reklama

Skandál, tvrdí Drogba. Byl jsem v Africe podveden

Didier Drogba Didier Drogba autor: Reuters
CAF prý nezvolila Drogbu, protože se nechtěl dostavit

Akkra - Africkým kontinentem otřásá další fotbalový skandál. Postaral se o něj útočník Pobřeží slonoviny Didier Drogba, který nařkl fotbalovou federaci (CAF) z podvodu při předávání cen pro nejlepšího hráče roku.

Devětadvacetiletý kanonýr obvinil kontinentální federaci z toho, že ho nevyhlásila jako vítěze jen proto, že se odmítl zúčastnit slavnostního ceremoniálu.

"Bylo mi oznámeno, že pokud se nedostavím na předávání cen, stane se vítězem druhý hráč v pořadí," potvrdila hvězda Chelsea na internetových stránkách BBC.

Vítězem ankety se poté stal útočník Mali Frederic Kanouté, jenž hájí klubové barvy FC Sevilla. Africký fotbal, zdá se, utrpěl další ránu.

Již dříve byly zpochybňovány některé výsledky na Africkém poháru národů, přičemž si někteří trenéři stěžovali také na pokusy o podplácení. Vrcholem všeho měl být verbální útok na ghanského útočníka Gyana, jemuž neznámý pachatel vyhrožoval smrtí.

Přečtěte si: Africký pohár? Špatný fotbal, korupce i hrozba smrti

Drogbovi proto došla trpělivost a odmítá se v následujících letech této individuální soutěže opětovně zúčastnit.

"Tento postoj pošpinil Afriku a proto se distancuji od dalších voleb," tvrdí útočník londýnské Chelsea. "Jestliže jsem do Lome (hlavní město Toga, pozn. red.) nejel, tak to bylo zaprvé proto, že se měl náš národní tým utkat za další dva dny ve čtvrtfinále Afrického poháru s Guineou, a také proto, že umřel syn našeho hlavního trenéra Ulricha Stiliekeho," vysvětloval Drogba.

V následném čtvrtfinále Pobřeží slonoviny deklasovalo Guineu 5:0. Sám Drogba se v utkání zaskvěl jednou brankou, přičemž se při oslavě gólu ani neradoval a tvářil se spíše vážně.

Více také:
Ghana a Pobřeží slonoviny slaví. Jsou v semifinále
Drama v prodloužení zvládl Kamerun, uspěl i Egypt

"Africká fotbalová federace si udělala velmi špatnou pověst," tvrdí mluvčí týmu Pobřeží slonoviny Jean Claude Djacus.

"Všichni pracujeme na tom ukázat Afriku v tom nejlepším světle a napravit jméno soutěže, která byla ještě před deseti lety silně kritizována. Teď přišel čas, kdy jsme všichni pohromadě," dodal Didier Drogba.

Pokračujícími událostmi se však Afrika světu dobře neprezentovala, a tak může fotbalová veřejnost jen s rozpaky čekat, jestli se její reputace napraví na blížícím se mistrovství světa v roce 2010. To se bude konat v Jihoafrické republice.

reklama