reklama

Sošný Ronaldo ve zlém snu. Jedna katastrofa střídala druhou

FOTO Německá jízda uchvátila i kancléřku Merkelovou Prohlédněte si fotografie ze zápasu fotbalistů Německa a Portugalska na světovém šampionátu v Brazílii. Foto: Reuters
Ambiciózní Portugalci vstoupili do fotbalového MS v Brazílii debaklem od Němců 0:4.

Glosář - Cristiano Ronaldo svěsil hlavu. Utkání s Němci, portugalský vstup do bojů MS 2014, mu přineslo černý, chmurný sen, ze kterého se ale nešlo probudit.

Taková sbírka katastrof se jen tak nenastřádá. Už ve 12. minutě německá penalta, řekněme z těch přísnějších, dvacet minut nato nedůsledně pokrytý náběh hlavičkáře Hummelse při rohovém kopu...

A před půlí ještě vyloučení Pepeho, blázna, co Müllerovi nejdřív strčil ruku do obličeje a pak se s ním dohadoval tak natěsno, že do něj viditelně drcnul  hlavou.

Do poločasu gól na 3:0, pak ještě jeden. K tomu všemu neodpískaná jasná penalta na Portugalce Edera a kvůli zraněním Almeidy a Coentraa vynucená střídání klíčových hráčů Ronaldova týmu. Proti USA příště dost možná nebudou k dispozici, to distancovaný Pepe bude scházet určitě...

Uznejte, že jde o bilanci, která zrovna nepotěší...

Ronaldo si v průběhu nevydařeného zápasu dost možná vzpomněl i na ghanského šamana, co si říká Nana Kwaku Bonsam, "Středeční ďábel". Ten tvrdil světu, že skrze černou magii způsobuje právě Cristianu Ronaldovi bolesti a zranění, to aby na šampionátu nemohl nastoupit.

To se mu sice nepovedlo, CR7 hrál, ale nebyl to úplně on. Zdravotní problémy ho limitovaly už v závěru klubové sezony, byť na úspěšné finále Ligy mistrů se ve službách Realu Madrid do pořádku dal.

Nakonec byl i po dalších patáliích s kolenem a patrně i svalovým zraněním, jež výrazně limitovaly jeho přípravu na šampionát, schopen proti Němcům nastoupit. Jenže například jeho typické dělové průlety po křídle se prostě nekonaly.

Němci: Už nic než zlato

Ronaldo hrál hodně ze středu a palebné pozice dostával k dispozici zejména při trestných kopech. Jenže první, druhý, třetí, čtvrtý.... i x-tý srážela zeď. Ronaldovi nesedl prakticky žádný, krom toho posledního, ani z něj ovšem Neuera nenachytal.

Cristiano Ronaldo čeká na svůj 50. zásah v portugalském dresu. Nebýt upřené penalty, už ho na své pažbě mohl mít, ale na body proti Němcům by to tentokrát každopádně nestačilo.

Výkonnost obou týmů se v danou chvíli jevila jako naprosto zásadně rozdílná, ačkoli pozice na žebříčku FIFA (2. Německo, 4. Portugalsko) nasvědčovala mnohem dramatičtější bitvě.

Němcům jednak všechno hrálo do karet, zejména portugalské chyby a nedisciplinovanost, jednak Löw vyladil sebevědomou mašinu, která sama chyby v podstatě nedělá. Přestože v přípravných zápasech to tak zdaleka nevypadalo...

Němce už léta kdekdo chválí, ale za to si, jak známo, nic, zejména pak žádný titul nekoupíte. A na stupni nejvyšším stáli Němci na nějakém tom velkém turnaji naposledy v roce 1996 na Euru v Anglii, když ve finále ve Wembley porazili Uhrinův výběr zlatým gólem Olivera Bierhoffa v prodloužení.

Joachim Löw, nejprve jako Klinsmannův asistent, a pak už jako hlavní trenér, byl u bronzu na domácím MS 2006, stříbru z Eura 2008, bronzu z MS 2010 a bylo mi ho až líto, jak krutou mediální sprchu dostal po návratu z Eura 2012 v Polsku a Ukrajině. Jeho tým tam totiž vypadl "už" v semifinále...

Pro úspěch v Brazílii dělají puntičkářští Němci naprosto, ale naprosto všechno. Když v Brazílii nenašli sportovní komplex, který by jim lokací a vybavením vyhovoval, tak si ho tam prostě a jednoduše postavili sami.

Že vybudování jejich základního tábora jménem Campo Bahia přišlo na 25 milionů liber? No a co? World Cup má pro Němce cenu nevyčíslitelnou. A navíc počítají s tím, že se jim resort po turnaji podaří za slušnou cenu prodat.

Löw ví, za čím si jde. A ani v nejmenším netrpí žádnými sladkobolnostmi, jako je například možnost, že by jeho útočník Miroslav Klose mohl na turnaji v Brazílii vstoupit do fotbalových dějin.

Od Brazilce Ronalda ho v historické střelecké tabulce závěrečných turnajů MS dělí totiž jedna jediná vstřelená branka.

Klose však proti Portugalcům nedostal příležitost přidat ke svým 14 zásahům i ten kýžený patnáctý, jenž by Ronalda dorovnal - a to ani za rozhodnutého stavu 3:0 či 4:0.

Svůj koncept kvůli němu Löw neměnil. Zato se zmiňovanou historickou tabulkou začal posouvat Thomas Müller, který k pěti trefám z Jižní Afriky přidal nyní proti Portugalcům hattrick.

Takže kdo ví, třeba to bude on, kdo jednou nejen svého skorojmenovce Gerda Müllera (14 gólů), ale i Ronalda (15) a všechny ostatní předežene.

Němci teď ale prioritně myslí na jiný cíl, triumf na MS v Brazílii. A udělají pro něj všechno. První krok zvládli na jedničku s hvězdičkou.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama