reklama

Plzeň je tam! Pukrle Vrbovi, dík Platinimu a sbohem Daridovi

Co zdvižený palec, to jedna účast v Lize mistrů. Pavel Vrba je opět king! Co zdvižený palec, to jedna účast v Lize mistrů. Pavel Vrba je opět king! autor: Reuters
Viktoria Plzeň je potřetí v řadě ve skupině evropského poháru, z toho podruhé v Lize mistrů. Úžasná bilance je dílem trenéra Pavla Vrby

Glosář - Chcete hrát Ligu mistrů? Snadná rada, pořiďte si trenéra Pavla Vrbu.

Dejte mu nějaké peníze na nákupy, plnou rozhodovací pravomoc v otázkách složení kádru, k tomu tři roky klidu na práci. - a dostanete mančaft jako víno. Takový, jaký teď má Viktoria Plzeň.

Nakonec se můžete před Vrbou a jeho umem hluboce uklonit, či před ním vyseknout uctivé pukrle. A pak už si jen před losem vybírat z luxusní nabídky soupeřů.

Je libo Real Madrid, či Chelsea? Ve druhém losovacím koši se blyští AC Milán či Ibrahimovicovo PSG, i ve třetím, velmi zrádném, narazíte na Manchester City či na Dortmund. Ačkoli skupinu lze namixovat i mnohem snazší, co třeba Benfica, Marseille, Olympiakos? Však si hrajte sami, nabídku jednotlivých košů pro dnešní los (od 17.45) najdete v téhle přehledné galerii.

Velcí soupeři, velké zápasy. Zlatý poklad zvící 8,6 milionu eur (221 milionů korun) za start v základní části Ligy mistrů, další milion eur (25,7 milionu korun) pak za každou výhru ve skupině, za remízu polovic. To všechno jsou peníze, které vplynou nejen do kasy Plzně, ale časem i soustrojí celého českého fotbalu.

K tomu si přičtěte spokojenost sponzorů, zájem fanoušků, tržní zhodnocení hráčů a pro ně samotné další velkou sportovní zkušenost, z níž může profitovat i reprezentace. Samá pozitiva: Liga mistrů je prostě kouzelné zlaté telátko, co plní všechna přání.

Kotrmelec? Leda na oslavu

Pavel Vrba se v kalhotách a bílém triku srovná do předpisového postoje a vystřihne kotoul vzad tak výstavní, že by mu i Tyrš s Fügnerem zatleskali.

Tahle scénka pozdního mariborského večera zůstane symbolem vzpomínky  na DALŠÍ plzeňský postup do Ligy mistrů. Ze dvou pokusů Vrba proměnil OBA. A mezitím si střihnul i skupinu Evropské ligy s postupem do prvního vyřazovacího kola i osmifinále soutěže, přes silnou Neapol. To celé je na české poměry opravdu grandiózní úspěch.

Proč na jiných adresách jen tiše závidějí? Zatímco v Plzni dělají kotrmelce jen na oslavu, ve Spartě metají kozelce pořád a ve všem (více zde).

Sice z Letné můžou reptat, a nejspíš také oprávněně, že v ligové soutěži někdy pomohli plzeňským úspěchům sudí. Jenže na evropské scéně si Viktoria všechno uhrála sama. I tuhle kvalifikaci. A s přehledem, bez ztráty kytičky, jen samá vítězství. Přičemž nejstrastiplnější byl úvodní start proti Željezničaru Sarajevo, co v něm Plzeň doma zvítězila "jen" 4:3.

Nakonec však Bosňáky a posléze i estonský Kalju a slovinský Maribor sfoukli viktoriáni jako pověstnou svíčku. Na předměstí Tallinnu i včera si uměli pomoct bleskovým gólem, tentokrát vyrýsovaným fenomenální Horváthovou kolmicí. A když pak Západočeši v rychlém sledu dvakrát přežili svou gólovou smrt, už si zápas kočírovali k postupovým orgiím.

S Mariborem to jde snáz než s Arsenalem

Dlužno zdůraznit, že plzeňské úspěchy do značné míry vyvěrají i ze změn regulí kvalifikace Ligy mistrů, jež před několika lety prosadil prezident UEFA Michel Platini. Rozdělil ji na mistrovskou a nemistrovskou část, což v praxi znamená, že Plzeň hrála o postup před dvěma lety s Trondheimem či Kodaní, letos s Bosňáky, Estonci a Slovinci.

Tedy žádný Arsenal či AC Milán a jiné nemistrovské týmy z nejsilnějších zemí, jak to české zástupce krušilo v kvalifikacích před lety.

Teď je cestička mnohem ušlapanější, jen je třeba tu šanci uchopit a zdvihnout. Slavia to nedokázala, když vypadla už o předkolo dřív s Tiraspolem, sparťanský osud měl zase jméno Žilina, Liberec vyhořel také o kolo dřív s Rumuny z Kluže. Ale Plzeň to zmákla - a dokonce dvakrát.

A to jí na startu kvalifikace bookmakeři spíš nevěřili, protože to vypadalo, že v play off bude při losu nenasazená. Výpadek běloruského Borisova všechno změnil a Plzeň tak dokonale využila i své koeficientové bodíčky, co nastřádala v uplynulých dvou sezonách.

Všechno hraje se vším, jeden výsledek vám pomůže i za pět let. Nebo uškodí, třeba jako Spartě její letošní rezultáty se švédským Häckenem.

Plzeňské úspěchy = naděje i pro Spartu

Pro někoho to možná vyzní paradoxně, nicméně matematicky zcela jistě platí, že plzeňské úspěchy můžou časem dopomoci do Ligy mistrů právě i pražské Spartě.

V současnosti totiž platí, že jen prvních 15 zemí pětiletého koeficientového žebříčku UEFA může do kvalifikace Ligy mistrů poslat dva týmy, ne jen jednoho, tak jako Češi v posledních sezonách, protože byli v žebříčku níž.

Jenže aktuálně jsou v tomhle pořadí české týmy dokonce čtrnácté (25,475), o setinky a desetiny před Rumunskem a Rakouskem, kousek dál je Izrael.

Třináctá pozice, kterou nyní drží Švýcarsko (28,425), značí dokonce pro šampiona přímý postup do Ligy mistrů bez kvalifikace, ale tam je zatím česká ztráta značná.

Tomu, aby si Česko nadějnou pozici udrželo, by velmi pomohlo, kdyby se dnes v Evropské lize postupově zadařilo alespoň jednomu z podještědských klubů, přičemž Liberec má partii s Udine rozehranou mnohem lépe než Jablonec se Sevillou.

Pořadí v žebříčku, o kterém se bavíme, by se pak promítlo při nasazení do soutěží UEFA v přespříští sezoně, tedy v ročníku 2015/16. (Věc ještě mohou komplikovat další faktory, například nové pravidlo, že vítěz Evropské ligy má jistý start v příštím ročníku Ligy mistrů, ale to teď nechme stranou.)

Darida mizí. Koupí Pospíšila? Vaňka?

V tom letošním ročnku se každopádně bude muset Viktoria už obejít bez Vladimíra Daridy, jehož očekávaný přestup do bundesligového Freiburgu se materializoval ve čtvrtek dopoledne (více zde).

Upřímně řečeno, tohle je na celém tom pěkném plzeňském příběhu ta nejméně srozumitelná kapitola. Týmy, které do Ligy mistrů postupují, se totiž zpravidla na poslední chvíli ještě posilují. A Plzeň se naopak oslabí o svého nejdůležitějšího hráče. Proč?

Zpráva, že Darida vyrazil do Freiburgu na zdravotní testy a že už je ruka v rukávě, se českým fotbalovým zákulisím rozletěla už před několika týdny. Viktoria nejprve říkala, že to není pravda, potom už, že to nebude komentovat. Někteří lidé by se možná měli odnaučit lhát lidem do očí, protože pak jim někdo těžko uvěří i jejich další příběhy, třeba o tom, že prakticky neznají pana Berbra a už vůbec ne "pana Chřestýše"...

Ale to je teď jedno. Podstatné je, že Darida odchází. Asi se to zdůvodní přáním hráče a možností jeho dalšího sportovního růstu v kvalitnější ligové soutěži.

Půlrok v Lize mistrů by mu v plzeňském dresu jistě také neuškodil, ale před pár týdny, kdy se patrně dohoda upekla, byl kýžený postup jen holubem na střeše, stejně jako dvousetmilionový příjem z exkluzivní soutěže. A nějaké ty faktury vám chodí pořád, že ano...

V srpnu Plzeň rotovala tři výtečné střední záložníky, zbudou ji dva: veterán Horváth a zabudovaný novic Hořava. Vypomoci můžou Hanousek či Kolář alternující na podhrotu s Ďurišem.

Je otázkou, zda Plzeň v souvislosti s Daridovým odchodem přeci jen ještě na poslední chvíli neposílí. Deník Aktuálně.cz má zprávy, že nějaké kontakty probíhají směrem k olomouckému Pospíšilovi a jabloneckému Vaňkovi.

Ve hře je pořád angažování zkušeného ex-reprezentanta Martina Jiránka, který by rozšířil konkurenci mezi stopery, případně by umožnil Procházkovi alternovat Horvátha na pozici defenzivního záložníka.

Trenér Pavel Vrba mívá při doplňování týmu obyčejně šťastnou ruku. V brzku uvidíme, zda ještě po někom sáhne. Hráči by zájem jistě měli, Liga mistrů, to je velmi mocné lákadlo. A Plzeň si Ligu mistrů zahraje.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama