reklama

Fotbal je krásný i krutý. Češi teď musí fandit Anglii

Lvíčata prokletý Eden neodčarovala. Znovu zde nevyhrála Prohlédněte si fotografie z posledního vystoupení českých fotbalistů ve skupině A evropského šampionátu do 21 let, v němž remizovali s Německem 1:1. Foto: Milan Kammermayer
Čeští fotbalisté do 21 let si na domácím Euru nezahrají o medaile, stále však mohou pomýšlet na splnění druhého z cílů - postup na olympiádu do Ria.

Praha - Ani remíza se silným Německem po výkonu na hranici možností nestačila. Čeští fotbalisté do 21 let na domácím mistrovství Evropy nebudou hrát o medaile, i když k postupu neměli daleko. S favoritem šampionátu hráli v zápase o všechno 1:1.

A protože Dánové v souběžně hraném zápase porazili Srbsko 2:0, v základní skupině nakonec Češi skončili těsně třetí a navíc stále ani netuší, zda si zahrají alespoň o postup na olympiádu do Ria. K postupu do baráže o Hry potřebují, aby Angličané ve středu minimálně neprohráli s Itálii a udrželi v "moravské" skupině druhou postupovou příčku.

Nemáme se za co stydět, to mě hřeje u srdce

"Kluci jsou zklamaní, ale já jim po zápase v kabině poděkoval. Nemají se za co stydět, jejich výkony na turnaji byly dobré a mě to hřeje na srdci, že jsme se tady takhle dokázali prezentovat," prohlásil po utkání s Německem trenér českých fotbalistů Jakub Dovalil

Čechy i navzdory velkému zklamání z nepostupu do semifinále pod strop zaplněný Eden vyprovázel z hřiště potleskem. S jedním z velkých favoritů turnaje hráli devadesát minut minimálně vyrovnaný zápas, občas dokonce dokázali hvězdami nabitého soupeře zatlačit.

Po padesáti minutách hry je ovšem srazila hrubka nedůsledného Kalase, který ve vápně nedokázal odpálit míč do bezpečí a Schulz tak lacině poslal Němce do vedení. 

"Zápas se pro nás tím nevyvíjel dobře, museli jsme dotahovat. Znali jsme výsledek  druhého zápasu, takže bylo naší prioritou vyhrát," řekl Dovalil, jenž po hodině hry poslal na trávník Ladislava Krejčího, který po sedmi minutách na hřišti vyrovnal a zápas ještě zdramatizoval.

Němci, kterým postup do semifinále zajišťoval jedině bodový zisk, pod tlakem v závěru viditelně znervózněli. Unavení polehávali na trávníku, snažili se hru zdržovat, zatímco hladoví Češi bušili do jejich obranných vrat. "Bylo vidět, že toho měli plné zuby," všiml si i Dovalil. Využít toho ale Češi nedokázali.

Zítra volno. Pak bude tým fandit Anglii

"Zítra budou mít hráči volno, pak se budeme společně koukat na zápas Anglie. Bylo by dobré, aby to Anglie zvládla a my si ještě zahráli barážový zápas. Věřím, že ho eventuálně zvládneme. I pro kluky by to byla odměna. Kdo někdy byl na olympiádě, je to pro něj velká čest," tuší trenér Jakub Dovalil. 

Na olympiádu do Ria postupují čtyři nejlepší týmy turnaje, tedy všichni semifinalisté, avšak vyjma Angličanů, kteří na olympiádě startovat pod vlajkou své země nemohou. Proto by si v případě jejich postupu do semifinále Češi o jimi uvolněné místo zahráli v neděli v Uherském Hradišti proti třetímu týmu z druhé skupiny. 

"Budeme zítra zápas sledovat a podle toho poté upřesníme náš program. Pokud by to Anglie zvládla, celý tým by se přesunul na soustředění do Luhačovic. Postup na olympiádu byl náš cíl už před turnajem a já stále věřím, že se nám ho povede splnit," řekl Dovalil, byť už Češi svůj cíl nedrží ve vlastních rukou.

"Dnes jsme si ale postup ze skupiny neprohráli. To jsme si prohráli tím jedním špatným poločasem proti Dánsku. Víme to všichni, ví to hráči a ví to i realizační tým," připomněl Dovalil klíčový moment pro vývoj v pražské skupině. 

Fotbal umí být krásný i krutý

Češi totiž v úvodním utkání proti Dánsku po nepochopitelném zkratu ztratili ve druhém poločase vedení 1:0 a zápas nakonec prohráli. Proto jim pak k postupu nestačil dnešní bodový zisk s Německem, ani předchozí drtivá výhra 4:0 nad Srbskem, jimiž mladí fotbalisté uhranuli všechny fotbalové experty. 

"Má to celé dvě roviny. Jedna rovina je, že se nám nepodařilo postoupit. Ta druhá, jaký jsme předváděli fotbal a s tím já jsem spokojený," řekl Dovalil. 

"Věci na turnaji šly trošku proti nám, v prvním zápase nemohli hrát Kadlec a Kalas pro karty, v tom druhém se Kadlec zranil, takže jsme tady byli prakticky bez útočníka. Jak fotbal umí být krásný, tak umí být i krutý. Máme i přesto nejlepšího střelce turnaje, dali jsme nejvíc branek na turnaji. Šest gólů ze hry, to je na Euro velmi dobré číslo, ale i tak jsme bohužel třetí ve skupině. To je takové smutné," zhodnotil trenér.

reklama