reklama

Petržela: Liberec? Katastrofa! Ale mě se tam asi někdo bojí

Vlastimil Petržela vůbec nechápe, co se teď v Liberci, řítícím se do sestupové jámy, děje Vlastimil Petržela vůbec nechápe, co se teď v Liberci, řítícím se do sestupové jámy, děje autor: CPA Eduard Erben
Rozhovor s Vlastimilem Petrželou, ve kterém vyvrací, že už by jednal o trenérském angažmá s Libercem. A vysvětluje, proč by se do Slovanu nehrnul.

Praha - Když se poprvé ocitl v liberecké kabině, trčely tam ze dřeva rezavé hřebíky. V roce 1993 byl trenér Vlastimil Petržela u toho, když se Slovan dostal do ligy. A letos by nerad asistoval u toho, až z ní případně bude sestupovat.

A ani u toho nebude, vedení severočeského klubu nakonec vybralo za odvolané duo trenérů kouče juniorky Davida Vavrušku (více čtěte ZDE).

"Že teď vyhodili trenéry Kotrbu s Csaplárem, to mě velmi překvapilo. Myslel jsem si, že už je tam nechají až do konce ročníku, ať už to dopadne jakkoli," řekl Vlastimil Petržela pro deník Aktuálně.cz. O situaci v klubu čtěte ZDE.

"A že se někde spekuluje o tom, že bych měl Liberec převzít já? Za prvé o ničem nevím, nikdo mě teď neoslovil. A za druhé bych si to tedy v téhle situaci velmi, opravdu velmi rozmýšlel. Ta situace je totiž hrozná. A navíc mám svou práci a taky platnou smlouvu ve Vlašimi, kde jsem maximálně spokojený," dodává.

Liberec prezimoval na sestupové příčce, ale nešetřil v průběhu pauzy slovy přesvědčení, že vzhledem ke kvalitě kádru ze sestupového pásma dřív či později vybředne. Realita? Tři zápasy, tři porážky. Se Slavií, na Dukle, s Teplicemi (více ZDE).

Renomovanou trenérskou dvojici Jiří Kotrba - Josef Csaplár angažoval Slovan Liberec 17. prosince. A již dnes, tedy 9. března, ji vyrazil na dlažbu. V tabulce má Liberec jen 15 bodů, stejně jako poslední Hradec Králové. Na dostřel tří bodů jsou jen České Budějovice, všechny ostatní kluby už mají 20 bodů a víc. 

A Liberec teď čekají dva výjezdy v řadě, do Ostravy a do Plzně.

Výběrové řízení s Nezmarem? To ne

"Je to katastrofa. Nechápu, proč se Liberec dostal tam, kde je. Ale ty jeho výkony teď na jaře, to byla hrůza. Ti kluci vůbec nevěděli, co mají hrát," nešetří Petržela kritikou.

Na konci loňského roku, poté, co se Slovan rozloučil s trenérem Samuelem Slovákem, přitom do útrob libereckého stadionu sám vkročil. S představou, že klub jako trenér převezme, když už si ho tam pozvali.

Jenže na místě zjistil, že se stal toliko účastníkem výběrového řízení, a to před komisí, kterou vedl sportovní ředitel klubu Jan Nezmar. V Petrželovy tehdy bouchly saze a praštil za sebou dveřmi. A to obrazným způsobemi v médiích, kde se nechal slyšet, že ho takové jednání urazilo.

"V Liberci jsem byl vždycky zvyklý jednat o všem s Ludvíkem Karlem," jmenuje majitele Preciosy a potažmo i Slovanu Liberec. "Kdo to tam řídí teď, to jsem doteď nepochopil. Ale s panem Karlem jsem pak o tom mluvil, on mi říkal, že pro něj jsem byl favorit... No, dopadlo to, jak to dopadlo, snad jsme si to navzájem nějak vysvětlili."

Když jsme se dnes Petrželovi dovolali, omlouval se, že hovor může být špatně slyšitelný. "Jedu teď zrovna autem. Kam? Ne, do Liberce ne, do Vlašimi, tam pracuju," smál se. "Z Liberce se teď nikdo neozval. Asi se mě tam někteří lidé bojí. Vypráví se prý o mě spousta věcí, co ale nejsou pravda. Já jsem prostě trenér. A říkám lidem, co si myslím. A tam má asi pár lidí svoje teplé místečko, tak si možná někteří ti pánové myslí, že bych jim to já nějak komplikoval nebo co."

Petržela začal svou trenérskou kariéru ve 33 letech ve Slavii, která do té doby ve své slavné historii nikdy neměla mladšího kouče než právě jeho. Pak přišly tři roky v Liberci a angažmá ve Spartě, zrovna ale fatálně oslabené problémy jejího tehdejšího majitele Petra Macha.

Na šest let pak Petržela spojil své jméno s Bohemians, krátce s Mladou Boleslaví. A odtud odcházel jako jeden z prvních českých trenérů na lukrativní angažmá do zahraničí, do Zenitu Petrohrad, který dovedl ke 2. místu v ruské lize.

Pak přišly jeho osobní problémy se závislostí na hazardu, na alkoholu, na antidepresivech. Vlastimil Petržela ovšem podstoupil úspěšné léčení a teď, v 61 letech, pracuje v druholigové Vlašimi.

"A mám se tu fajn, nic mi nechybí. Akorát co s námi teď o víkendu prováděl rozhodčí Jech, to bylo prostě šílený," vrací se k prohře 0:2 se Znojmem, ve které soupeř dvakrát skóroval z pokutového kopu, a to ještě sudí Vlašimi vyloučil ve 21. minutě jejího nejlepšího hráče Martina Nového.

Brabec? Vždyť to je komedie!

"O ten Liberec jsem měl před těmi několika měsíci zájem, protože tam poblíž bydlím,  mám tam statek se spoustou zvířat. A takhle se tam dostanu jen dvakrát do týdne. Jenže teď je Liberec v situaci, která už je opravdu hrozná. A já jsem ve Vlašimi spokojený, vždyť za pár měsíců jsem tady vychoval pět hráčů, co odtud mohli odejít rovnou do ligy, to snad o něčem svědčí," dodává zkušený trenér.

Stíhal ale pozorně sledovat i dosavadní zápasy Liberce v jarní sezoně. "Bylo to zvláštní, jak se mi tam nějaký hráč líbil, tak příště už nehrál. Obročník do toho šlapal, to je hráč, co se nebojí souboje. A proti Teplicím jsem ho v sestavě neviděl, místo něj se tam motal nějakej manekýn."

Petržela nepochopil ani last minute přestupovou politiku klubu. "Oni posadí na lavici Pimparu, to je přitom stoper jako víno - a přivedou Ericha Brabce, co už kopal leda za Kozlovnu..." nechápe Petržela. "Vždyť to je komedie, jakým způsobem ten člověk chodí do soubojů. Jak jsem na to koukal, tak to už mi vážně přišlo, že už se tam snad museli všichni zbláznit."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama