Pohár UEFA: Anderlecht se pomstil, Tottenham vypadl

12. 3. 2008 23:11
Petrohrad - Marseille 2:0, Hamburk - Leverkusen 3:2
Sergej Barbarez z Leverkusenu v souboji s Davidem Jarolímem z Hamburku
Sergej Barbarez z Leverkusenu v souboji s Davidem Jarolímem z Hamburku | Foto: Reuters

Hamburk/Petrohrad - Pouze dva čeští fotbalisté zůstávají ve hře o trofej pro vítězný klub Poháru UEFA. Do čtvrtfinále postoupil Petrohrad s Radkem Šírlem. Uspěla i Fiorentina s Tomášem Ujfalušim, která zvládla drama v Evertonu.

Naopak David Jarolím si čtvrtfinále nezahraje. Jeho Hamburk sice zvítězil nad Leverkusenem 3:2, ale kvůli prohře 0:1 z úvodního osmifinálového střetnutí se s evropským pohárem musel ve středu rozloučit.

Domácí před utkáním prohlašovali, že začnou opatrně. Opak byl pravdou, svěřenci Huuba Stevensa se pustili do soupeře s vervou a jen centimetry je dělily od první branky. Do gólové příležitosti se dostal nejprve Guerrero a poté v jasné šanci zaváhal van der Vaart.

A proto přišel trest na druhé straně. Po přímém kopu Barnetty neuhlídali obránci Sergeje Barbareze, který jen těsně tečoval míč. Stačilo to, brankář Rost byl proti změně dráhy letu bezmocný.

Leverkusen vedl 1:0 a zdálo se být hodně nereálné, že by Hamburk odpověděl třemi zásahy nutnými k postupu. Jenže nakonec se diváci v HSV Areně nestačili divit. Do poločasu se sice nezměnilo skóre, ale v druhé pětačtyřicetiminutovce se rozhodně nenudili.

Krátce po přestávce vyrovnal Trochowski a dal aktuálně třetímu celku Bundesligy naději. Soupeř, kterému patři v nejvyšší německé soutěži čtvrtá příčka, se však hned nato znovu dostal do vedení, když po chybě obrany utekl Gekas. Řecký kanonýr po střele kolem Rosta znovu vrátil Leverkusen do pozice lídra.

V 65. minutě se měnilo skóre počtvrté, na 2:2 upravil po přihrávce Jarolíma stav Guerrero. A deset minut před koncem se po parádní kombinaci ve vápně ocitl Hamburk poprvé ve vedení. Trefil se kapitán Rafael van der Vaart.

Čtěte více: Bayern zostudil Zítku, Fiorentinu spasil Ujfaluši

Tlak domácích narůstal, potřebovali vstřelit ještě jednu branku. V 86. minutě mohl přijít hvězdný okamžik Jarolíma. Výborně se uvolnil, prošel do vápna, kde však upadl v souboji s trojicí hostujících hráčů. Marně se Hamburk dožadoval penalty, španělský sudí Mallenco jasně ukázal, že se nic v rozporu s pravidly nestalo.

Fotbalisté Leverkusenu už další šanci nedopustili a udrželi výsledek, který jim zajistil vstupenku do čtvrtfinále.

Anderlecht překvapil Allianz Arenu

Tam se kvalifikoval i Bayern Mnichov, i když řádně zklamal své fanoušky. Na domácí půdě prohrál s Anderlechtem Brusel 1:2. Oběma týmům ale o mnoho nešlo, bavorský velkoklub měl po úvodním zápase (5:0) postup téměř zaručen.

Brankář bruselského celku Daniel Zítka musel střídat o poločase kvůli zranění. Jan Polák chyběl ze stejného důvodu už od začátku, Stanislav Vlček zase nemůže v Poháru UEFA hrát.

S evropskou soutěží se rozloučil také Tottenham s Radkem Černým na lavičce. Přemožitel Slavie skončil v osmifinále, když ho vyřadil nizozemský PSV Eindhoven.

Londýnský celek zaváhal již před týdnem na White Harte Line, kde prohrál 0:1. Svěřencům kouč Ramose se povedl pouze částečný reparát. Díky Berbatovově brance z 81. minuty se šlo do prodloužení.

Po půlhodině hry navíc gól nepřišel, rozhodlo se v penaltovém rozstřelu. Za hosty se netrefili Jenas a Chimbonda, domácí chybovali jen jednou, což je poslalo do čtvrtfinále.

Podobné drama zažili i v Liverpoolu. Tamní klub Everton sice vyhrál nad Fiorentinou 2:0, ale při penaltách selhal. Tomáš Ujfaluši odehrál za italský tým celý zápas.

Zápas Everton - Fiorentina jsme sledovali on-line ZDE

Šírl pomohl Petrohradu

Pavel Pogrebnyak z Petrohradu a Niang z Marseille
Pavel Pogrebnyak z Petrohradu a Niang z Marseille | Foto: Reuters

Dalším postupujícím se stal Zenit Petrohrad, který ve středečním odvetném utkání porazil Olympique Marseille 2:0.

Mistr ruské nejvyšší soutěže musel dotahovat ztrátu z úvodního střetnutí, protože na půdě francouzského celku před týdnem prohrál 1:3. A právě vstřelený gól na hřišti soupeře rozhodl.

Svěřenci nizozemského kouče Advocaata totiž zvítězili před vlastními diváky 2:0, když obě branky vstřelil kanonýr Pogrebňak.

Jednalo se již o jeho sedmou trefu v letošním ročníku Poháru UEFA, čímž se vyrovnal zatím vedoucímu Luca Tonimu z Bayernu Mnichov. Český fotbalista Radek Šírl chyběl v prvním utkání kvůli disciplinárnímu trestu, nyní však odehrál celý zápas.

Petrohrad - Marseille 2:0
Branky: 39. a 78. Pogrebňak. První zápas 1:3
Hamburk - Leverkusen 3:2
Branky: 53. Trochowski, 65. Guerrero, 81. van der Vaart - 18. Barbarez, 55. Gekas. První zápas 0:1
Bayern Mnichov - Anderlecht 1:2
Branky: 9. Lucio - 20. Serhat, 25. Jakovenko. První zápas 5:0
Getafe - Benfica Lisabon 1:0
Branka: 77. Albín. První zápas 2:1
Everton - Fiorentina 2:0 na penalty 2:4
Branky: 16. Johnson, 67. Arteta. První zápas 0:2
PSV Eindhoven - Tottenham Hotspur 0:1 na penalty 6:5
Branka: 81. Berbatov. První zápas 1:0