Lyone, pozor! Když Plzeň začíná venku, postup nikdy nepouští

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 3. 2014 9:30
Vyřazovací dvojzápas v evropských pohárech, který začíná na půdě soupeře? Z takových Plzeň dosud vždy postoupila. Zkusí to i proti Lyonu
Pavla Horvátha dobrá nálada neopouští. Teď zkusí překvapit hráče Olympique Lyon
Pavla Horvátha dobrá nálada neopouští. Teď zkusí překvapit hráče Olympique Lyon | Foto: Dalibor Sosna

Lyon - O postup mezi osm nejlepších týmů Evropské ligy začnou dnes fotbalisté Viktorie Plzeň bojovat v Lyonu, tedy na půdě soupeře. A to je přesně rozložení zápasů, které jim sedí, dosud jim totiž v evropských pohárech pokaždé přineslo postup.

Zápasy venku jsou vůbec plzeňskou specialitou, zejména díky útočné taktice trenéra Pavla Vrby v nich Viktoria získala 55 procent možných bodů, čímž výrazně předčila to, na co české kluby bývaly zvyklé v minulosti.

Pavel Vrba už pracuje jako trenér reprezentace, ale jeho následovník Dušan Uhrin se v Lyonu pokusí na úspěšnou tradici navázat. Po porážce 0:1 na Spartě jeho svěřencům lehce ujíždí vlak v české lize, tak nechtějí zmeškat alespoň mezinárodní rychlík.

„Když budeme na Lyon připraveni jako předtím na Šachtar Doněck, zase budeme hrát o postup. Netvrdím, že postoupíme, ale když jsem sledoval jejich zápas s Oděsou, nepřišlo mi, že by byl Lyon herně silnější než Šachtar,“ rozvyprávěl se Pavel Horváth, kapitán Viktorie.

Nad různými historickými šňůrami a sériemi trenéři často mávají rukou, s podotknutím, že jde jen o novinářské hrátky, které nemají valného významu.

Ale čísla, která dokumentují plzeňskou pohárovou úspěšnost na hřištích soupeřů a zejména pak postupovou jistotu v těch vyřazovacích dvojutkáních, u nichž los určil, že je Viktoria rozehrávala „venku“, určitě irelevantní nejsou a mnohé dokumentují.

Co si venku nahraješ, už pak doma udržíš

Trenér Dušan Uhrin je u týmu kratičce, ale pohárová taktika jeho předchůdce Pavla Vrby byla zjevná. Na hřišti soupeře, hrajícího před vlastními diváky logicky aktivně, aplikovat vysunutou obranu s dobrou úspěšností při odebrání míče. Díky kvalitní přechodové fázi se pak Viktoria dostávala do řady brankových příležitostí, které s vysokou efektivitou zakončovala. A domů pak jezdila s tím, že měla nahráno a v odvetě náskok udržela.

To, co jsme právě popsali, fungovalo dokonale a do puntíku v dvojzápasech s Pjunikem Jerevan, Rosenborgem Trondheim, FC Kodaň, Metalurgi Rustavi, Ruchem Chorzow, SSC Neapol a Nomme Kalju. V nezapomenutelné podobě  pak zejména pod Vesuvem, kde Vrbovi hoši šokovali zpovykané Neapolitány výhrou 3:0.

Jen jednou se Vrbovi stalo, že ve vyřazovacím dvojutkání v prvním zápase venku prohrál, bylo to v Belgii proti Lokerenu 1:2, a až doma pak musel dohánět ztrátu.

V opačném gardu to naopak viktoriánům ve vyřazovacích bojích dlouho nešlo. Když los stanovil, že začínají doma, vypadli s Besiktasem, Schalke i Fenerbahce. Kletbu pak odčarovali postupem přes Željezničar Sarajevo a nedávno to podtrhli úspěchem se Šachtarem Doněck.

Pokud Plzni v její moderní pohárové éře, tedy od sezony 2010/11, započítáme i zápasy ve skupinových fázích Ligy mistrů a Evropské ligy, zjistíme, že doma nastřádala bilanci 15 výher – 5 remíz – 3 porážky. Čili doma získala 72,5 procenta možných bodů.

Venku má Plzeň bilanci 12 - 2 – 9, získala tedy 55 procent možných bodů  a to je základ jejího úspěchu.

Na podobném principu, tedy na velké efektivitě v zápasech na hřištích soupeřů, vystavěl v tomto ročníku své tažení Evropskou ligou i Slovan Liberec, který venku uhrál bilanci 3-3-1, čili tam získal 57 procent možných bodů. A to mimo jiné díky tomu, že v zápasech na hřištích soupeřů pokaždé skóroval.

Dřív Češi uhráli třetinu možného, teď polovinu

O tom, že se v tomto ohledu úplně změnila „česká fotbalová doktrína“, která po léta vycházela spíš z toho, že venku se zápas musí destrukcí co nejlépe ubránit a doma zkusit skórovat z nějaké standardky, může svědčit následující srovnání:

Pražská Sparta, pravidelný účastník pohárů, nastřádala v „předplzeňské éře“, konkrétně mezi sezonami 2000/01 až 2009/10, na hřištích soupeřů jen 31 procent možných bodů. Jak už jsme si řekli, Plzeň se dostala na 55 procent a Liberec v probíhajícím ročníku dokonce na 57 procent.

Bilance samozřejmě ovlivňuje fakt, že zejména v předkolech evropských pohárů lze narazit i na týmy s nižší kvalitou, nicméně popsaná tendence je zjevná. A pomohla českým týmům k výraznému pozitivnímu posunu v koeficientovém žebříčku UEFA, který zohledňuje právě výsledky dosažené kluby z jednotlivých zemí v evropských pohárech. A tento ranking pak určuje, kolik svých celků pak příslušná země může do jednotlivých pohárů a jejich různých fází nasadit.

Výsledky aktuálního ročníku už českým klubům v tomto žebříčku zajistily klíčovou 15. příčku, což znamená, že do přespříštího pohárového ročníku, tedy v sezoně 20015/16, bude moci Česko vyslat do kvalifikace Ligy mistrů nejen svého fotbalového mistra, ale i vicemistra.

Vzhledem k tomu, že Liga mistrů je honorována zhruba šestkrát lépe nežli Evropská liga, jde o velkou příležitost, kterou si české kluby změnou své „fotbalové doktríny“ na evropských hřištích samy vydobyly.

 

Právě se děje

Další zprávy