reklama

Opory jsou zraněné, proti Skotsku bude kapitánem fotbalistů Sivok

Fotbalisté trénovali na důležitou přípravu před Eurem: uklizeč Vrba a bojovníci o místa Prohlédněte si fotografie z dnešního posledního tréninku české fotbalové reprezentace před přípravným zápasem se Skotskem. Foto: Milan Kammermayer
Při absencích zraněných opor Tomáše Rosického, Petra Čecha a Jaroslava Plašila povede český národní tým jako kapitán stoper Tomáš Sivok. "Být kapitánem je pro mě obrovská pocta. Byl jsem kapitánem v mládežnických reprezentacích, má to pro mě obrovský význam," řekl.

Praha - Stoper Tomáš Sivok ve fotbalové reprezentaci poprvé navlékl kapitánskou pásku před šesti lety v závěru přípravného utkání ve Skotsku a se stejným soupeřem ji shodou okolností bude mít i ve čtvrtek. Při absencích zraněných opor Tomáše Rosického, Petra Čecha a Jaroslava Plašila povede obránce tureckého Bursasporu český národní tým jako kapitán potřetí v kariéře.

"V A-týmu jsem měl pásku poprvé právě proti Skotsku na posledních 20 minut. Čechíno byl tehdy zraněný a Rosa byl vystřídaný," zavzpomínal Sivok na dnešní tiskové konferenci na přípravný duel, který Češi ve Skotsku v roce 2010 prohráli 0:1.

Od té doby měl kapitánskou pásku už jen v listopadovém utkání proti Srbsku, v němž vstřelil při výhře 4:1 jednu branku. "Být kapitánem je pro mě obrovská pocta. Byl jsem kapitánem v mládežnických reprezentacích, má to pro mě obrovský význam. Je to takové pojítko mezi trenérem a hráči. Teď tu nejsou kluci jako Rosa, Čechíno, Pláša, takže jsem tu důvěru dostal já a jsem za to rád," uvedl Sivok.

Soupeř bude hodně presovat

Pro jeho celek budou nadcházející zápasy ve čtvrtek se Skotskem a v úterý ve Švédsku poslední prověrkou před závěrečnou přípravou na letní mistrovství Evropy. "Hrajeme každý zápas na vítězství, chceme na něj hrát i se Španělskem a Chorvatskem na Euru. Trenér si bude zkoušet nějaké věci, které jsme trénovali, ale to neznamená, že bychom chtěli něco podcenit nebo hrát na remízu. Zápas budeme chtít vyhrát," řekl Sivok.

Překvapilo ho, že Skotsko skončilo v uplynulé evropské kvalifikaci až na čtvrtém místě. "Viděli jsme včera zápasy proti Polsku a Německu a Skotsko je velmi silný tým. Jeho herní styl se změnil. Skotsko dříve hrávalo typickým ostrovním stylem, dlouhé nákopy, bojovnost. Ale teď se snaží hodně presovat," řekl dvaatřicetiletý Sivok.

Dočkají se fanoušci první nuly?

Těší se na souboj s brankářem Allanem McGregorem, bývalým spoluhráčem z Besiktase Istanbul. "Už jsem mu poslal zprávu. Samozřejmě každý hráč by proti němu chtěl dát gól. Je to skvělý brankář a jeden z mých nejlepších spoluhráčů za celou kariéru," uvedl Sivok.

Byl by rád, aby český celek ve čtvrtek poprvé pod trenérem Pavlem Vrbou udržel čisté konto. "Pro trenéra je to těžké, když furt musí míchat sestavou. Jako obránce bych chtěl hrát zápasy s nulou. Ale trenér má hodně ofenzivní myšlení, takže musíme hrát hodně dopředu. Když vyhrajeme 3:1 nebo 3:2, je to pořád vítězství. Pro diváky je to zajímavější, pro nás vzadu je to větší stres, protože je to nám to pořád předhazováno. Ale doufáme, že třeba ty nuly přijdou v pravý okamžik na Euru," přál si Sivok.

reklama