Proč je český fotbal v úpadku? Tady jsou důvody

Václav Rojík
26. 6. 2009 8:00
Připomeňte si negativní kauzy českého fotbalu
Příprava na Polsko a Slovinsko. Fotbaloví reprezentanti se rozběhávají na stadioně na Strahově.
Příprava na Polsko a Slovinsko. Fotbaloví reprezentanti se rozběhávají na stadioně na Strahově. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - "Stop pomlouvání, politikaření, vydírání, žalování a nabourávání se do mailových schránek," hlásil Ivan Hašek při představování svého programu před volbami předsedy Českomoravského fotbalového svazu. Co měl vlastně na mysli?

Český fotbal si vybudoval renomé stoky, v níž se myslí pouze na osobní prospěch, ambice a "kamarádské" výpomoci. 

Není divu, že do fotbalu se stávajícím vedením se už ani nehrnou sponzoři, kteří spojením jména firmy s nejpopulárnějším sportem v Česku riskují svou pověst.

Základem nespokojenosti fanoušků s končící "vládní garniturou" v čele fotbalu a tím pádem i celého hnutí byly už samotné volby předsedy, které vynesly do čela tandem Pavel Mokrý - Vlastimil Košťál.

Čtěte také:
Bossové českého fotbalu: Košťál - frontman u kormidla
Bossové českého fotbalu: Mokrý alias vládnoucí figurka

Pod jejich vedením se nejprve téměř zcela loajální výkonný výbor postupně rozdělil na dva tábory a frontmen Košťál s loutkovým šéfem Mokrým dál ovládali ten silnější (Vacek, Bělák, Hrdlička, Chvála, Starka a Haškovec), prostřednictvím kterého si v podstatě odhlasovali, co chtěli.

Veřejnost, chlácholenou úspěchy reprezentace, dění na svazu až tak nezajímalo. Do popředí zájmu se dostalo až poté, kdy vedení začalo dělat mezinárodní ostudu a reprezentace upadla.

Avšak už před tím vzedmulo vlnu nevole několik akcí a praktik současného vedení. Které to byly a kdo za nimi stál?

Národní stadion - Myšlenka stavby národního stadionu se zrodila po "stříbrném" Euru 1996 za předsedy Chvalovského. Už tehdy šlo o projekt dosti kontroverzní, ale i nefotbalovou veřejnost začal naplno dráždit až poté, co se do projektu vložil manažer reprezentace Vlastimil Košťál.

Ten za dob svého předsedování na Spartě o stavbě nového stadionu nechtěl slyšet, protože reprezentační tým měl podle něho ideální domov právě na "jeho" Spartě. Po volbách v roce 2005 byl Košťál přípravou stavby stadionu pověřen výkonným výborem a záhy vymyslel i řešení. 

Stadion vznikne přestavbou sparťanské arény na Letné, rozhodl.

Jaroslav Vacek, fotbalový ministr financí
Jaroslav Vacek, fotbalový ministr financí | Foto: Ludvík Hradilek

Nikoho pak už ani nepřekvapilo, když TV Nova přišla s odhalením, že pozemky pod sparťanskou Toyota Arenou koupil dříve Košťál od státu zhruba za 20 milionů korun.

Z plánů na národní stadion podle Košťálových plánů k úlevě značné části občanů sešlo.

Volba reprezentačního trenéra - Hned dvakrát se v rozmezí jednoho roku volil reprezentační trenér. A pokaždé tak, že na to fanoušci jen tak nezapomenou.

Volbu trenéra Rady doprovázel nevídaný názorový veletoč členů výkonného výboru (ještě den předem veřejně vyjadřovali podporu Jozefu Chovancovi) a mezinárodní ostuda s podvrženými jmény respektovaných zahraničních koučů, ti se měli údajně zajímat o trénování české reprezentace. Ostudnou blamáž si pěkně vychutnaly přední sportovní deníky po celém světě.

Čtěte také:
Blamáž na svazu aneb jak Straka dostal asistenty
Jak se zvolil trenér? Strakova vize nikoho nezajímala

Nedávné volbě Františka Straky zase předcházelo ujištění, že tentokrát se dá na názor odborné komise, která doporučila Dušana Uhrina staršího. Jenže nakonec prošla iniciativa Jaroslava Starky, tedy zvolení Františka Straky. Obě volby ukázaly, že mužem, kdo tahá za nitky českého fotbalu, je jeho "ministr financí" Jaroslav Vacek.

To on prosadil volbu Rady na úkor Košťálova favorita Jozefa Chovance. Vlastimil Košťál se poté stáhl ze scény a nakonec rezignoval na všechny funkce.

Fotbaloví agenti nominují hráče do reprezentace? -  Výběr hráčů do národního týmu takové spekulaci jen nahrával. Za trenéra Karla Brücknera se občas reprezentaci přezdívalo FC Paska, kvůli přítomnosti velkého množství fotbalistů ze stáje agenta Pavla Pasky.

Nadstandardní vztahy mezi Paskou a správcem svazových financí Jaroslavem Vackem jsou známou věcí. Socialistickým Pragosportem ostřílený Vacek měl mít podle kritiků svazových praktik svůj vliv na nominaci reprezentace, kde se zhodnocovala cena hráčů.

Naposledy se podobné hlasy ozvaly při nominaci (už za trenéra Petra Rady) dalšího Paskova hráče Miroslava Slepičky, jenž byl přes nevýrazné výkony v lize povolán na dvojzápas s Polskem a Slovinskem. Záhy byl prodán ze Sparty do Dinama Záhřeb a v reprezentaci se už neobjevil.

Za co se utratily peníze na Euru 2004?
Za co se utratily peníze na Euru 2004? | Foto: Ludvík Hradilek

V roce 2003 zase média informovala o případu záložníka Jana Poláka, po jehož přestupu do Liberce poslalo Brno na účet Pragosportu částku ve výši tří milionů korun.

Situace se pak změnila s volbou Františka Straky.

Toho prosadil příbramský boss Jaroslav Starka, jehož zastupuje právník Julius Kramarič, který zároveň spolupracuje s agenturou Ondreje Chovance. Straka následně povolal hned několik hráčů z Chovancovy stáje, kteří se dříve v nominaci neobjevovali.

Čtěte více: Blamáž na svazu aneb jak Straka dostal asistenty

Peníze za Euro 2004 - "Za 29 dní utratilo 34 osob 33 milionů korun. Naše minulé úspěchy nehospodárně prošustrováváme," bouří se léta svazový místopředseda Jiří Kubíček patřící do rebelující frakce ve výkonném výboru. 

Pálí ho vysoké útraty na jinak mimořádně úspěšném mistrovství Evropy v Portugalsku, které podle Kubíčka nebylo řádně vyúčtováno. Manažer reprezentace Vlastimil Košťál označoval tyto útoky za pomatené. Jenže vládce svazových financí Jaroslav Vacek vytrvale odmítal připustit jakýkoliv audit svazové kasy, a tak pravda zřejmě jen tak najevo nevyjde.

Zmíněná transparentnost tak zoufale trpí a podezření z osobního obohacování na úkor českého fotbalu bobtnají.

Kauza Alea - Další z negativních kauz, která se v souvislosti s ČMFS objevila. Na smlouvě s firmou Alea, která má dodávat vybavení rozhodčím, se měl podílet kontroverzní muž ze západních Čech (volební manažer a lobbista Vlastimila Košťála) Roman Berbr.

Alea kvůli neplnění smlouvy podala žalobu o zhruba 10 milionů korun. "Naši právníci nám tenkrát řekli, že není problém tu smlouvu vypovědět," reagoval na soudní při Jaroslav Vacek. Kauza Alea je stále u soudu. První jednání bylo odročeno na 1. července.

 

Právě se děje

Další zprávy