reklama

V Itálii se rýsuje obří fotbalový skandál, v rámci operace "Ofsajd" je vyšetřován i Jankulovski

Marek Jankulovski Marek Jankulovski autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Italská policie vyšetřuje rozsáhlé daňové úniky a machinace v tamějším fotbale. Jedním ze stovky vyšetřovaných má být i bývalý bek AC Milán Marek Jankulovski.

Neapol - Nový skandál v úterý zasáhl italský fotbal. V rámci "operace Ofsajd" prokurátor zahájil vyšetřování 35 klubů z první a druhé ligy, mezi nimi i Lazia, Neapole či AC Milán.

Podle italských médií jsou tyto týmy podezřelé z daňových machinací a falšování účetnictví. V rámci operace už bylo zadrženo 12 milionů eur.

Aféra se má týkat kolem stovky osob, mezi které patří fotbaloví funkcionáři i současní a bývalí hráči.

Namočený má být i Jankulovski

Ve jmenovitém seznamu vyšetřovaných fotbalistů uvádí italská média i bývalého českého reprezentačního obránce Marka Jankulovského. Ten hrával v Itálii postupně za Neapol, Udine a AC Milán, angažmá v Serii A ukončil v roce 2011.

Osmatřicetiletý Jankulovski už přitom byl v minulosti v Itálii dvakrát vyšetřován kvůli nelegálním sázkám a praní špinavých peněz. Jakékoliv provinění vždy odmítal a v obou případech byl posléze soudem obvinění zbaven.

Tým neapolských žalobců prověřuje i útočníka Ezequiela Lavezziho, který hrával v Neapoli a v současné době patří do kádru francouzského Paris St. Germain. Podezřelý je také Hernán Crespo, někdejší fotbalová hvězda a nynější kouč druholigové Modeny.

AC i Neapol pochybení odmítají

Mezi nejznámějšími vyšetřovanými funkcionáři jsou Claudio Lotito, majitel Lazia, a Aurelio De Laurentiis, vlastník Neapole, a také viceprezident Milána Adriano Galliani.

AC Milán na svém webu potvrdil, že obsílku od prokurátora dostal, nicméně údajná daňová provinění považuje za "bezpředmětná a marginální", takže očekává, že budou brzy uzavřena jako neopodstatněná.

"Je to naprostý nesmysl," prohlásil zase majitel Neapole De Laurentiis. "Jde o vyšetřování starých věcí z doby před mnoha lety, Neapole se to netýká," hájil svůj klub. Právník Lazia uvedl, že klub zatím nedostal žádné oficiální upozornění od úřadů.

Operace Ofsajd se dotýká i Palerma, FC Janov a Fiorentiny. Zatímco u výstředního majitele sicilského klubu Maurizia Zampariniho obvinění z daňových machinací italské fanoušky nepřekvapuje, přítomnost janovského Enrica Preziosiho a Andrey Della Valle z Fiorentiny narušuje dosavadní image jejich klubů jako solidně vedených firem.

Aktuální aféra přichází ve chvíli, kdy italský fotbal pracně získává zpátky dobrou pověst po úplatkářské aféře zvané Calciopoli z roku 2006, kvůli které šel tehdy nejúspěšnější klub země Juventus do druhé ligy. V loňském roce proskočily zprávy, že policie prohledávala sídla klubů Serie A, bližší informace ale média nezískala.

Seznam vyšetřovaných hráčů v operaci "Ofsajd":

Gustavo German Denis, Quintero, Adrian Mutu, Ciro Immobile, Matteo Paro, Hernan Crespo, Pasquale Foggia, Antonio Nocerino, Marek Jankulovski, Cristian Chavez, Inacio David Fideleff, Ezequiel Ivan Lavezzi, Gabriel Paletta, Emanuele Calaiò, Cristian Molinaro , Rios Pavon, Diego Alberto Milito.

Projděte si tabulky elitních fotbalových soutěží

Tabulky Premier League, Serie A, Bundesligy, La Ligy a Ligue 1 najdete zde.

reklama