spo
18. 9. 2007 22:40
Začala Liga mistrů, hned překvapením na Stamford Bridge
Útočník Chelsea Andrej Ševčenko v souboji s obráncem Rosenborgu Miikou Koppinenem. | Foto: Reuters

Londýn - Kdeže všechny teorie jsou: jeden z největších favoritů letošní Ligy mistrů, londýnská Chelsea s Petrem Čechem v brance, pouze remizovala v úvodním zápase své skupiny s norským mistrem Rosenborgem Trondheim 1:1.

Severský celek, který dosud vyhrál devatenáct zápasů v Champions League, šokoval Stamford Bridge ve 24. minutě. Chelsea dostala od norského týmu několik varování, ale nakonec trestu neušla.

Obránce Trondheimu Koppinen vstřelil vedoucí gól poté, co ho Slovák Sapara našel z přímého kopu na  bližší tyči. Tam se finský reprezentant dostal před Johna Terryho a tečí překonal brankáře Čecha.

Alespoň bod vybojoval pro Chelsea Andrej Ševčenko gólem po změně stran. Malouda vysunul vzduchem ukrajinského forvarda, jenž hlavou překonal vybíhajícího brankáře Hirschfelda.

Do čela skupiny B se tak dostala španělská Valencia, která vyhrála na hřišti Schalke těsně 1:0.

Ve skupině A ztratil i další z anglických favoritů celé Ligy mistrů, FC Liverpool. Finalista posledního ročníku Ligy mistrů prohrával v Portu po osmi minutách hry, kdy se trefil domácí González. Za necelých deset minut sice srovnal Dirk Kuijt. Víc než remízu 1:1 však svěřenci Rafaela Beníteze ze zápasu nevytěžili.

Úspěšně vstoupil do Champions League Real Madrid, který porazil Werder Brémy 2:1. Na vedoucí gól španělského mistra z kopačky Raúla sice bleskově odpověděl Sanogo, ale na branku Nistelrooije ze druhé půle už německý tým reagovat nedokázal.

Vítězstvím vstoupil do soutěže i obhájce titulu AC Milán. Ten porazil na San Siru Benfiku 2:1. V čele skupiny je však Šachtar Doněck. Ukrajinský celek s obráncem Tomášem Hübschmanem v základní sestavě porazil v Doněcku Celtic Glagow 2:0. Jiří Jarošík se v dresu Celtiku neobjevil ani nalavičce náhradníků.

Výsledky - 1. kolo:
Skupina A:
Olympique Marseille - Besiktas Istanbul 2:0 (0:0)
Branka: 76. Rodriguez, 90.+1 Cissé. Rozhodčí: Trefoloni (It.). Diváci: 47.000.

FC Porto - FC Liverpool 1:1 (1:1)
Branky: 8. Lucho González z pen. - 17. Kuijt. Rozhodčí: Micheľ (SR). ČK: 58. Pennant (Liverpool). Diváci: 41.000.

Skupina B:
Schalke 04 - FC Valencia 0:1 (0:0)
Branka: 63. Villa. Rozhodčí: Wegereef (Niz.). Diváci: 53.591.

FC Chelsea - Rosenborg Trondheim 1:1 (0:1)
Branky: 53. Ševčenko - 24. Koppinen. Rozhodčí: Duhamel (Fr.). Diváci: 24.973.

Skupina C:
Real Madrid - Werder Brémy 2:1 (1:1)
Branky: 16. Raúl, 74. Nistelrooij - 17. Sanogo. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 65.000.

Olympiakos Pireus - Lazio Řím 1:1 (0:0)
Branky: 55. Galletti - 77. Zauri. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).