Slováci dostali od Němců čtyři branky

ČTK, SportPlus
11. 10. 2006 23:35
Praha - Fotbalisté Slovenska, hrající stejně jako český tým ve skupině D, dostali v kvalifikaci ME doma od Německa čtyři góly. Uvnitř: Galerie

Slováci prohráli v Bratislavě s německým výběrem 1:4.

Hosté za vítězstvím směřovali od úvodních minut a do poločasu si vypracovali tříbrankový náskok, když se trefovali v desetiminutových intervalech. Nejprve svou 21. branku v 37 utkáních zaznamenal Podolski, po něm zvýšil hlavou Ballack a poločasové skóre uzavřel Schweinsteiger tvrdou střelou z dálky.

Po změně stran vykřesal naději pro domácí obránce Varga, když si naskočil na přímý kop Kozáka. Německá obrana však další obdržený gól nepřipustila a naopak Podolski svou druhou brankou v utkání upravil na konečných 4:1.

Angličané museli po překvapivé domácí remíze s Makedonií přijmout další ztrátu bodů v podobě porážky 0:2 v Chorvatsku. Týmu chyběl v utkání Steven Gerrard, a tak domácí po většinu zápasu ovládli střed hřiště.

Angličané, kteří nastoupili v základní sestavě s pěti obránci, se chorvatským šancím v první půli ještě ubránili, ale po hodině hry už
nedokázali uhlídat útočníka Eduarda Da Silvu. Naturalizovaný Brazilec si naskočil na přesný centr Kovače a hlavičkou přeloboval anglického gólmana Robinsona.

Navíc ve 69. minutě netrefil Robinson Nevillovu malou domů a míč doskákal do jeho sítě. Chorvaté se díky výhře vyhoupli do čela kvalifikační skupiny E.

Zatím stoprocentní bilance Skotů ve skupině B skončila na půdě Ukrajiny, kde tým z britských ostrovů prohrál 0:2. Do ukrajinské sestavy se po viróze vrátil kanonýr Ševčenko a byl to právě hráč londýnské Chelsea, který zařídil domácím důležité tři body.

V 60. minutě se nejprve po jeho trestném kopu trefil Kučer, Ševčenko pak výhru Ukrajiny sám pečetil v devadesáté minutě z pokutového kopu.

Nečekaného úspěchu se dočkal český trenér Dušan Fitzel, jehož Malta si na domácím stadionu překvapivě vyšlápla na Maďarsko. Tým se rychle ujal vedení premiérovým gólem Schembriho, ale Maďaři stihli za pár minut odpovědět Torghellem.

Zřejmě klíčový moment přišel v 38. minutě, kdy musel pod sprchy hostující obránce Vanczák. Přesilovku Malty pak na začátku
druhé půle využil autor prvního gólu Schembri.

Ukrajinec Andrej Ševčenko (ve žlutém) uníká Gary Caldwellovi ze Skotska.
Ukrajinec Andrej Ševčenko (ve žlutém) uníká Gary Caldwellovi ze Skotska. | Foto: Reuters

Ruští fotbalisté se domácí výhru pořádně nadřeli . Favorit sice po většinu utkání Estonce přehrával, ale dlouho ze svého tlaku nemohl vytěžit gól. Stadion v Petrohradu rozjásal až v 78. minutě útočník Pogrebnjak, který v poločase vystřídal kanonýra Keržakova. Vítězství ruských barev pojistil v první minutě nastavení Syčev.

Svěřenci nizozemského kouče Guuse Hiddinka si tak po dvou domácích remízách s Chorvatskem a Izraelem připsali první kvalifikační vítězství.

Andoře domácí prohráli s Makedonií 0:3. Hosté se v úvodních 16 minutách ujali vedení 2:0 a šance Andorry na úspěch ještě poklesly poté, co byl po necelé půlhodině hry vyloučen Sivera.

Finsko si z kvalifikačního utkání skupiny A v Kazachstánu odvezlo výhru 2:0. O branky se postaraly největší hvězdy finského fotbalu. Litmanen nejprve dorazil střelu Forssella a o pojišťovací trefu se postaral typicky hlavou kapitán Hyypiä. Finsko je tak stále neporažené.

Bělorusko dokázalo zásluhou útočníka Kornilenka otočit nepříznivý vývoj souboje se Slovinskem a zvítězilo 4:2. Domácí dostal do vedení Kovba, ale již za 33 sekund za Slovinsko srovnal Cesar a Lavrič hlavou zařídil poločasové vedení Slovinců. Po změně stran však Kornilenko dvěma zásahy z nitra šestnáctky zajistil tři body do tabulky G pro Bělorusko.

Fotbalisté Turecka se radují z gólu v zápase s Moldavskem.
Fotbalisté Turecka se radují z gólu v zápase s Moldavskem. | Foto: Reuters

Hned čtyřmi brankami se zaskvěl turecký kanonýr Sükür při vítězství Turků nad Moldavskem, když čistý hattrick zaznamenal během osmi minut.

Na neutrální půdě v německém Frankfurtu, kde se hrálo bez divácké kulisy, byl Sükür jediným úspěšným střelcem prvního poločasu, když nejprve překonal brankáře Moldavanů zblízka, o dvě minuty se nemýlil z pokutového kopu a ještě do poločasu zapojil svou obávanou hlavu.

Po změně stran zvýšil Tuncay a na 5:0 upravil opět Sükür. Turci jsou tak ve skupině C první, když ještě neztratili ani bod a navíc ani neinkasovali.

Italové potvrdili, že nejsou v nejlepší formě, ale přesto dokázali vydolovat tři body ze souboje s Gruzií. Hosty z Apeninského poloostrova dostal do vedení De Rossi ranou z dálky, ale již za šest minut bylo vyrovnáno po dorážce obránce Šašiašviliho. Zlomový okamžik přišel po hodině hry, když se Italové dostali do vedení díky přesné hlavičce Camoranesiho. Tři body pak ještě potvrdil Perrotta.

Řekové nezaváhali ani ve svém třetím kvalifikačním utkání a po vysoké výhře 4:0 na půdě Bosny a Hercegoviny mají zatím plný počet bodů.

Cestu za hladkou výhrou obhájců evropského zlata ze šampionátu v Portugalsku zahájil už v osmé minutě Charisteas, když proměnil po ruce domácího Šiliče penaltu a vstřelil svůj patnáctý reprezentační gól. Další tři trefy přidal do sítě zdecimované bosenské obrany hostující tým v poslední desetiminutovce utkání.

Anglický fotbalista Frank Lampard (vlevo) se snaží skluzem zastavit Milana Rapajiče z Chorvatska v kvalifikaci na ME 2008. | Foto: Reuters

Švédové si po víkendovém vítězství nad Španělskem připsali další tři body. Na Islandu sice již po šesti minutách prohrávali, když se krásně trefil domácí Vidarsson, ale hned za dvě minuty srovnal Källström a obrat favorita dokonal po hodině hry Wilhelmsson.

Nezaváhalo ani Srbsko, které dvěma brankami v úvodu druhého poločasu porazilo Arménii, a Dánsko, jež si s chutí zastřílelo v lichtenštejnském Vadúzu. Dvěma góly se v hostujícím dresu blýskl útočník německého Stuttgartu Tomasson.

Na výhru se naopak v Lucembursku pořádně nadřelo Bulharsko. Jedinou branku v kvalifikaci zatím neporažených Bulharů vstřelil v prvním poločase po rohovém kopu Tunčev.

Poláci potvrdili, že si na Portugalce věří a uštědřili jim porážku 2:1. Hrdinou byl opět Smolarek, který zaznamenal obě branky svého týmu. Za poslední tři utkání se prosadil již pětkrát. Portugalcům se povedlo snížit až v nastaveném čase díky Nuno Gomesovi.

Jen jednobrankovým rozdílem dokázali porazit Albánii fotbalisté Nizozemska. Tým kritizovaného trenéra Van Bastena se ujal vedení díky Van Persieho ráně z hranice šestnáctky. Pro spoluhráče Tomáše Rosického z Arsenalu to byla pátá branka v pěti posledních reprezentačních utkáních.

Albánci pak sami poslali své soupeře do dvoubrankového vedení, když si míč do sítě srazil brankář Beqai. Po změně stran snížil Curri, ale vyrovnání již Nizozemci nepřipustili.

Fotbalisté Francie si spravili chuť po sobotní porážce ve Skotsku vysokým vítězstvím 6:0 nad Faerskými ostrovy. Skóre otevřel už v druhé minutě utkání po přihrávce Vieiry Saha, do poločasu se trefil ještě ostrostřelec Arsenalu Henry.

Po jeho přesném zásahu se brankostroj francouzského týmu na dlouho zastavil a rozjel se opět až v závěrečné čtvrthodině duelu. Dvakrát přesně mířil Trezeguet, další gól přidal Anelka. Francie se díky středeční výhře vyhoupla do čela skupiny B.

Ve skupině D, kde startuje i český národní tým, si po debaklu od Slováků napravil reputaci Wales. Ostrované ve středu porazili sobotního přemožitele irské reprezentace Kypr 3:1.

Walesané se dostali ještě před přestávkou díky chybám hostujícího gólmana Morfise poměrně lacino do dvoubrankového vedení, které v 72. minutě zvýšil kapitán domácích Bellamy. V 83. minutě už jen zkorigoval skóre kyperský útočník Okkas.

Skupina A:
Almaty: Kazachstán - Finsko 0:2 (0:1)
29. Litmanen, 65. Hyypiä. Rozhodčí: Briakos (Řec.). Diváci: 10.000.

Bělehrad: Srbsko - Arménie 3:0 (0:0)
Branky: 54. Stankovič z pen., 62. Lazovič, 90.+2 Žigič. Rozhodčí: Kasnaferis (Řec.). ČK: 76. Nazarjan (Arm.). Diváci: 40.000.

Chorzów: Polsko - Portugalsko 2:1 (2:0)
Branky: 9. a 18. Smolarek - 90.+2 Nuno Gomes. Rozhodčí: Stark (Něm.).

Brusel: Belgie - Ázerbájdžán 3:0 (1:0)
Branky: 23. Simmons z pen., 46. Vanderbergh, 81. Dembele. Rozhodčí: Lajuks (Lot.).

Kyjev: Ukrajina - Skotsko 2:0 (0:0)
60. Kučer, 90. Ševčenko z pen. Rozhodčí: Hansson (Švéd.). ČK: 86. Pressley (Skot.). Diváci: 40.000.

Tbilisi: Gruzie - Itálie 1:3 (1:1)
Branky: 24. Šašiašvili - 18. De Rossi, 61. Camoranesi, 71. Perrotta. Rozhodčí: Riley (Angl.) Diváci: 60.000.

Sochaux: Francie - Faerské ostrovy 5:0 (2:0)
Branky: 78. a 84. Trezeguet, 2. Saha, 22. Henry, 77. Anelka. Rozhodčí: Corpodean (Rum.). Diváci: 18.000.

Ta' Qali: Malta - Maďarsko 2:1 (1:1)

Branky: 14. a 53. Schembri - 19. Torghelle. Rozhodčí: Ver Eecke (Belg.). ČK: 38. Vanczák (Maď.). Diváci:

Frankfurt n.M.: Turecko - Moldavsko 5:0 (3:0)
Branky: 35., 37. z pen., 43. a 73. Sükür, 68. Tuncay. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.). Diváci: 0.

Zenica: Bosna a Hercegovina - Řecko 0:4 (0:1)
Branky: 8. Charisteas z pen., 82. Patsatzoglu, 85. Samaras, 90.+4 Katsuranis. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). ČK: 50. Papač (Bos.). Diváci: 15.000.

Skupina D:
Bratislava: Slovensko - Německo 1:4 (0:3)
Branky: 58. Varga - 13. a 72. Podolski, 25. Ballack, 36. Schweinsteiger. Rozhodčí: Hauge (Nor.) Diváci: 23.000.
Slovensko: Čontofalský - M. Petráš, Varga, Škrteľ, Ďurica - P. Petráš (73. Hološko), Kozák (65. Hodúr), Karhan, Švento - Mintál - Vittek.
Německo: Lehmann - A. Friedrich, M. Friedrich, Fritz, Lahm - Schneider (75. Odonkor), Ballack, Frings, Schweinsteiger (77. Trochowski) - Klose, Podolski (85. Hanke).

Cardiff: Wales - Kypr 3:1 (2:0)
Branky: 33. Koumas, 39. Earnshaw, 72. Bellamy - 83. Okkas. Rozhodčí: Granat (Pol.). Diváci: 20.456.
Wales: Price - Duffy (78. Edwards), Gabbidon, Nyatanga, Bale - Morgan, Robinson, Koumas (76. Ledley), Davies - Bellamy (90. Parry), Earnshaw.
Kypr: Morfis - Theodotou, Lambru, Luka, Satsias (84. Giasemi) - Michail (46. Charalambides), Garpozis (46. Charalambus), Makrides, Aloneftis - Konstantinu, Okkas.

Skupina E:
Andorra La Vella: Andorra - Makedonie 0:3 (0:3)

Branky: 13. Panděv, 16. Novevski, 31. Naumovski. Rozhodčí: Silagava (Gruz.). ČK: 26. Sivera (And.). Diváci: 1000.

Petrohrad: Rusko - Estonsko 2:0 (0:0)
78. Pogrebnjak, 90.+1 Syčev. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). ČK: 90. Piiroja (Est.). Diváci: 20.000.

Záhřeb: Chorvatsko - Anglie 2:0 (0:0)
61. Eduardo, 69. vlastní G. Neville. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 37.500.

Reykjavík: Island - Švédsko 1:2 (1:1)
Branky: 6. Vidarsson - 8. Källström, 59. Wilhelmsson. Rozhodčí: Gilewski (Pol.). Diváci: 10.000.

Vadúz: Lichtenštejnsko - Dánsko 0:4 (0:2)
Branky: 51. a 64. Tomasson, 29. D. Jensen, 32. Gravgaard. Rozhodčí: Richards (Wales). Diváci: 3000.

Belfast: Severní Irsko - Lotyšsko 1:0 (1:0)
Branka: 35. Healy. Rozhodčí: Fleischer (Něm.). Diváci: 14.500.

Bělorusko - Slovinsko 4:2 (1:2)
Branky: 16. Kovba, 52. a 60. Kornilenko, 85. Korytko - 17. Cesar, 43. Lavrič. Rozhodčí: Kassai (Maď.). Diváci: 20.000.

Lucemburk: Lucembursko - Bulharsko 0:1 (0:1)
Branka: 26. Tunčev. Rozhodčí: Panič (Bosna). Diváci: 6000.

Amsterodam: Nizozemsko - Albánie 2:1 (2:0)
Branky: 14. Van Persie, 41. vlastní Baqai - 67. Curri. Rozhodčí: Yefet (Izr.) Diváci: 37.000.

1. Nizozemsko 4 3 1 0 7:2 10
2. Bulharsko 4 2 2 0 7:3 8
3. Rumunsko 3 2 1 0 7:3 7
4. Bělorusko 4 1 1 2 7:10 4
5. Slovinsko 3 1 0 2 4:7 3
6. Albánie 3 0 1 2 3:6 1
7. Lucembursko 3 0 0 3 0:4 0