reklama

Psychiatr: Úchylka, primitivní jev. Suárez musí na vyšetření

Všechna tři fotbalová kousnutí Luise Suáreze Sport
Psychiatr Jan Cimický hodnotí těžko pochopitelné chování fotbalisty Luise Suáreze.

Praha - Těžko pochopitelnou úchylku uruguayského útočníka Luise Suáreze, kousání do fotbalových protihráčů, řeší po úterním extempore na světovém šampionátu prakticky celý svět.

Slovo úchylka je namístě, jak serveru Aktuálně.cz potvrdil přední český psychiatr Jan Cimický. Ten je přesvědčen o tom, že by se měl kanonýr Liverpoolu podrobit podrobnému psychiatrickému vyšetření a s největší pravděpodobností podstoupit léčbu.

"Jakou, to vám neřeknu, bude záležet na tom, co bude diagnostikováno. Ale v zásadě jsou dvě možnosti. První je vyvarovat toho člověka té největší zátěži, tedy nestavět ho do tak vypjatých utkání. Druhou možností jsou samozřejmě léky, ale po nich nebude podávat adekvátní sportovní výkon," uvedl Cimický.

Luis Suárez v utkání proti Itálii kousl do ramene italského stopera Giorgia Chielliniho, přičemž stejnou věc učinil již potřetí v kariéře (podívejte se na přiložené video). Podle Cimického jde o zcela výjimečnou známku primitivního, až pudového chování.

Cimický: U dospělých jsem se s tím nesetkal

"Emoce dokážou vyprodukovat agresivní reakci ve čtyřech stupních. První je v myšlenkách, druhý jsou nadávky, třetí je agrese vůči věcem a čtvrtá napadení zvířete nebo člověka. A tohle zaútočení třeba na člověka může mít různý charakter, například rána pěstí, kopanec nebo něco podobného. Kousnutí je ale trochu jinde, má výrazně primitivnější charakter," vysvětlil psychiatr.

Cimický se domnívá, že by uruguayský fotbalista nemusel být nijak výrazně trestán, kdyby se podrobil vyšetření. "Pravděpodobně se zjistí, že je tam nějaká úchylka. Řešení bych vymýšlel až potom," poznamenal.

Ve své odborné praxi se zatím s podobným případem u dospělého člověka nesetkal. "Poměrně běžné je to spíše u dětí v mateřské školce. Když si promluvíte s učitelkou, je pravděpodobné, že už se s tím někdy setkala. Kousnutí je nám dané jako jeden ze způsobů obrany."

"Mozková kůra je v té chvíli vypojená"

Suáreze před jeho řáděním nezastaví ani vědomí, že jeho čin sledují miliony lidí u televizních obrazovek. Cimický to dovede pochopit.

"Pozor, to je taková reakce, při níž je mozková kůra prakticky vypojená. Absolutně to není pod kontrolou a je možné, že na to ten hráč nemá ani zachovanou vzpomínku," upozornil.

Potenciální léčba Luise Suáreze podle Cimického bude záviset na jeho diagnóze. "Většinou to končí tím, že člověk dokáže projevit tu agresi nějakým skrytějším způsobem. Ale těžko to hodnotit konkrétně u Suáreze, nevím nic o jeho osobnosti, o jeho inteligenci. Ale je možné, že se ta jeho agrese projevuje adekvátním způsobem k tomu, jaký je v běžném životě," uzavřel Jan Cimický.

reklama