v pokutovém území spadl míč až Fellainimu, ani on ale na gólmana Liverpoolu nevyzrál. Tentýž hráč mířil o chvíli později těsně vedle.

"Pepe Reina byl naším klíčovým hráčem už v prvním utkání. Teď to nebylo jen o něm, ale o celém týmu," chválil osmačtyřicetiletý kouč.

Zbývaly tři minuty do penalt

Anglický velkoklub měl také řadu šancí. Jeho fotbalisté však téměř v každém případě poslali balon mimo tři tyče.

Smůlu protrhli domácí až v hodně dramatickém prodloužení, kdy si Dirk Kuyt zaběhl ve vápně za obránce a zblízka skóroval. Kromě jeho pohotové reakce si jedničku zasloužil i další Nizozemec Babel, který svému krajanovi poslal parádní centr.

Zbývaly jen tři minuty do konce prodloužení, potom hrozil penaltový rozstřel. Nedošlo na něj a Anfield Road začal slavit očekávaný, ale hodně vydřený postup.

A podle anglických médií může mít gól Kuyta cenu až třicet milionů liber (přes 900 milionů korun). Takovou částku totiž mohl Liverpool ztratit, kdyby se do Ligy mistrů nekvalifikoval.

"Je úžasné, že opět můžeme bojovat o evropský trůn. A víme, jak moc je to důležité po finanční stránce," dodal Benitez.

Na druhé straně pochopitelně panovaly naprosto opačné emoce. "Jsme velmi smutní. Takový výsledek po takovém dobrém výkonu? Zasloužili jsme si něco lepšího," řekl novinářům hostující trenér Laszlo Boloni.

A neodpustil si poznámku k rozhodčím: "Často jsem byl překvapen, jak sudího ovlivnil fakt, že hrajeme proti velkému klubu. Měli jsme zahrávat několik pokutových kopů."