reklama

Stopera Baníku Baránka chce Plzeň, Stronatiho Genk a Italové

Patrizio Stronati se raduje z vítězného gólu v síti Bohemians Patrizio Stronati se raduje z vítězného gólu v síti Bohemians autor: Dalibor Sosna
Rozhovor s Petrem Šafarčíkem, šéfem fotbalového Baníku Ostrava, o situaci uvnitř klubu po změně trenéra

Ostrava - Baník, po podzimu pátý v ligové tabulce, opět prožívá hektické týdny.  Po překvapivé změně trenéra se schyluje i k velkému přestupu jedné z mladých hvězd ostravské defenzivy.

Viktoria Plzeň má dlouhodobě spadeno na Jana Baránka, zahraniční kluby se ptají na 20letého Patrizia Stronatiho. "Dovedu si představit, že v zimě jeden náš mladý stoper odejde," připouští Petr Šafarčík, majitel a šéf ostravského klubu.

Jak to vypadá s odchodem Jana Baránka? Zájem Plzně je prý teď mimořádně intenzivní...

"Baránek má ve své smlouvě výstupní klauzuli. Když za něj někdo zaplatí sumu, kterou ta klauzule specifikuje, a když zároveň hráč sám bude chtít odejít, tak se ten přestup uskuteční."

O jaké sumě se tedy bavíme?

"To bych nechtěl specifikovat. Každopádně musíme brát v potaz, že Plzeň je dneska klub úplně jiných ambicí a možností nežli Baník."

Stronatiho prý chce belgický Genk?

"Máte dobré informace. A ozvaly se také italské kluby. Svoji roli tady asi hraje i Patriziův původ a fakt, že by neměl problém s jazykem."

Prodáte je tedy v zimě?

"Baník má k dispozici hned čtyři velmi slušné stopery. Vedle jmenovaných i Kašu a Frydrycha, který musel na podzim nastupovat na kraji obrany, protože by byla škoda, aby nehrál vůbec. Takže pokud bychom jednoho mladého stopera uvolnili, Baník by to zase až tolik bolet nemuselo."

Oba dva najednou tedy neodejdou?

"To nepředpokládám. Muselo by dojít k souběhu toho, že by za Baránka někdo zaplatil tu sumu z výstupní klauzule, a na Stronatiho by musela přijít nabídka z kategorie neodmítnutelných."

A to chce ještě Peltův Jablonec mladého brankáře Pavlenku, ne?

"Nějaké signály v tom směru před časem byly, ale utichlo to."

S Barošem si sedneme ještě před Vánoci

Mnohé překvapilo, že Baník, přezimující na páté příčce tabulky, mění trenéra. Proč vlastně?

"My ve vedení klubu jsme nepodlehli sebeuspokojení, ale sledovali jsme objektivní ukazatele. Viděli jsme, že v důležitých faktorech nedochází ke zlepšení. Loni jsme po podzimu měli 15 bodů při 14 nastřílených gólech. A přezimovali jsme na sestupové pozici. Letos jsme sice pátí, protože máme 22 bodů, to je samozřejmě dobře. Ale gólů jsme nastříleli jen 12. A když se podíváte na statistiku držení míče nebo střel na bránu, zjistíte, že reálně jsme na úrovni Hradce nebo Bohemky. Za rozhodnutím vyměnit trenéra si stojím naprosto pevně."

Co ještě jste trenéru Svědíkovi, s nímž jste se rozloučili, vytýkali?

"Nebyly tam úplně v pořádku některé věci související s vnitřní komunikací. A navíc hoši za celý rok příliš nepokročili v jazykové vybavenosti. Přitom tady máme čtyři nebo pět klíčových hráčů, co se česky nedomluví. A právě ti na podzim nejvíc stagnovali. Navíc se tímhle směrem chceme orientovat i nadále, protože v Česku moc možností na hledání posil není. V zimě, počítám, přivedeme zase jednoho kvalitního hráče z ciziny."

A nový trenér Petr Frňka, přicházející z druholigového Táborska, anglicky umí?

"Velmi dobře."

Jak bude vypadat jeho realizační tým?

"Svědíkovi spolupracovníci Korytář a Slončík na nabídku pokračovat ve funkcích asistentů nereflektovali. Takže je to na panu Frňkovi. Co se týče Radka Slončíka, to je člověk, se kterým v klubu určitě nadále počítáme, sedneme si spolu a budeme si přesněji specifikovat jeho úkoly, které už se ale nebudou dotýkat A-týmu tak těsně jako dosud."

Jistým rozčarováním z trenérské výměny v Baníku se netají ani Milan Baroš...

"Pro Milana platí, co na srdci, to na jazyku. A když mu takhle někdo volá na dovolenou a tahá z něj nějaké rozumy a vyjádření, tak se nelze úplně divit, že přijde i taková reakce. Někde se objevilo, že jsem ten krok s Milanem konzultoval. Tak to nebylo, ale informoval jsem ho o tom."

A co bude s Milanem Barošem dál? Na podzim po zranění jen několikrát naskočil na pár minut. Bude hrát na jaře za Baník? A v základní sestavě?

"Já s tím počítám. Teď se bude vracet z dovolené, takže ještě před Vánoci bych si s ním a jeho agentem Pavlem Paskou rád sedl, abychom si ty věci vzájemně zpřesnili a doladili. Je možné, že Milan dostal i jiné nabídky. Ale u nás má smlouvu do konce sezony a já počítám s tím, že bude hrát za Baník."

Jak pokračuje spor Baníku s Václavem Svěrkošem, který na klubu vymáhá vysoké pohledávky?

"Smlouva s ním je ukončená. On a jeho právník znají námi navrhovanou variantu smíru. Záleží na nich, jestli ji akceptují, nebo zda budeme chodit po soudech."

Ten případ měl jistou návaznost se sporem Baník versus jeho bývalý majitel Tomáš Petera. Tady už jste pokročili?

"Ano, ty věci s panem Peterou rozjednával můj bývalý kolega z akcionářské struktury pan Adámek. Když odešel, musel jsem ta jednání převzít, opravdu to nebylo jednoduché... Ale došli jsme k dohodě o narovnání. A je plněna tak, jak jsme si ujednali."

Už je to nějaký čas, co jste avizoval příchod nových akcionářů. Jako horizont jste uváděl konec roku. Jak to s nimi vypadá?

"Hýbe se to, ale hotové to není. Víte, že i "Velký čáp" českého fotbalu, tedy Miroslav Pelta, avizoval příchod nových akcionářů do Jablonce a zatím se to neudálo ani tam. Tyhle věci jsou složité, není snadné je dotáhnout. Ale pracujeme na tom."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama