reklama

Messi, Ronaldo, nebo Xavi získají Zlatý míč za rok 2011

Zkompletuje hattrick Lionel Messi (vlevo), nebo jej předčí Cristiano Ronaldo Zkompletuje hattrick Lionel Messi (vlevo), nebo jej předčí Cristiano Ronaldo autor: Reuters
Pokud bude zvolen Messi, zkompletuje tím hattrick

Curych - Argentinec Lionel Messi, jeho španělský spoluhráč z Barcelony Xavi, nebo Portugalec Cristiano Ronalda v barvách úhlavního rivala Barcy z Realu Madrid se stane držitelem Zlatého míče FIFA pro nejlepšího fotbalistu planety za tento rok.

Pokud trofej získá nejmladší z nich a zároveň největší favorit, čtyřiadvacetiletý Messi, zkompletuje hattrick. Zlatý míč totiž získal v předchozích dvou letech.

O vítězi bude jasno 9. ledna na galavečeru Mezinárodní fotbalové federace v Curychu.

Na něm bude zvolen i nejlepší trenér roku, kterým se stane buď Alex Ferguson z Manchester United, Josep Guardiola z Barcelony, nebo José Mourinho z Realu Madrid.

Čtěte také:
Real i Barca v generálce na El Clásico vysoko vyhrály

I cenu Ference Puskáse za nejhezčí gól roku může získat Messi. Spolu s ním o tento triumf usilují Brazilec Neymar a Angličan Wayne Rooney.

MS ve fotbalu žen: USA - Japonsko (radost Sawaová) Homare Sawaová Foto: Reuters

Vyhlášena bude také ideální jedenáctka roku 2011, v jejiž nominaci tentokrát chybí český reprezentant.

O primát nejlepší fotbalistky za rok 2011 usilují pětinásobná vítězka ankety Brazilka Marta, Američanka Abby Wambachová a nejlepší hráčka letošního mistrovství světa a zároveň kapitánka mistryň světa z Japonska Homare Sawaová.

Zvolen bude i nejlepší trenér ženského fotbalu, kterým bude buď kouč francouzské reprezentace Bruno Bini, trenér Japonek Norio Sasaki, nebo trenérka Američanek Pia Sundhageová.

Udělena bude i cena fair play a Cena prezidenta FIFA. Vítěze tradičně určí hlasování, na kterém se podílejí z dvou třetin reprezentační trenéři a kapitáni a z jedné třetiny novináři.

reklama