reklama

Proč by měl Neuer vyhrát Zlatý míč? Je to úkaz, říká Kouba

Manuel Neuer youtube.com
Manuel Neuer může po Lvu Jašinovi po více jak padesáti letech vyhrát cenu pro nejlepšího hráče fotbalové Evropy.

Praha - Kdo jiný, když ne on. To jsou nejčastější slova fotbalových expertů na adresu německého brankáře Manuela Neuera, kterého FIFA v pondělí oficiálně zařadila po boku Cristiana Ronalda a Lionela Messiho do ankety Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy roku 2014.

Od roku 1963, kdy cennou trofej zvedla nad hlavu gólmanská hvězda Sovětského svazu Lev Jašin, žádný strážce branky nikdy nevyhrál. Až teď je opravdu blízko čerstvý mistr světa.

"Pomohly mu k tomu stabilní výkony v Bayernu a samozřejmě v národním týmu. V tomhle roce byl opravdu nejlepším brankářem na světě a je zaslouženě mezi těmi třemi nominovanými," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz někdejší reprezentační gólman Petr Kouba.

Vítězství v prestižní anketě Neuerovi přes Twitter přála i česká jednička Petr Čech.

Neuer ale není jen tak ledajakým gólmanem, kterému se zrovna letos povedla sezona. Je výjimečný v tom, jak hraje. Výborně reflexy, čtení hry, to se u kvalitního brankáře předpokládá, ale svým specifickým herním stylem, kdy se často vydává za hranice pokutového území (viz video výše), si vysloužil v zahraniční přezdívku "sweeper keeper", tedy něco jako brankářské libero.

"Vnesl do herního stylu gólmana vlastně unikát. Hraje na zemi skvěle oběma nohama, často se vydává za hranice pokutového území a pomáhá stoperům," vysvětluje Kouba, co je Neuerovou rolí libera myšleno.

Podle statistik rozdal Neuer spoluhráčům v Bayernu 731 přihrávek, takovou bilanci nemá žádný gólman z pěti nejlepších ligových soutěží na světě.

"Hraje jako Beckenbauer"

"Manuel možná neměl pět zákroků na brankové čáře za zápas, ale neobyčejně se podílel na tvorbě naší hry, rozehrával míče a byl naším liberem," chválil svou oporu na MS v Brazílii německý kouč Joachim Löw.

Významně tímto způsobem pomohl svému týmu především ve čtvrtfinálovém utkání Německa s Alžírskem, kde se rozhodovalo až v prodloužení. Novináři se tehdy Neuera ptali, zda neustálým vybíháním z šestnáctky příliš neriskoval.

"Kdybych se bál, tak zůstanu na čáře. Člověk nemůže váhat, musí prostě udělat rozhodnutí a jít do toho. Někdy už je to těsné, ale zatím se mi to vždycky vyplatilo," odpovídal jim Neuer.

Podle trenéra gólmanů v německé reprezentaci je hra osmadvacetiletého rodáka z Gelsenkirchenu historickým unikátem. "Nikdy jsem neviděl lepší libero, než je on, snad od doby Franze Beckenbauera," prohlásil.

Kouba: Nový gólmanský trend nečekejme

Podle Kouby to ale neznamená, že by Neuer nastolil nový trend v brankářském řemesle. "Jako trenér gólmanů si tuhle otázku kladu celkem často a myslím, že to nebude masivní trend. On je opravdu výjimečný úkaz, ve hře na zemi mnohdy předčí hráče v poli. Pokud se ovšem najde takhle talentovaný brankář, tak to pro trenéra může být cenná taktická výhoda a může na to hrát. Obecně by to ale nešlo," říká český gólman.

Jenže ani to nemusí Neuerovi garantovat vítězství a zisk Zlatého míče. Vedle Ronalda a Messiho, kteří letos přepisovali střelecké tabulky na všech frontách, to bude mít těžké.

"Myslím, že to vyhraje Ronaldo. Je pravda, že Neuer měl úžasný rok, ale Ronaldo zazářil v Lize mistrů, byl nejlepší střelec a myslím, že se i oproti dřívějšku stal více týmovým hráčem, takže by si to zasloužil," dumá Kouba.

Neuer každopádně může být jedním z mála brankářů, kterému se tuto trofej může povést získat. "Pravdou je, že už to dlouho žádný gólman nevyhrál a Neuer je tomu teď po dlouhé době možná nejblíže. Uvidíme. Rád se nechám překvapit, ale tipuji Ronalda," dodává Kouba.

Odpověď na tuto otázku dostaneme 12. ledna, kdy je slavnostní ceremoniál.

reklama