Pláč po kolapsu: Penalty poslaly Liberec ven z Evropy

27. 8. 2009 22:30
Liberec - Bukurešť 0:3, na penalty postoupilo Dinamo
Liberec v pohárové Evropě končí.
Liberec v pohárové Evropě končí. | Foto: Jan Langer

Liberec - Pořádné fiasko zažili hráči i fanoušci fotbalového Slovanu Liberec, který přišel na domácím hřišti o takřka jistý postup do Evropské ligy.

Z prvního utkání v Bukurešti si totiž přivezl náskok tří branek, byť na hřišti dokázal vstřelit pouze dvě. UEFA však kvůli výtržnostem domácích "fandů" Liberci přiznala kontumační výhru 0:3.

Ani ta však Liberci na postup do Evropské ligy nestačila. Dinamo dokázalo na severu Čech velký rozdíl dorovnat a Rumuni dokonce uspěli i v penaltovém rozstřelu.

Liberec se tak po špatném výkonu především z prvních devadesáti minut hry s pohárovou Evropou loučí.

Domácí fanoušky i hráče zchladil hned ve čtvrté minutě utkání Andrei Cristea, který potrestal chybu obrany a prostřelil brankáře Hauzra.

Hráči Slovanu se pokoušeli v první půli odpovědět, aktivní byl především Kerič, avšak jejich snaha vyšla na prázdno, když asi největší šanci Slovanu po hlavičce Vulina zachraňoval na brankové čáře Kone.

Naopak domácí několikrát zachránil brankář Hauzr a těsně před přestávkou i branková konstrukce; to když se z přímého kopu jen do břevna trefil Zicu.

O vítězi rozhodly pokutové kopy

Do druhé půli vstoupil lépe Liberec, ale střelu Dejka, která se otřela o Gebre Selassieho, znovu z brankové čáry vykopl hostující hráč.

To ale bylo na dlouho ze strany Slovanu vše. Naopak Dinamo se útočit rozhodně nerozpakovalo a jeho snahu korunoval v šedesáté minutě Niculae z úhlu bombou, která propadla Hauzrovi pod rukou.

Brankář Liberce Zbyněk Hauzr se po této střele natahoval marně. Naštěstí pro Slovan šla do boční sítě branky. | Foto: Ondřej Besperát

Hosté se potom dostali do tlaku, kterému přispíval i Slovan svoji nepřesnou hrou. Dobré příležitosti tak měli Cristea, Bostina a Torje, avšak jejich střely zneškodnil Hauzr.

Vyrovnání skóre celého dvojutkání se však hosté přeci jen dočkali. Niculae, který na hřiště přišel až po přestávce, totiž po dalším zaváhání domácí obrany uklidil do branky míč, který k němu vyrazil Hauzr.

Do konce řádné hrací doby už gól nepadl, a tudíž se prodlužovalo. Hned na začátku nastavených 30 minut měl dobrou příležitost Papoušek, ale jeho střela z přímého kopu byla ztečována mimo branku hostů.

To, co Liberec asi měl hrát od začátku, začal předvádět až v druhém prodloužení. V něm totiž téměř nepustil Dinamo za polovinu a dostal se do několika velice dobrých příležitostí, přičem hosté jen zoufale odkopávali balony.

Asi tu největší šanci měli domácí ve 107. minutě, kdy se po rohu dostal míč k volnému Vulinovi, avšak fantastický reflexivní zákrok proti jeho střele opět na brankové čáře předvedl Matache.

Čtěte více: Sparta slaví snadný postup. Maribor porazil Wilfried

V penaltách se nejprve blýskl ve druhé sérii Hauzr, který střelu rumunského exekutora chytil, avšak za domácí přestřelil ve čtvrté sérii branku Gecov.

Hráči se poté střídali v proměňování svých pokusů až do desáté série, ve které dokázal chytit střelu Lišky hrdina hostů brankář Matache, a tak se hosté radují z překvapivého postupu do hlavní fáze Evropské ligy.

Utkání jsme sledovali ŽIVĚ zde

Slovan Liberec - Dinamo Bukurešť 0:3 (0:1, 0:3), na pen. 8:9

Branky: 58. a 81. Niculae, 3. An. Cristea. Penaltu proměnili: Papoušek, Blažek, Vácha, Holeňák, Vulin, Dejmek, Dočkal, Gebre Selassie - Niculae, Bostina, Torje, Niculescu, Moti, Grigore, Kone, Diabate, Molinero. Neproměnili: Gecov, Liška - Zicu. Rozhodčí: Jefet - Šteif, Davidy (všichni Izr.). ŽK: Čorič, Vácha, Blažek, Vulin - Moti, Diabate, Zicu, Niculae. Diváci: 5490. První zápas 3:0, postoupilo Dinamo.

Sestavy:

Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Vulin - Dočkal, Gecov, Čorič (88. Papoušek), Liška - Nezmar (61. Vácha), Kerič (74. Blažek). Trenér: Škorpil.

Dinamo: Matache - Molinero, Moti, Grigore, Diabate - Zicu, Bostina, Kone, Ad. Cristea (64. Torje) - An. Cristea (77. Niculescu), Danciulescu (46. Niculae). Trenér: Bonetti.