reklama

Platini: Rozšíření Eura? Kvalita by určitě neutrpěla

Michel Platini se rozšíření Eura nebrání. Michel Platini se rozšíření Eura nebrání. autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
UEFA uvažuje o rozšíření ME na 20 nebo 24 týmů

Vídeň - Podle prezidenta evropské fotbalové federace UEFA, Michela Platiniho, by zvýšení počtu celků na evropském šampionátu jeho kvalitu rozhodně nesnížilo.

UEFA jako organizátor Eura uvažuje o rozšíření finálového turnaje už od minulého roku. O navýšení počtu týmů na dvacet nebo čtyřiadvacet by měl rozhodnout výkonný výbor na svém zasedání 25. - 26. září v Bordeaux.

Platini před finálový zápasem letošního ME ve Vídni připomněl novinářům, že když on Euro v roce 1984 s Francií vyhrál, o evropský titul se tehdy rval jen poloviční počet týmů než letos.

Vlastimil Košťál Vlastimil Košťál na tiskové konferenci v Seefeldu po vyřazení české fotbalové reprezentace z ME 2008. Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nový trenér reprezentace? Možná znovu Brückner
Trapas s Houllierem? Na fotbalovém svazu běžná věc

"Uvědomte si, že když já jsem vyhrál titul, hrálo jen osm týmů," prohlásil na sobotní tiskové konferenci Platini.

"Není jisté, že s osmi účastníky to bylo lepší než se šestnácti, stejně jako nejde říct, že s šestnácti je to lepší než se čtyřiadvaceti, dvaatřiceti nebo třeba čtyřiapadesáti týmy," zamýšlí se šéf evropského fotbalu.

Proč by měla chybět Anglie či Skotsko?

"Nebojím se toho, že kvalita by s počtem zúčastněných zemí klesala. Země jako Anglie, Dánsko, Skotsko, Irsko, Belgie, Srbsko, Ukrajina či Bulharsko určitě mají schopnosti na to, aby na Euru hrály," vysvětluje nejlepší hráč a střelec ME 1984.

"Snížily by kvalitu turnaje?" ptá se Platini. "Myslím, že mají na to, aby na Euru hrály. Samozřejmě, jsou týmy, které nemají potřebnou kvalitu a přesto tu hrají," uznává na druhé straně střelec devíti branek na domácím mistrovství Evropy v roce 1984.

Čtěte více: Titul získají Španělé, míní bookmakeři. I bez Villy

Prvních pět šampionátů v letech 1960 až 1976 hrála pouze čtveřice zemí, v roce 1980 se počet účastníků zdvojnásobil na osm. Šestnáct týmů i s českou reprezentací se objevilo v Anglii 1996 a od té doby znovu roste tlak některých zemí na zvýšení počtu.

Pokud hrálo Euro 24 týmů, byla by to již skoro polovina evropských asociací, UEFA má 53 členů.

reklama