Rakušané zaskočili Chorvaty aktivitou. Přesto podlehli

zh
8. 6. 2008 20:10
Rakousko - Chorvatsko 0:1
Rozhodující moment. Chorvatský záložník Luka Modrič právě proměnil penaltu. V pozadí přihlíží rakouský obránce Sebastian Prödl. | Foto: Reuters

Vídeň - Fotbalisté Chorvatska vstoupili do evropského šampionátu vítězně a v nedělním utkání dokázali porazit domácí reprezentaci Rakouska 1:0.

Nadupaný vídeňský Prater nadšeně očekával výkop zápasu a se vždy temperamentními chorvatskými fanoušky si domácí Rakušani v ničem nezadali. Na tribunách to pořádně bouřilo.

Jenže studená sprcha přišla velice brzy. Hned ve čtvrté minutě nizozemský sudí Peter Vink nemilosrdně odpískal kontakt Aufhauserova kolena s ochotně se skládajícím Oličem.

Penaltu chladnokrevně proměnil Luka Modrič, jenž si počkal na pohyb gólmana Macha a poslal míč doprostřed brány.

Rakouští fotbalisté se dostali do náležité provozní teploty až pět minut před koncem první půle. Šance stíhala šanci, domácí tlak na chvilku přerušil svým brejkem pouze Olič, jenže přihrával na obsazeného Krajnčara.

Vyrovnání viselo ve vzduchu, všechny pokusy ovšem zlikvidoval brankář Pletikosa, Harnikovu finální přihrávku na nepokrytého Linze pak zase zblokoval obránce Kovač.

Domácí kousali i po přestávce

Rakousko i po přestávce pokračovalo v tlaku, jejich hru ještě osvěžila střídání. Jeho nápor korunovaly svými střelami čerstvé posily Vastič a Korkmaz.

Jenže ani poslední šance v 93. minutě zůstala nevyužita. Kienastova hlavička totiž směřovala těsně vedle.

Chorvaté nakonec "utrpěli" výhru 1:0, na konci střetnutí byli hodně vyčerpaní a viditelně zaskočení. Takto aktivní, technickou a fyzicky náročnou hru od 92. fotbalového státu světa nečekali.

Oba pořádající národy tak potkal stejný osud navzdory papírovým předpokladům zazářily, díky smůle na kopačkách ale jejich snažení dopadlo stejně - prohrou 0:1.