reklama

Moment překvapení je pryč. Bude Spartě stačit jednogólový náskok?

Ladislav Krejčí (vlevo) má na jaře formu, ukáže se i v Krasnodaru? Ladislav Krejčí (vlevo) má na jaře formu, ukáže se i v Krasnodaru? autor: Milan Kammermayer
Aby se letenští fotbalisté podívali do osmifinále Evropské ligy, stačí jim v Rusku neprohrát stejným výsledkem nebo víc jak o jeden gól. Jednoduché to ale nebude, Krasnodar má výbornou defenzivu a doma neprohrává.

Krasnodar - Úvodní duel se jim povedl skvěle. K dokonalosti fotbalové Spartě minulý týden proti Krasnodaru chyběl snad jen nějaký ten vstřelený gól navíc, ale i s výhrou 1:0 nakonec byli Letenští spokojeni, a aby se podívali do osmifinále Evropské ligy, stačí jim v Rusku neprohrát stejným výsledkem nebo víc jak o jeden gól.

Jenže to nebude tak jednoduché. V Praze tým Zdeňka Ščasného soupeře dokonale zaskočil rozestavením 3:5:2, které po celou dobu přípravy ani nezkoušel. Záměr se podařilo utajit a přinesl ovoce. Kraje sparťanské sestavy skvěle fungovaly, a do vápna tak lítaly nebezpečné centry a jeden z nich Lukáš Juliš přetavil ve vítěznou trefu.

Ve čtvrtek večer (19:00 na ČT Sport, nebo online reportáž) bude kouzlo překvapení pryč, Krasnodar bude počítat i s tříobráncovým systémem. Nehledě na to, že z "Býků" jde na jejich půdě strach. Přehráli tu už kluby ze zvučnějších adres, než je ta Letenská. V letošním ročníku Evropské ligy si tu vyšlápli na Borussii Dortmund či PAOK Soluň, v domácí soutěži tu slavili výhru nad CSKA Moskva či Machačkalou.

Sázkaři Spartě nevěří

Možná proto sázkaři i přes úvodní výhru Sparty nevěří v postup českého celku. Kupříkladu Fortuna eviduje 75 procent vkladů na to, že dál půjde celek Olega Konovova. Přitom bookmakeři upravili kurz, nyní je 2,95:1 na Krasnodar a 1,38:1 na postup Sparty.

"Co se týče šancí na postup, tak skóre pro nás není příjemné, ale v odvetě máme na to, abychom dali víc než jeden gól," říkal po čtvrteční prohře Konovov.

Pravdou je, že i Sparta by měla budit respekt. V Rusku sice v pohárech ještě nikdy nevyhrála, ale zároveň v Evropské lize letos neprohrála jediný duel.  Podobnou šňůru mají už jen Schalke, Liverpool nebo Lazio Řím. Navíc se jí v každém venkovním duelu podařilo vstřelit minimálně jeden gól. Snad tedy bude toto pravidlo pokračovat.

Na to, že se v Krasnodaru trefí Fatai, vypsali ve Victoria Tip kurz 3,6:1, na to, že tam svůj letenský střelecký úspěch zopakuje Juliš, pak kurz 4:1.

Lafata ani neodletěl

"Bude to hrozně důležité, protože Krasnodar doma moc gólů nedostává. Když jsem je viděl hrát doma s Dortmundem, tak dali rychle gól a pak to s naprostým přehledem ubránili. Takže pokud chceme postoupit, musíme dát gól," nechal se slyšet Ščasný.

Pražskému celku bude i tentokrát scházet zraněný kapitán a hlavní snajpr David Lafata, který s týmem do 1700 kilometrů vzdáleného Krasnodaru ani neodletěl. "Hlavně kvůli tomu dalekému přesunu nechceme riskovat, bude pokračovat v rekonvalescenci, aby mohl nastoupit v pondělí proti Dukle," řekl kouč Sparty už po víkendovém utkání s Mladou Boleslaví.

Nemůže počítat ani se Šuralem, který letos hrál stejnou soutěž za Liberec, a za další tým tak nemůže nastoupit. Po karetním trestu se ale vrací Martin Frýdek.

"Když jsme to takhle dobře rozehráli, tak chceme postoupit, ale nebude to vůbec lehké. Bude to úplně jiný zápas než u nás. Určitě budou chtít hrát něco úplně jiného, ale doufám, že to dotáhneme," řekl před odletem mladý univerzál.

12. příčka v koeficientech je blízko

Pro Spartu by byl případný postup v Evropské lize historickým úspěchem. V této fázi soutěže si ještě nikdy nezahrála. V minulosti totiž na jaře vypadla s anglickými velkokluby Liverpoolem nebo Chelsea. Největším úspěchem pak zůstává postup do čtvrtfinále Poháru UEFA v sezoně 1983/84, kdy sparťané vypadli s Hajdukem Split.

Ještě důležitější by byl případný postup českého klubu z hlediska koeficientu. Češi stále vyhlíží 12. místo v žebříčku zemí, které zajišťuje přímého účastníka v základní skupině Ligy mistrů a Evropské ligy. Na tomto klíčovém místě se nyní nacházejí Švýcaři, kteří sice mají náskok 1,2 bodu, ale jak Basilej, tak Sion úvodní duely v Evropské lize prohrály a jsou na pokraji vyřazení.

I když je pravděpodobné, že Sparta už tuto ztrátu letos nedotáhne, příští rok se bude hodit každá desetina. Díky propadu Nizozemců Češi začnou sezonu mezi tuctem nejlepších zemí a Švýcaři budou mít na 11. pozici jen minimální náskok. České kluby by si tak mohly pro místenku mezi elitou dokráčet bezstarostně.

reklama