Sparta přežila penaltové drama. Díky, Helvegu!

zj
4. 10. 2007 23:06
Odense - Sparta Praha 0:0 (0:0, 0:0), penalty 3:4
Sparťan Michal Kadlec proměňuje rozhodující pokutový kop v odvetě prvního kola Poháru UEFA proti dánskému Odense. | Foto: AC Sparta Praha

Odense - Sparta vybojovala v neuvěřitelném dramatu v Dánsku účast v hlavní fázi Poháru UEFA. Gól v normální hře nedala ani na Letné, ani v Odense, ale čtvrteční odvetu ukončil úspěšným pokutovým kopem v šesté sérii Michal Kadlec. Sparta jde dál!

Penalty po 120 minutách dánského představení, to byla napínavá detektivka, v níž se role vítězů a poražených střídaly po vteřinách.

Nejprve Odense dvakrát nedalo. Sorensen střílel vedle a Poštulka chytil Borringovu střelu. Jenže na Horváthovu jistou trefu nenavázali Brezinský a Došek a tak do vedení 2:1 šli domácí. Kladrubský však na konci páté série v těžkém momentu srovnal na 3:3. Rozhodl zkušený Helveg, který nedal, a zmíněný Kadlec v šesté sérii.

"Viděl jsem, že se gólman hnul a zamířil na jistotu. Jsem moc šťastný, ten pocit je nádherný," říkal několik minut po závěrečném hvizdu spokojený obránce Kadlec.

Dánové začali lépe

Sparťané do zápasu nastoupili v rudých dresech s jediným útočníkem na hrotu a odpovídal tomu i úvod. Dánové v prvních deseti minutách měli převahu, jenže v nic jiného než ve zdánlivý nápor ji neproměnili.

Naopak první nebezpečnou střelu pustil na Onyszkovu branku jediný klasický útočník v barvách Pražanů. Slepička o jediný metr minul v 10. minutě prudkou ranou tyč. Pokusil se ho napodobit o pět minut později domácí Andreasen, jenže by k úspěchu potřeboval branku, na kterou v Paříži střílejí účastníci světového šampionátu ragbistů.

Řepka se držel

Kladrubský a po něm opět Slepička dotvořili podobu nebezpečných situací v úvodních 25 minutách - právě oni dva vyzkoušeli pozornost Onyszka. Byl - bohužel pro hosty - připraven.

Pro Spartu bylo v počátku povzbuzující, že Řepka - dlouhodobě absentující kvůli disciplinárnímu trestu - na sobě pauzu nedával znát. Útočné snahy Odense krotil sobě vlastním způsobem - rázně a tentokrát i účelně, bez chyb.

Po půlhodině přestalo nad stadionem v dánském městě konečně pršet. Mokrý terén hodně ovlivňoval kvalitu hry.

V 36. minutě měl obrovskou šanci Abraham, ale placírkou dal vedle. Stalo se jen krátce poté, co si domácí málem dali vlastní gól.

Těsně před koncem první půle sáhl domácí trenér k první výměně - místo zraněného útočníka Nielsena poslal na hřiště Becharu. Nielsen nakonec skončil v nemocnici se zraněním hlavy.

Vzdušný souboj v zápase Odense - Sparta
Vzdušný souboj v zápase Odense - Sparta | Foto: Reuters

Šance Odense

Už v nastaveném čase první půle se před Poštulkou blýskalo - a nebylo to počasí, nýbrž zmatek v obraně hostí, co dalo Odense šanci k první brance. Poštulka ale udržel balón před brankovou čarou.

Do kabin se šlo za stavu, který naznačoval prodloužení.

Druhou půli začala Sparta šancí záložníka Sylvestreho, který hlavičkoval na nad branku Odense. Na druhé straně si o pár minut později nerozuměl Řepka s Poštulkou, ale nic víc než údiv domácích tribun a roh Odense z toho nebylo.

Průběh zápasu ukazoval, že mezi týmy není v jejich současné formě velkého rozdílu. A že nejspíš rozhodne jediný gól.

Rozruch způsobil Tomáš Poštulka v 53. minutě, kdy hrál rukou mimo pokutové území, ale sudí Jegorov nic nepostřehl a i jeho asistent nechal svůj praporek zahálet.

Boj, žádný pěkný fotbal

Sparta měla do 60. minuty zápasu více šancí, žádnou tak výraznou, aby z ní rozhodla. Byl to však spíše boj ve středu hřiště než pohledný technický duel.

Sparťan Martin Abraham (vpravo) v souboji s Davidem Nielsenem z Odense.
Sparťan Martin Abraham (vpravo) v souboji s Davidem Nielsenem z Odense. | Foto: Reuters

Přibývalo nervozity i žlutých karet - vzájemnou strkanici Bechary a Pospěcha ocenil Jegorov žlutou odměnou těsně předtím, než Sparta z přímého kopu nevyužila další šanci. Kiselova Střela ohrozila jen nohy ve zdi stojících Dánů.

Trenér Bílek zkoušel vše možné - křičel od čáry, stáhl Sylvestreho a poslal do hry Koláře. Pár minut nato vyslal do boje i Libora Doška. Jenže sparťanům druhá půle šla hůř než ta první.

Bechara, původně náhradník, nakonec trumf v sestavě domácích, byl čím dál nebezpečnější. Po jeho akci se kopal roh, z něhož Paulsen střílel jen těsně vedle Poštulkovy branky.

Po prodloužení penalty

V závěrečných minutách, kdy už byla jasné, že každá chyba znamená fotbalovou smrt, se hrálo opatrněji. Jakmile se například Kolář rozmachoval k úniku k dánské brance, raději domácí obránce volil dobrovolně žlutou kartu. Nic jiného za svůj faul nemohl čekat - ale lepší řešení pro jeho tým, než inkasovat.

Zápas dospěl do prodloužení. Do něj trenér Bílek poslal svůj trumf - Pavla Horvátha a Sparta byla rázem opět aktivnější.

V prodloužení přibývalo žlutých karet rychleji než šancí: Řepka, Kladrubský je dostali za fauly, Borring za protesty.

Kisel a Pospěch v souboji s Jonasem Boringem v zápase Odense - Sparta
Kisel a Pospěch v souboji s Jonasem Boringem v zápase Odense - Sparta | Foto: Reuters

Jacobsen, který střídal v poločase zraněného Nielsena, také nedohrál - kvůli zraněné levé noze dopadl podobně jako jeho spoluhráč.

Z hostujícího týmu Horváth, z domácího Bechara - to byli hráči, kteří pro brankáře představovali největší nebezpečí.

Zejména ve 118. minutě, pár desítek vteřin před penaltovou loterií, Sparta přečíslila obranu domácích. Ale hned z protiútoku zahrozilo - Poštulka zachránil naděje hostí po střele Bechary. V samotném závěru prodloužení se tak narodily dvě největší šance na obou stranách.

Končilo se za skandovaného potlesku tribun a v napětí, jak dopadnou pokutové kopy.

Odense - Sparta Praha 0:0 (0:0, 0:0) na penalty 3:4

Penalty dali: Bechara, Bisgaard, Laursen - Horváth, Kisel, Kladrubský, rozhodující Kadlec

Penalty nedali: Sorensen, Borring, Helveg - Brezinský, Došek

Odense: Onyszko - Troest, Christensen, Laursen, Sörensen - Andreasen, Helveg, Bisgaard, Borring - Timm (45. Jacobsen, 100. Saeternes), Nielsen (39. Bechara)

Sparta: Poštulka - Pospěch, Řepka, Brezinský, Kadlec - Kisel, Kladrubský, Abraham (90. Horváth), Sylvestre (66. Kolář), Kulič - Slepička (73. Došek)

Rozhodčí: Jegorov (Rusko)