Sparta zdolala Brno, Pekhart už vede střeleckou tabulku

19. 3. 2011 19:30
Slovácko - Jablonec 1:1, Liberec - Ml.Boleslav 4:0
Pekhart se prosadil v dresu Sparty.
Pekhart se prosadil v dresu Sparty. | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Fotbalisté pražské Sparty porazili v 21. kole Gambrinus ligy brněnskou Zbrojovku 2:0 a na vedoucí Plzeň ztrácí znovu pět bodů. Důvěru trenérů splatil útočník Tomáš Pekhart, který hrál od začátku a dal obě branky.

Kanonýrovi hostujícímu z Jablonce jeho první góly v rudém dresu připravil parťák z útoku Kamerunec Kweuke. Pekhart dal už třináct branek a prostřílel se do čela tabulky střelců.

Na lavičce Sparty se po prominutém zbytku trestu vrátil generální sportovní manažer Jozef Chovanec, letenští naopak postrádali vykartovaného kapitána Řepku. Toho ve stoperské dvojici nahradil Zápotočný.

Plzenští zarůstají vousem. Oholí se, až budou druzí
Plzeň porazila Budějovice a vede před Spartou o 8 bodů

Sparta svého soupeře od začátku přehrávala a už v páté minutě se dočkala úvodního gólu. Kweuke pěkně vysunul Pekharta, který se před Krbečkem zachoval jako chladnokrevný zabiják a lehce přes něj dloubl míč do sítě.

Brno občas zahrozilo, ale po druhém gólu už nebylo co řešit. Padl v 35. minutě, kdy Kweuke ze strany nezištně přihrál před branku Pekhartovi. Střelec měl jednoduchou pozici, zakončoval z metru do prádné branky.

Ve druhém poločase měli šance hráči obou týmů, skóre se ale už nezměnilo. Krásným padesátimetrovým sólem zaujal Kamil Vacek, v koncovce ale už neměl dost sil.

Liberec si konečně zastřílel

Tristní jarní bilanci alespoň částečně napravili fotbalisté Slovanu Liberec. V domácím utkání proti Mladé Boleslavi konečně skórovali a díky výhře 4:0 si připsali první jarní body.

Liberečtí se prosadili kombinačním fotbalem a zejména v záložní řadě Boleslav přehrávali. V prvním poločase se trefili Dočkal a Breznaník, ve druhém Nezmar a Vácha. Čtvrtý gól dali domácí již bez vyloučeného Gecova.

Slovan začal nervózně a do první šance se po nepovedené malé domu hnal hostující Chramosta. Pak ale libereckým pomohla povedení akce. Nezmar přiťukl do vápna Dočkalovi a ten se trefil podél Millera. Druhou ránu Boleslavi zasadil po půlhodině hry Breznaník, který svou bombu z levé strany otřel o bližší tyč.

Jan Nezmar přispěl k výhře Slovanu jedním gólem.
Jan Nezmar přispěl k výhře Slovanu jedním gólem. | Foto: FC Slovan Liberec

Breznaník se předvedl i ve druhé půli, kdy utekl do otevřené obrany a naservíroval na malé vápno Nezmarovi. Zkušený kanonýr nemohl nedat. Ze hřiště se potom poroučel po druhé žluté kartě defenzivní štít Slovanu Gecov, Boleslav přesto působila naprosto neškodným dojmem.

Z dalšího brejku potom ustanovil konečný výsledek Lukáš Vácha, k němuž obrana Středočechů odrazila jeho vlastní nepovedenou přihrávku.

Naopak poprvé na jaře zaváhali fotbalisté Baumitu Jablonec. Utkání na Slovácku měli rozehrané dobře, když se v 56. minutě trefil Marek Jarolím. Jednogólové vedení se však ukázalo jako ošidné v poslední minutě, kdy Švancara dorážkou vyrovnal.

21. kolo první fotbalové ligy:

FC Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 4:0 (2:0)
Branky: 17. Dočkal, 29. Breznaník, 56. Nezmar, 88. Vácha. Rozhodčí: Mikel - Chytil, Gallo. ŽK: Gecov, Gebre Selassie - Procházka, Šírl, Řezníček. ČK: 72. Gecov. Diváci: 4250.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Dejmek, Kelič, Fleišman - Dočkal (85. Holeňák), Gecov, Vácha, Breznaník (90. Sivrič) - Štajner, Nezmar (69. Hadaščok). Trenér: Rada.

Ml. Boleslav: Miller - Kalina (63. Kysela), Rolko, Johana, Šírl - Mendy, Procházka, Kúdela, Dimutsos (53. Táborský) - Kulič, Chramosta (53. Řezníček). Trenér: Stanner.

1. FC Slovácko - FK Baumit Jablonec 1:1
(0:0)
Branky: 90.+2 Švancara - 56. Jarolím. Rozhodčí: Damková - Jiřík, Peřina. ŽK: Fujerik, Filipko, V. Valenta - Kovařík, Piták. Diváci: 4556.

Slovácko: Filipko - Kubáň, Kordula, Mezlík, Kuncl - Urbánek (83. Nestorovski), V. Valenta, Perůtka (61. Ondřejka), Volešák, Fujerik (74. Hlúpik) - Švancara. Trenér: Soukup.

Jablonec: Špit (35. Valeš) - Jablonský, Beneš, Pavlík, Loučka - Piták, Kovařík, Jarolím, Eliáš, Vošahlík (80. Třešňák) - Lafata (90. Hejda). Trenér: Komňacký.

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 2:0
(2:0)
Branky: 5. a 35. Pekhart. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Pospíšil. ŽK: Pekhart - Kalabiška, Mitrovič. Diváci: 7203.

Sparta: Blažek - Kušnír (79. Sionko), Brabec, Zápotočný, Pamič - Kadlec, Matějovský, Vacek, Zeman (57. Kladrubský) - Kweuke, Pekhart (76. Kerič). Trenér: Chovanec.

Brno: Krbeček - Husár, Simerský, Mitrovič, Hamouz - Rabušic (54. Přerovský), Dostálek, Borek, Střeštík, Kalabiška (82. Brdarovski) - Došek (69. Šamánek). Trenér: Večeřa.