reklama

Uhrin starší: Český fotbal je v útlumu, na šampionát nepatří

Dušan Uhrin. Dušan Uhrin. autor: Internet
Někdejší reprezentant a trenér národního týmu na Euru 1996 Dušan Uhrin si myslí, že česká reprezentace je v útlumu.

Praha - Fotbalový šampionát je sice snem každého fotbalisty, ovšem český tým by v současné situaci neměl na mundialu co dělat. To si jen několik dní před startem MS v Brazílii myslí Dušan Uhrin starší, lodivod stříbrného týmu z Eura 1996. 

"Těžko bychom se v současné světové konkurenci uplatnili. Český fotbal jako takový je v určitém útlumu," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Před mistrovstvím světa v Brazílii nechybějí obavy, zda bude mít tento svátek fotbalu klidný průběh. Jaký je váš názor?

V posledních týdnech přicházejí zprávy o různých nepokojích, stávkách, či demonstracích, ale skoro před každou velkou akcí se mluví o všelijakých problémech. Věřím, že do zahájení šampionátu se vše, třeba i díky policii, uvede do přijatelného stavu. Brazílie si nebude chtít ve světě poškodit své jméno.

Takže se domníváte, že vše bude v optimálním stavu?

Nejsem si jistý, zda tak mamutí soutěž s 32 mužstvy a dlouhou řadou hostů zvládnou po organizační stránce. Nebude snadné plně vyhovět očekávaným požadavkům výprav už na letištích, v hotelích i na stadionech. Na pořadatele to bude obrovský nápor.

Většina expertů považuje Brazílii za jasného favorita šampionátu. Myslíte si to i vy?

Nebudu trhat partu (smích). Vysoké cíle však bude mít také Argentina, silné týmy postaví Španělsko, Itálie a hlavně Německo, které se na podobných velkých akcích dokáže prezentovat výbornými výsledky. Hodně bude záležet, jak se dokáží prosadit osobnosti v jednotlivých mužstvech. Do závěrečných bojů by pak mohlo postoupit i Portugalsko.

Lze litovat, že český fotbal cestu do Brazílie nenašel?

Je to samozřejmě škoda, ale těžko bychom se v současné světové konkurenci uplatnili. Český fotbal jako takový je v určitém útlumu a celá atmosféra kolem něj je špatná. Navíc ve známých zahraničních klubech mají jistotu základní sestavy pouze Petr Čech a Tomáš Rosický.

Vidíte řešení současného stavu?

Prvním krokem by měla být účast Sparty v Lize mistrů a úspěšné tažení dalších tří mužstev v Evropské lize. S úspěchy národního mužstva jsou totiž dobré klubové výsledky úzce spojeny.

Přesvědčil jsem se o tom například v roce 1996, kdy kádr tohoto stříbrného celku tvořili hráči Slavie a Sparty, kteří sbírali cenné zkušenosti v evropských pohárech. A tyto špičkové hráče z ligy pak doplnilo několik fotbalistů, kteří působili v renomovaných zahraničních klubech, kam však odcházeli už jako ostřílení kozáci.

V současnosti však přestupují nevyzrálí a většinou ještě v juniorském věku, protože výraznou převahu má ekonomika. Proto je dobře, že někteří nadějní hráči Sparty zahraniční angažmá zatím odložili.    

reklama