reklama

Straka: Teď to Němci rozjedou. Ščasný věští brazilské slzy

Německá mašina se ve čtvrtfinále rozjede, předpovídá František Straka. Německá mašina se ve čtvrtfinále rozjede, předpovídá František Straka. autor: Reuters
Začíná čtvrtfinále světového šampionátu. Šance jednotlivých týmů předpovídají František Straka a Zdeněk Ščasný.

Praha - Německá mašina zatím na světovém šampionátu ve fotbale nešlape tak, jak se čekalo. Během mistrovství už svěřenci trenéra Joachima Löwa dvakrát klopýtli, když remizovali s Ghanou ve skupině i Alžírskem v osmifinále.

Mezi osm nejlepších proklouzli až díky brankám v prodloužení a herně rozhodně nepřesvědčili. Český trenér František Straka, známý svým obdivem k německému fotbalu, ale v dnešním čtvrtfinále proti Francii (online reportáž sledujte ZDE) očekává dramatické zlepšení.

Straka: Proti Francii to bude skvělý duel

"Bude to ze strany Němců úplně jiný zápas. Proti Francii nás čeká skvělé utkání na vysoké úrovni," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz muž, který u našich západních sousedů strávil deset let jako hráč a čtyři roky jako trenér.

Straka souhlasí s kritikou jednoho z favoritů šampionátu, ale zároveň vyzdvihuje silné stránky německého výběru, které podle jeho názoru budou nakonec převažovat.

"Obrana je skutečně poměrně pomalá, zápas proti Alžírsku to ukázal v plné nahotě. Nelíbí se mi zařazení čistokrevných stoperů na kraje obrany, chybí tam dynamika, kombinační schopnosti, rychlost," vyjmenoval problémy současného Německa.

"Mohou hrát tužku, ale zase zvítězí"

Strakovi se nelíbí ani zařazení Philipa Lahma do záložní řady. "Zabírá tam místo někomu ze silné trojice Kroos, Khedira, Schweinsteiger, měl by hrát na pravé obraně," dodal.

Přesto Franz věří, že Joachim Löw nakonec všem kritikům ukáže, jak moc se mýlili. "On si to vždy udělá po svém a většinou se mu to podaří. Proto věřím, že Německo Francii vyřadí. Němci jsou prostě nevyzpytatelní. Dokážou sehrát úplně špatný zápas, hrát tužku, ale nakonec vyhrát. Jsou mistři v tom, že zhodnotí předchozí nezdar a rychle se poučí," prohlásil Straka.

Ten považuje Němce za největšího favorita turnaje společně s domácí Brazílii. Tyto dva celky se podle něj potkají v semifinále a vzejde z nich budoucí mistr světa.

"Kolumbie je sice největší překvapení turnaje, hraje velmi dobře, ale proti Brazilcům narazí. Na ten domácí entuziasmus a tu strašnou vůli to stačit nebude," řekl Straka.

Ščasný: Brazilci se nevyrovnají s tlakem

Současný kouč prvoligových Teplic Zdeněk Ščasný si ale myslí opak. Podle jeho názoru proklouzne výběr kolem nejlepšího střelce MS Jamese Rodrígueze do semifinále a rozpláče miliony brazilských fanoušků i hvězdného Neymara.

"Všichni čekají jednoznačný postup Brazilců, ale mě Kolumbie enormně zaujala svým herním stylem. Je to výborný tým a věřím tomu, že může jít dál. Brazilci zatím nehrají tak, jak si asi představovali, je tam znát ten svazující pocit zodpovědnosti. Nic než titul se od nich nečeká, celá země na hráče přenáší tlak a to dokáže rozhodit i ty nejzkušenější," řekl Ščasný serveru Aktuálně.cz.

V duelu mezi Francií a Německem jednoznačného favorita nevidí. "Francie se mi ze všech týmů líbila nejvíc, hrají opravdu pěkný fotbal. Jenže Němci bývají obvykle mentálně mnohem silnější. Tam se neodvážím tipovat," poznamenal Zdeněk Ščasný.

reklama