reklama

Rybolovlev. Boháč obviněný z vraždy buduje fotbalovou bestii

Dmitrij Rybolovlev, ruský oligarcha a majitel klubu AS Monako. Dmitrij Rybolovlev, ruský oligarcha a majitel klubu AS Monako. autor: Reuters
Jedenáct měsíců seděl v ruském vězení, než zaplatil miliardovou kauci. Dmitrij Rybolovlev teď výrazně promlouvá do dění v evropském fotbalu.

Praha - Jen tak mimochodem si v monackém knížectví pomalu, ale jistě buduje děsivou fotbalovou bestii.

Koupil za 70 milionů eur z Porta Joao Moutinha a Jamese Rodrigueze, za 60 milionů kolumbijského kanonýra Radamela Falcaa, získal také bývalé obránce Realu a Barcelony Ricarda Carvalha a Erica Abidala (přehled největších letních přestupů si prohlédněte zde).

A ještě zdaleka nemá dost. Za Brazilce Hulka nabízí 40 milionů a astronomických 100 milionů eur za Cristiana Ronalda. V jeho hledáčku jsou i další fotbalové hvězdy, třeba Victor Váldez, či Patrice Evra.

Dámy a pánové, seznamte se: oligarcha, miliardář, megaloman a fotbalový fanoušek Dmitrij Rybolovlev, většinový vlastník klubu AS Monako.

Teprve šestačtyřicetiletý muž, který se mezi sto nejbohatších lidí planety dostal díky obchodování s umělým hnojivem. Odhadované jmění: 180 miliard korun v přepočtu.

Láska k fotbalu, či strach z manželky?

"Jsem vášnivým fotbalovým nadšencem. Myslím si, že tenhle klub má obrovský potenciál. Doufám, že nyní jej může naplno zrealizovat, a to doma i v Evropě," uvedl oligarcha před necelými dvěma lety, kdy koupil za 100 milionů eur dvoutřetinový podíl.

Zlé jazyky tvrdily, že fotbal není pravým důvodem, proč se do podobného experimentu Rybolovlev pustil. Někteří spekulovali, že chtěl investicí do AS uchránit část svého bohatství před manželkou, s níž se v tu dobu rozváděl.

Nový Roman Abramovič, jak mu média logicky začala přezdívat, má za sebou pestrou minulost. Syn uznávaných lékařů z Permu šel nejprve ve stopách rodičů a získal doktorát z kardiologie. Potom ale zvítězil jeho podnikatelský duch, jemuž tak přálo období post-sovětské privatizace.

Oligarcha poslal rodinu do Švýcarska

Přes podnikání v oblasti zdravotnických přístrojů a cenné papíry se dostal až k draslíku a produkci umělých hnojiv. Brzy se stal předsedou rady obřího ruského podniku Uralkali a jeho bohatství začalo růst extrémně rychlým tempem.

A jak známo, velký majetek dělá velké nepřátele. Rybolovlev se v Rusku cítil ohrožen. Sám zůstal, ale svou rodinu raději odstěhoval do Švýcarska. V roce 1996 pak přišel šok. Rybolovlev zničehonic čelil obvinění, že si objednal vraždu šéfa permského Něftěchimiku Jevgenije Pantělejmonova.

Jedenáct měsíců strávil v cele, než složil kauci ve výši jedné miliardy rublů a dočkal se zproštění obvinění. I z této děsivé a tajemstvím zahalené kapitoly svého života dokázal vybruslit a hromadění peněz a majetku pokračovalo.

Vila Willa Smithe na Havaji

Před pěti lety koupil od Donalda Trumpa jeho floridské sídlo. Za 95 milionů dolarů. Své dvaadvacetileté dceři zase pořídil nejdražší byt v New Yorku. Jekatěrina dostala desetipokojový apartmán s třemi terasami a výhledem do Central Parku za 88 milionů dolarů.

Newyorská realitní kancelář ještě teď nemůže uvěřit, že mladá žena platila v hotovosti. Oligarcha koupil před dvěma lety i vilu na Havaji od hollywoodského herce Willa Smithe.

V čele obří společnosti Uralkali ale nechtěl zůstat dlouho. Kvůli bezpečí svému a své rodiny. Odešel a jmění uložil do investic jiného charakteru. Drahé nemovitosti, umělecká díla od Picassa či van Gogha, řecký ostrov Skorpios. To vše je teď Rybolovlevovo.

"Klub je symbolem celého knížectví"

Čtrnáctý nejbohatší Rus si zamiloval také Monako, v knížectví začal bydlet a investice do místního fotbalového týmu tak byla logickým vyústěním. "Monako znám a vidím, že klub není jen jedním z místních sportovních týmů, ale reprezentuje jeden z hlavních symbolů knížectví, jeho pýchy a tradice," vysvětlil Rybolovlev.

Změnu majitele ocenil i monacký princ Albert II. "Dohoda otevírá novou kapitolu v historii fotbalového týmu, který je nám všem tak drahý. Doufám, že klub obnoví svou bývalou slávu, která jej činí jedním z klenotů monackého sportovního života," uvedl princ.

Rybolovlevova finanční injekce nejprve zabránila sestupu do třetí nejvyšší francouzské soutěže a v další sezoně už finalista Ligy mistrů z roku 2004 slaví postup zpět do Ligue 1. A cíle si po nákupu světových megahvězd klade samozřejmě ty nejvyšší.

Francouzům se nelíbí výhoda Monaka

Ještě než začne AS bojovat na trávníku, musí vyhrát jednu velkou bitvu mimo něj. Klub má podle francouzské fotbalové asociace oproti konkurenci jednu obrovskou výhodu. Monako je totiž daňovým rájem. Buď se tedy přestěhuje do Francie a bude platit místní daně, nebo má zaplatit 200 milionů eur za to, že smí hrát francouzské soutěže.

Rybolovlevovi se to samozřejmě nezamlouvá a bude se bránit soudně. "AS Monaco je spojeno s Francouzskou fotbalovou federací od roku 1919 a během let investovalo do francouzského fotbalu obrovskou částku. Klub dodal řadu hráčů národnímu týmu a byl ve finále Ligy mistrů," rozčiluje se ruský miliardář.

reklama