Václav Rojík
6. 11. 2008 22:40
Slavia Praha - Aston Villa 0:1
Zklamaní hráči Slavie Praha po utkání s Aston Villou.
Zklamaní hráči Slavie Praha po utkání s Aston Villou. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Suverén české fotbalové ligy má za sebou velký test s evropskou elitou. Výsledek? Fotbalisté Slavie v úvodním vystoupení skupiny Poháru UEFA podlehli Aston Ville 0:1, dvacet minut nestíhali, ale jinak předvedli kvalitní výkon a v ostré konfrontaci nakonec obstáli.

Nutno dodat, že pátý celek Premier League nastoupil ve čtvrtek v Edenu bez řady hráčů stabilní základní jedenáctky. Chyběli třeba Milner, Reo-Coker, Barry, Laursen, či brankář Friedel.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Svěřenci trenéra Karla Jarolíma měli celou druhou půli místy až drtivou převahu, měli i velké šance, ale žádnou z nich neproměnili, a nedokázali tak srovnat zasloužené manko 0:1.

Čtěte více:
Aston Villa má respekt. Šmicer, to je terorista obran
Šmicer na Aston Villu umí. Berger mu vyzradil slabiny

Vedení hostů se zrodilo v šestadvacáté minutě, která definitivně uťala úvodní tlak domácího celku.

Na jeho začátku Krajčík rezervního gólmana Guzana ještě jen testoval, Volešákova střela už byla nebezpečnější a po gólovém zakončení volala situace po razantní střele Černého, kterou se marně snažil dorazit z úhlu Necid.

Pak se ale začala karta obracet a nebýt vynikajícího gólmana Martina Vaniaka, mohli červenobílí vyfasovat během pár minut pěkný debakl.

Birminghamský celek dostal do vedení trochu se štěstím John Carew, jenž tečoval střelu Sidwella do protipohybu brankáře Vaniaka.

Šance slávistů držel skvělý Vaniak

Slávisté viditelně znervózněli, kazili přihrávky a nepodržel je ani tentokrát nevýrazný Vladimír Šmicer.

Čtěte více: Baroš při výhře vyšel naprázdno, Šimák se nedočkal

Právě v těchto chvílích roztočila Aston Villa kolotoč a domácí tým doslova rozebírala. A Vaniak se měl co otáčet. Záhy po úvodní brance zvonila tyč domácí branky po parádně zakrouceném přímém kopu od Ashleyho Younga.

Zákrok dne vytasil Vaniak proti pohotové střele Carewa, k němuž se dostal míč v šestnáctce po skvělém vyšachování slávistické obrany.

Přihrávka John Carewa (Aston Villa FC) před bránu.
Přihrávka John Carewa (Aston Villa FC) před bránu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Kritickou dvacetiminutovku ukončila šance Jarolíma, jenž při slibném nájezdu jen nastřelil Guzana.

Po přestávce začali slávisté, už bez vystřídavšího Šmicera, znovu aktivně. Zpřesnili hru a soupeře dostávali pod územní tlak. Byť hráči Aston Villy neustále dokazovali svoji vysokou technickou i fyzickou úroveň.

Sázka na ofenzivu málem vyšla

Po hodině hry přišly pro slávisty další šance. Střídající Belaid výborně načasoval přihrávku do šestnáctky na rozběhnutého Černého, jenž však nastřelil ve veliké šanci jen brankáře.

Záhy vyskočil na malém vápně nejvýše Necid a hlavička mířící k tyči šla těsně vedle branky.

Trenér Jarolím ve druhé půli vsadil vše na ofenzivu, do hry se dostal vedle Šventa ještě Šenkeřík. Slávisté stahovali smyčku kolem šestnáctky, tlačili z křídelních prostor.

Ale do slibné šance se dostal po akci Černého se Šenkeříkem už jen Necid, jenže nastřelil boční tyč. S blížícím se koncem domácí hostům pořádně zatápěli. Vyprodaný Eden, na němž panovala skvělá atmosféra, je hnal vpřed, ale vyrovnání se nedočkal.

Slavia tak poprvé na svém stadionu prohrála, ale hráče vyprovázel za předvedený výkon zasloužený potlesk.

Ve druhém zápase skupiny F porazil Ajax Amsterodem na domácím hřišti slovenskou Žilinu 1:0. Hubené vítězství zajistil Nizozemcům chvíli před koncem prvního poločasu Luis Suárez - více čtěte ZDE.

Výsledky - skupina F:
Slavia Praha - Aston Villa 0:1 (0:1)
Branka:
26. Carew. Rozhodčí: Kapitanis - Petrou, Sotiriou (Kypr). ŽK: 31. Gardner,  85. Guzan,  86. Sidwell. Diváci: 20 322.
Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček (65. Šenkeřík) - Volešák (46. Belaid), M. Jarolím, Tavares, Černý -Šmicer (41. Švento), Necid.
Aston Villa: Guzan - Salifou, Cuellar, Knight, Davies - Shorey, Sidwell, Gardner, A. Young - Agbonlahor (89. Barry), Carew (90+3 Delfouneso).

Ajax Amsterodam - Žilina 1:0 (1:0)