reklama

Sparťanská metoda: Ti se nepovedli, tak přijdou jiní. Šural i Zahustel budou lepší, to je jisté

Josef Šural, největší zimní posila fotbalové Sparty Josef Šural, největší zimní posila fotbalové Sparty autor: ČTK
Velké letní posilování se Spartě povedlo jen s Frýdkem a Fataiem, další cizinci míří pryč. A nahrazují je čeští reprezentanti Šural se Zahustelem, prověřená kvalita.

Glosář - Stáhneme si hráče z hostování, hlavně Hubníka. Naopak Procházka, Mahmutovič nebo Vůch jdou pryč, hlásí z Plzně.

Nakupujeme, přestavujeme, útočíme na poháry, jásá nad příchodem už osmého nového hráče slávistický Eden.

A my rozprodáváme! mohli by si společně notovat v Liberci či v Mladé Boleslavi, odkud odcházejí Šural či Pavelka, respektive Zahustel, Bořil a dost možná i Skalák.

A co na to Sparta?  Její zimní písnička zní zhruba takhle: Tihle se nám povedli, tihle ne, tak místo nich zkusíme zase jiné. A lepší, sluší se dodat, prověřenější.

V létě 2015 si Sparta ztrátu titulu správně zdůvodnila tím, že na jaře prakticky neměla kým vystřídat -  a začala masivně doplňovat kádr.

Vzápětí se na Letné začala rozkoukávat celá cizinecká legie. V kabině se objevili Kehinde Fatai, Francis Litsingi, Markus Steinhöfer a Marco Paixao. Jak už dnes víme, chytil se jen první jmenovaný. A spolu s ním i navrátilec z Liberce, tedy Martin Frýdek junior.

Šmik, uteklo jen pár měsíců a máme tu leden 2016. Litsingi už je odlifrovaný do Gaziantepu, Paixao do Gdaňsku a Steinhöferovi se nová adresa, na které by mohl vzpomínat na svůj dávno ztracený talent, ještě hledá.

A kdo je tu místo nich? Český reprezentant Josef Šural, od něhož asi Sparta oprávněně může čekat víc než třeba od Litsingiho.

V roli Lafatova náhradníka odvedl lepší práci než Paixao už na podzim uzdravený mladík Lukáš Juliš.

A Steinhöferovo bolavé místo na pravém beku mohou z řad nových hráčů léčit Ondřej Zahustel nebo Adam Jánoš, kterého si Sparta jako jediného z mnoha svých hráčů rozesetých po hostováních stáhla teď k sobě na Letnou.

Sečteno a podtrženo, když si uděláme inventuru, kdo koho vlastně nahradil, vyjde nám, že Sparta by měla být teoreticky určitě silnější než na podzim.

Lov na "Turky" Sivoka a Kadlece nevychází

Nic proti cizincům, ale nejsou-li dostatečně dobře proskautovaní, hrozí riziko, že koupíte zajíce v pytli. Litsingi byl, pravda, z Teplic, kde už nějaký čas upadal do letargie, známý dost, ale víra, že se po přestupu na Letnou probere a vrátí do své někdejší superformy, vyhasla. Paixaovi přestup nesedl a Steinhöfer se ukázal jako špatný vtip od Thorstena Finka, který Spartu jako kouč v létě nepřevzal, zato jí právě tohoto plejera doporučil.

To Šurala a Zahustela si šéfové Sparty mohli prohlížet v akci týden co týden, čili teď logicky nekupovali zajíce v pytli. A smlouvu dostal i stoper Ondřej Mazuch, který se Spartou po zranění půl roku trénoval.

Takže jak teď vlastně poupravený kádr trenéra Zdeňka Ščasného vypadá?

Brankář David Bičík neskrýval na startu zimní přípravy lehké roztrpčení z toho, že za ním dosud nikdo z vedení nepřišel s nabídkou nové smlouvy. Ale už mu vzkázali, že po odchytání určitého počtu zápasů se mu prodlouží automaticky. Jinak by byl o Bičíka silný zájem v Boleslavi.

Další gólman Marek Štěch logicky není úplně nadšen z představy, že by měl ve svých nejlepších letech dál jen náhradničit, třetím jistým vzadu je Miroslav Miller. Všeobecně se počítá s tím, že příští sparťanskou jedničkou bude (od léta?) Tomáš Koubek, supertalent dislokovaný zatím na hostování v Liberci.

Se stopery Sparta spokojená není, zejména v herní variantě 3-5-2 se ti stávající trochu topili v močálech zmaru. Jenže Spartě nevyšlo ani letní vábení Tomáše Sivoka, ani zimní pokusy přivést taktéž z turecké ligy Michala Kadlece.

Kdyby to bývalo dopadlo lépe, už by se asi z tepláků vysvlékl Radoslav Kováč, se kterým se výhledově počítá jako s novým členem realizačního týmu Sparty. Ale v dané situaci jaro absolvuje ještě jako hráč, či asi přesněji náhradník.

Větší šance na sestavu si rozhodně dělají Mario Holek, Jakub Brabec, Costa Nhamoinesu a už zmiňovaný Ondřej Mazuch, který sice v první přípravě proti Ústí ukázal rozhled a dirigentské schopnosti, ale také (zatím) slabší herní kondici.

Costa se svěřil polskému listu Przeglad Sportowy, že mu za půl roku končí kontrakt, Sparta mu nabídla prodloužení, ale nabídky má prý i z Německa, Turecka a Polska, odkud ostatně do Sparty přišel. Řešit by to mohl i avizovaný příchod Michala Kadlece z Fenerbahce, ale to přijde až za půl roku.

Vpravo jezdí Zahustel. Naučí se včas bránit?

Levý kraj obrany, nebo levý halvbek, záleží na rozestavení, to je ve Spartě v první řadě Martin Frýdek. K dispozici jsou i Matěj Hybš a teď snad zrovna i chvíli zdravý Michal Breznaník.

Pravá strana, to byl po odchodu Pavla Kadeřábka do Hoffenheimu problém. Poté, co se zjistilo, že se Steinhöferem to asi nepůjde, usídlil se tam nakonec tak trochu z nouze středový, defenzivně laděný hráč Lukáš Mareček. A byť se tam nakonec rozehrál relativně slušně, typický jezdič to prostě už podle somatotypu není.

To Ondřej Zahustel ano. Jen dosud hrával vždycky o pár metrů výš, v záloze nebo na křídle. A tak by bylo potřeba, aby se do půlky února naučil dokonale bránit. Zvládne to? To je - mimo jiné před evropskými zápasy s Krasnodarem - jedna z klíčových otázek sparťanské zimy.

Alternací může být vedle Marečka i Adam Jánoš, stažený z jihlavského hostování. Ten může fungovat též jako středový hráč. A právě tady - uprostřed pole - má Sparta vpravdě pekelný přetlak, a to i po odchodu Josefa Hušbauera do Slavie.

O ryze defenzivní pozici se mohou strkat Petr Jiráček, který českému divákovi v průběhu podzimu ukázal, že i z bundesligového Hamburku může přijít hráč bez kondice - ale postupně se na podzim zlepšoval. Uzdravil se ovšem i Lukáš Vácha a "vetřelci" nechce dát svůj flek na hřišti ani v nejmenším zadarmo. Štít navíc mohou obhospodařovat i Frýdek a Mareček s Jánošem.

Do kreativní práce ve středu pole už se může "motat" Josef Šural, stejně jako starousedlíci Marek Matějovský či Bořek Dočkal. Jak si je Zdeněk Ščasný do sestavy rozstrká, to bude další zajímavý rébus, samozřejmě spojený s otázkou variabilního rozestavení.

Jako největší univerzál ze jmenovaných se bezesporu jeví Šural, nejmenší perspektivu má vzhledem k věku Matějovský (34 let) a největší rezervy v práci pro tým vykazoval na podzim Dočkal, byť svou neochotu bránit splácí v očích fanoušků brankami a asistencemi.

V ofenzivě bublá velký přetlak

Střed útoku, to je samozřejmě David Lafata, případně ve dvojici s Kehinde Fataiem (nebo teď nově se Šuralem?). K tomu na střídání Lukáš Juliš.

A pak je tu spousta křídel. Ladislav Krejčí, který má sice svolení odejít do ciziny, jenže zatím bez větší odezvy od zájemců... Typickým křídelníkem je i Tiémoko Konaté, jehož si jako potenciální náhradu za Skaláka předvyhlédli v Mladé Boleslavi. Zahrají tu i Fatai, Šural, Zahustel, Frýdek nebo Breznaník, logicky pokud nebudou vázáni na jiném místě v sestavě.

Celé se to jeví poměrně variabilně. A tak trochu přelidněně. Ve středu pole a v ofenzivě má Sparta k dispozici snad až příliš jmen na to, aby v kabině nehrozil opravdu velký přetlak testosteronu.

Zvěsti italských webů, že by o Fataie měli snad mít zájem v Sampdorii Janov i dalších italských klubech, jsou prý ovšem liché. Podle Sparty ho tam údajně nabízí agent, který však k tomu od Fataie nemá patřičné pověření.

V ligové tabulce Sparta na lídra z Plzně tři body ztrácí, ale výhodu domácího prostředí bude mít v odvetách jak ve vzájemném utkání s Viktorií, tak i proti Liberci, Mladé Boleslavi i Slavii na jaře ona. 

Už 18. února přijde první zápas vyřazovací části Evropské ligy proti Krasnodaru, ve kterém ale nebude smět hrát Šural, který základní část stejné soutěže odkopal na podzim za Liberec. Pro Zahustela, jenž s Boleslaví vypadl už ve 2. předkole, žádná omezení neplatí. Ve čtvrtfinále domácího poháru si to Sparta rozdá s Libercem.

I díky tomu, že získala jeho lídra Josefa Šurala, a to Slavii přímo před nosem, by Sparta měla být na jaře silnější než předtím.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama